Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 01 października 2023 napisz DONOS@

Pod dobrą gwiazdą poezji

Główne zdjęcie
Barbara Kulka

W młodości należał do Polskiego Towarzystwa Miłośników Astronomii i był odkrywcą podwójnej gwiazdy. Interesował się też historią, jednak ostatecznie poświęcił się literaturze, stając się jednym z najwybitniejszych polskich poetów. To dzięki niemu gościliśmy w Łomży Czesława Miłosza i wielu innych wybitnych twórców. Wystawę przybliżającą życie i twórczość Jana Kulki (1937 – 2000) otwarto w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Łomży. – Jan zawsze czuł się bardzo dobrze wśród książek, biblioteka to było jego ukochane miejsce – mówi żona poety, Barbara Kulka. – Dlatego ta wystawa i nasze spotkanie z jego twórczością nie mogłyby mieć lepszego miejsca!

Złożona z materiałów pochodzących z archiwum rodzinnego wystawa przedstawia całe niełatwe życie Jana Kulki. Począwszy od naznaczonego kalectwem i wojną dzieciństwa, walki o możliwość pisania ze zwalczającym literacką pasję syna ojcem, pierwszych wydrukowanych tekstów, aż do wielkich sukcesów poetyckich i organizacyjnych. Najbardziej spektakularne z nich to zorganizowanie 10. edycji Kłodzkich Wiosen Poetyckich (1962 – 1974) oraz zaproszenie do Łomży na sesję literacką „Być poetą” laureata Nagrody Nobla Czesława Miłosza w roku 1981. Na wystawie można również obejrzeć książki i teksty, które Jan Kulka napisał w czasie 45 lat pracy twórczej, łącznie z ich licznymi przekładami na języki obce. Są archiwalne fotografie, dokumenty, autografy, korespondencja oraz reprodukcje wielu unikalnych, czasem prezentowanych publicznie po raz pierwszy, materiałów. Nie brakuje też odznaczeń, z  przyznanym twórcy pośmiertnie Wyróżnieniem i Medalem Zygmunta Glogera za szczególne osiągnięcia w badaniu, ochronie i rozwoju kultury.
Wśród 25 książek Jana Kulki szczególne miejsce zajmuje jedyna powieść, „Pod dobrą gwiazdą”. Powstała ona w latach 1996 – 2000 i doczekała się wydania dopiero w grudniu ubiegłego roku, dzięki staraniom rodziny poety. Dlatego spotkanie z twórczością Jana Kulki stało się doskonałą okazją do zaprezentowania szerszej publiczności tej, częściowo autobiograficznej, książki. Jej fragmenty odczytali aktorzy łomżyńskiego Teatru Lalki i Aktora, Beata Antoniuk oraz Marcin Dąbrowski.
– Cieszy mnie bardzo, że poezja Jana wciąż jest obecna w Łomży – podkreśla Barbara Kulka. – Witold Długozima z Teatrzykiem Żywego Słowa „Logos” przygotowują co roku specjalne programy z jego poezją. W Miejskim Domu Kultury – Domu Środowisk Twórczych odbywa się zaś Konkurs Poetycki im. Jana Kulki – w sobotę będzie już 11. edycja! Wielką radością jest też dla mnie to, że po tylu latach starań udało mi się wydać „Pod dobrą gwiazdą”, a tę wystawę przedstawiającą  życie i twórczość Jana będzie można obejrzeć również w Kłodzku, gdzie zostanie otwarta 12 czerwca. 

Wystawę w Sali na Poddaszu MBP w Łomży można oglądać do końca maja.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę