Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 08 marca 2021 napisz DONOS@

Rodzicu, szukaj miejsca dla przedszkolaka w Łomży

Łomżyńskie przedszkola zaczęły przyjmować od rodziców deklaracje o pozostaniu ich dzieci w tej samej placówce lub o przejściu 6-latków do oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej. Czeka na nie około 1500 miejsc w dziewięciu przedszkolach publicznych oraz 280 miejsc w 13 oddziałach przedszkolnych sześciu podstawówek. Ponadto 550 miejscami dysponują cztery przedszkola niepubliczne. Rodzice mogą składać deklaracje do 22. marca. Potem od 25. marca do 12. kwietnia potrwają zapisy do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych oraz przyjmowanie dokumentów. Ogłoszenie listy dzieci przyjętych w obu typach placówek nastąpi 22. kwietnia o godz. 15.

- W roku szkolnym 2012/2013 do przedszkoli publicznych uczęszczało 1500 dzieci, natomiast 550 do czterech przedszkoli niepublicznych – precyzuje Grażyna Klimek, zastępca naczelnika wydziału oświaty Urzędu Miejskiego w Łomży. - W tym roku szkolnym do wszystkich przedszkoli 5-latków uczęszcza 518, zaś 6-latków - 346. Do oddziałów przedszkolnych przy szkołach podstawowych uczęszcza łącznie 280 dzieci, w tym 135 -  5-latków. Na dziś nie wiemy, ile miejsc będzie potrzeba. To zależy od wyników naboru, które poznamy w połowie kwietnia. Więc nie ma co tu teraz gdybać.

Ważne: warunki i kryteria naboru do przedszkola
Jeśli rodzice posyłają swoją pociechę do przedszkola po raz pierwszy, mogą kartę zgłoszenia wypełnić elektronicznie na stronie https://nabor.progman.pl/lomza i przesłać ją drogą internetową albo uczynić to osobiście w wybranym przedszkolu – mają do wyboru trzy placówki, lecz kartę składają w przez siebie preferowanej. Jeśli natomiast dziecko zacznie od września kolejny rok przedszkolny, to obowiązuje je nowa deklaracja. Komisje kwalifikacyjne będą kierowały się czterema kryteriami głównymi: w pierwszej kolejności znajdą się miejsca dla 5- i 6-latków, których obowiązuje roczne przygotowanie przedszkolne oraz dla dzieci wychowywanych przez mamę lub tatę samotnie, ewentualnie gdy rodzic jest niepełnosprawny albo dziecko pochodzi z rodziny zastępczej. W dalszej kolejności atutem może stać się rodzeństwo w tej samej placówce,  praca lub studia dzienne obojga rodziców bądź pochodzenie  z rodziny wielodzietnej, z trojgiem lub więcej dzieci w jednym domu. Rodzice zmieniający przedszkole powinni też pamiętać, że w przypadku nieprzyjęcia dziecka do nowej placówki miejsce w poprzedniej nie jest dla niego zarezerwowane. 
Z zapisami do końca marca ruszyły także oba przedszkola stowarzyszenia Edukator: Mały Artysta i Wesołe Słoneczko. Oba znane są z tego, że przyjmują dzieci, które nie dostały się do publicznych. Opłata miesięczna wynosi 300 zł i zawiera się w niej 10 godzin pobytu, zajęcia dodatkowe i posiłki. 

A jak nabór elektroniczny wygląda w praktyce...?
Maria Mikołajewska, od 16 lat dyrektorka Przedszkola Publicznego nr 2, nie widzi zainteresowania rodziców elektroniczną rejestracją dzieci. Jej zdaniem, z nowej formy skorzysta zaledwie kilka osób. Wszyscy pozostali wolą osobiście spotkać się w placówce, aby sprawdzić, jakie są warunki, porozmawiać o kształceniu i zajęciach dodatkowych, poradzić się i zdecydować w konkretnych przypadkach. Dane do systemu naboru elektronicznego wprowadza w obecności rodzica dyrektor.
- W naszym przedszkolu na nowe dzieci czeka 25 miejsc w grupie najmłodszej, ponieważ rodzice 5-latków zadeklarowali, żeby dzieci przeszły do grupy 6-latków – opowiada Maria Mikołajewska. - Być może, dwoje 5-latków w nowym roku przedszkolnym przejdzie prawdopodobnie do oddziału przedszkolnego w podstawówce, ze względu na starsze rodzeństwo. Widać, że rodzice nie mają przekonania, aby 6-latki szły wcześniej do klasy pierwszej. Jeśli 6-latki będą musiały obligatoryjnie w 2014 roku iść do pierwszej klasy, będziemy mogli przyjąć jeszcze więcej o 25 młodszych dzieci. 
A jeśli w opłatach za przedszkole Rada Miasta Łomża nie wprowadzi zmian, to także w PP nr 2 pięć godzin od 8. do 13. będzie bezpłatne: za każdą następną rozpoczętą godzinę rodzice zapłacą 1 zł 80 gr. Cztery posiłki w ciągu dnia będą kosztować 4 zł 50 gr. Oprócz tego, trzeba przygotować 110 zł na wyprawkę dla przedszkolaka, m.in., z materiałami plastycznymi. Prawdopodobnie – również 90 zł dla 5- lub 6-latka na podręczniki, ponieważ dzieci same chcą poznawać literki.
- Trudno im odmówić, gdyż chętnie garną się do nauki – zauważa dyrektorka PP nr 2. - Widzą szyldy sklepów, plakaty na słupach ogłoszeniowych czy reklamy w mieście i też chcą czytać.
Grażyna Klimek przypomina ponadto, że „rodzice w trudnej sytuacji materialnej korzystają ze zwolnień i ulg w opłatach za przedszkole, otrzymują także dofinansowanie wyżywienia z MOPS”. 
- Roczny koszt funkcjonowania przedszkoli publicznych w roku 2012 wyniósł 13 mln 203 tys. 511 zł – dodaje Grażyna Klimek, zastępca naczelnika wydziału oświaty. - Na 30. września 2012 r. w placówkach było zatrudnionych 147 nauczycieli i 145 pracowników administracyjno-obsługowych.

Mirosław R. Derewońko

210204100642.gif

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę