Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 19 kwietnia 2021 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5909

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Kobietą być...

Jak to "Kobietą być" pokazały i wyśpiewały uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży. Tradycyjnie już w szkole obchodzony jest bardzo uroczyście Dzień Kobiet. Chłopcy w swoich klasach wręczali swoim koleżankom prezenty, kwiaty, torty. Było niezwykle uroczyście i wesoło. Męska część społeczności szkolnej przygotowała także piękny program artystyczny. Panowie złożyli wszystkim Paniom piękne życzenia.

Dzień Kobiet to święto obchodzone corocznie 8 marca jako wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Święto to zostało ustanowione dla upamiętnienia strajku 15 tysięcy kobiet, pracownic fabryki tekstylnej, które 8 marca 1908 roku w Nowym Jorku domagały się praw wyborczych i polepszenia warunków pracy. Właściciel fabryki zamknął strajkujące w pomieszczeniach fabrycznych z zamiarem uniknięcia rozgłosu. W wyniku nagłego pożaru zginęło 129 kobiet.

Amerykanki zaczęły świętować przed pierwszą wojną światową, w 1909 roku. Dwa lata później zwyczaj przywędrował do Europy, najpierw do Austrii i Danii, potem do Niemiec i Szwajcarii. Datę 8 marca przyjęto w 1922 r. na pamiątkę fali marcowych strajków kobiecych w Sankt Petersburgu w 1917 r. W Polsce święto kobiet zostało zauważone dopiero po II wojnie, pasowało do socjalistycznej propagandy. Centralne obchody święta kobiet zniknęły w 1993 roku, kiedy definitywnie zniosła je premier Hanna Suchocka.

A przecież już w starożytnym  Rzymie obchodzono pra - Dzień Kobiet? W starożytnym Rzymie istniał dzień, w który świętowały gospodynie. Tego dnia, zamężne panie domów otrzymywały od swoich mężów prezenty, były obdarzane miłością i uwagą. Ponadto zamożne właścicielki tego dnia pozwalały swoim niewolnicom odpoczywać. I co to ma wspólnego z PRL? Raczej niewiele. A święto miłe, wesołe i przyjemne. Bez żadnej dyskryminacji i selekcji (bo żeby obchodzić Dzień Zakochanych - trzeba mieć partnera, Dzień Matki - dziecko, itd.)

 

Dlatego MIŁE PANIE cieszmy się, gdy znajdzie się dla nas jakiś kwiatuszek z okazji Dnia Kobiet...

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Elżbieta Szleszyńska
pt, 08 marca 2013 17:53
Data ostatniej edycji: pt, 03 kwietnia 2015 21:53:52

 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę