środa, 25 kwietnia 2018 napisz DONOS@

Ludowe inspiracje Witolda Lutosławskiego

Kwartet Alla Breve zagrał na inauguracji Roku Witolda Lutosławskiego w Muzeum Przyrody w Drozdowie. Łomżyńscy muzycy wykonali zainspirowane muzyką ludową, w tym folklorem kurpiowskim, utwory wybitnego kompozytora. – Cały świat muzyczny, i nie tylko, obchodzi 100. rocznicę urodzin tego –określanego mianem klasyka XX wieku – kompozytora, wywodzącego się stąd, z Drozdowa – podkreśla Anna Archacka, dyrektor Muzeum Przyrody. – Dlatego nasze funkcjonujące w rodowej siedzibie Lutosławskich muzeum stara się godnie i z sercem zorganizować Rok mu poświęcony!

W związku z trwającym Rokiem Witolda Lutosławskiego w najbliższych miesiącach w Muzeum Przyrody w Drozdowie odbędzie się wiele koncertów i imprez towarzyszących. Cykl koncertów kameralnych zainaugurował złożony z muzyków łomżyńskiej Filharmonii Kameralnej kwartet Alla Breve. Na koncert „Ludowe inspiracje” złożyły się utwory Lutosławskiego z wczesnego okresu jego twórczości, kiedy był zafascynowany folklorem i muzyką ludową. Zabrzmiały więc: „Czteropalcówka”  –  mini suita złożona z trzech utworów, taniec „Ptasie plotki”, „Bukoliki” – cykl inspirowanych muzyką kurpiowską pięciu miniatur – sielanek oraz cykl 12. „Melodii ludowych”. Oprócz muzyki, zebrani w salonie dworskim drozdowskiego muzeum, mieli okazję wysłuchać opowieści Jana Zugaja o kulisach jej powstania, szczegółów z życia kompozytora oraz licznych anegdot.
– W roku 1993, czyli na rok przed śmiercią Witolda Lutosławskiego, graliśmy tutaj koncert – wspomina prowadzący koncert skrzypek i lider Alla Breve, Jan Zugaj. – I była prośba, żeby wykonać jakiś jego utwór. A Lutosławski nie napisał niczego na taki skład, w jakim my gramy. Poza tym nie bardzo wypadało wziąć jego utwór i tak po prostu go wykonać. Dzięki pośrednictwu licznego grona znajomych udało mi się otrzymać numer telefonu Witolda Lutosławskiego. Rozmowa była bardzo krótka. Zapytał, co chcemy zagrać, odpowiedziałem, że taki zbiór trzech utworów na fortepian. Zapytał: A jak pan poprowadzi tę melodię? Wyjaśniłem, że zagrają ją pierwsze skrzypce. I usłyszałem: No to dobrze, to grajcie!
Koncert zakończyły instrumentalne wersje dwóch popularnych piosenek skomponowanych przez Lutosławskiego pod pseudonimem Derwid: „Miłość i świat” oraz „Milczące serce”.
– To była inauguracja Roku Lutosławskiego w samej siedzibie rodu czyli dworze Lutosławskich, obecnej siedzibie Muzeum Przyrody w Drozdowie – podkreśla Anna Archacka. – Natomiast inauguracja w Łomży odbędzie się 7 lutego i ten koncert organizujemy wspólnie z Filharmonią Kameralną im. Witolda Lutosławskiego – wystąpi wtedy wybitny skrzypek, Krzysztof Jakowicz. Kolejny z cyklu koncertów kameralnych  będzie miał miejsce 16 marca w Drozdowie i ponownie wystąpi Krzysztof Jakowicz, dzieląc się również z nami wspomnieniami o Lutosławskim. Łączyły ich bowiem relacje mistrz – uczeń i przyjaźnili się. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia i współpraca: Elżbieta Piasecka - Chamryk


 
Zobacz także
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0