Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 07 marca 2021 napisz DONOS@

Dwa pastelowe światy pod Arkadami

Główne zdjęcie
Przemysław Karwowski, Marta i Marek Andałowie

Wystawę prac wybitnych malarzy Marty i Marka Andałów otwarto w Galerii Pod Arkadami. Artystyczne małżeństwo, nagradzane w kraju i za granicą, zaprezentowało swoje własne spojrzenie na Kazimierz Dolny, uwieczniony w barwnych pastelach. – Marek i Marta mieli swoje wystawy w Łomży tak dawno, że przyszła pora, żeby przedstawić ich najnowsze prace – mówi Przemysław Karwowski, kierownik galerii. – Tym bardziej, że to bardzo ciekawa technika, a Marek Andała odnosi duże sukcesy, z Grand Prix na V Międzynarodowym Biennale Pasteli w 2011 roku, włącznie. Dlatego cieszę się, że gościmy ich ponownie!

Mieczysław Mazur
Mieczysław Mazur
Przemysław Karwowski, Marta i Marek Andałowie
Przemysław Karwowski, Marta i Marek Andałowie

– Kazimierz Dolny jest malowniczym, czarującym miasteczkiem – mówi Marta Andała. 
– Mam czasami wrażenie, że staje się centrum kultury światowej, bo przyjeżdżają tam twórcy, aktorzy i reżyserzy z całego świata!
Nic dziwnego, że miasto, w którym artyści mieszkają i prowadzą autorską galerię, stało się dla nich natchnieniem. Podeszli jednak całkowicie odmiennie do tego, w jakiej formie chcą zaprezentować wybrane widoki i zakątki miasta. Pani Marta chętnie maluje  kwiaty, jej prace są barwne i pełne kolorów, niejako kontrastując z mrocznymi, utrzymanymi w różnych odcieniach szarości dziełami jej męża. 
– Dużo moich obrazów powstało dzięki zdjęciom robionym w nocy, bo szukam nastroju – wyjaśnia Marek Andała. – Nie maluję ludzi, pełnych pejzaży. Lubię mroczne sceny, łączę kolory, zmierzające do szarości, co daje klimat. Zawsze maluję pastelami olejnymi na czarnych papierach. Ma on gruzełkowatość faktury, jak się delikatnie przeciągnie kredką, to tę fakturę widać. Musi być też gruby i odporny – czasem drapię go nożem, szpachelką, żeby coś poprawić, zrobić coś innego. A Marta zawsze była kolorowa w tym malowaniu. Ona robi to pastelami suchymi, a to jest delikatniejsza technika.
Po latach artystycznych eksperymentów Marek Andała postanowił poświęcić się wyłącznie malarstwu pastelowemu, świadomie rezygnując z innych technik. 
– Już na studiach nie lubiłem blejtramu, farb olejnych – mówi artysta. – Zresztą w latach 70. nie można ich było kupić. Szukałem więc czegoś innego. A pastele były jedną z kilku technik papierowych, z którymi zapoznałem się lepiej podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych. 
Z kolei Marta Andała lubi różnorodność, dlatego maluje wykorzystując różne techniki.
– Pastele to specyficzna technika, stawiająca pewne ograniczenia – podkreśla Marta Andała. 
– Dlatego czasem mam jakąś wizję i wiem, że tego w pastelu nie zrobię. Maluję też więc olejne obrazy i akwarele. Ciągną mnie, ponieważ w pastelu nie da się wszystkiego pokazać i osiągnąć Na przykład fakturę można osiągnąć tylko przy malarstwie olejnym, kiedy nakłada się grube warstwy farby. W plenerze też trudno maluje się pastelami, bo niczego nie można już poprawić, kiedy coś się zepsuje. Dlatego, jak długo maluję pastelami mam ochotę namalować chociażby małą akwarelkę. 


Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski

210305125821.png

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę