Kobietą być...
Jak to "Kobietą być" pokazały i wyśpiewały uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Tradycyjnie już w szkole obchodzony jest bardzo uroczyście Dzień Kobiet. Chłopcy w swoich klasach wręczali swoim koleżankom prezenty, kwiaty, torty. Było niezwykle uroczyście i wesoło. Męska część społeczności szkolnej przygotowała także piękny program artystyczny. Panowie złożyli wszystkim Paniom piękne życzenia.
Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.
Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. na pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r. W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka.
A przecież już w starożytnym Rzymie obchodzono pra - Dzień Kobiet? W starożytnym Rzymie istniał dzień, w który świętowały gospodynie. Tego dnia, zamężne panie domów otrzymywały od swoich mężów prezenty, były obdarzane miłością i uwagą. Ponadto zamożne właścicielki tego dnia pozwalały swoim niewolnicom odpoczywać. I co to ma wspólnego z PRL? Raczej niewiele. A święto miłe, wesołe i przyjemne. Bez żadnej dyskryminacji i selekcji (bo żeby obchodzić Dzień Zakochanych - trzeba mieć partnera, Dzień Matki - dziecko, itd.)
Dlatego MIŁE PANIE cieszmy się, gdy znajdzie się dla nas jakiś kwiatuszek z okazji Dnia Kobiet...