Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 02 października 2023 napisz DONOS@

Rodzinne kolędowanie w łomżyńskiej Katedrze

Doroczny koncert kolędowy odbył się w Katedrze pw. św. Michała Archanioła. Najpiękniejsze kolędy, pastorałki i piosenki o tematyce świątecznej zaśpiewali soliści znani z programów telewizyjnych, operowych scen oraz utalentowana młodzież z łomżyńskich zespołów i chórów. Wokalistom towarzyszyła Filharmonia Kameralna im. Witolda Lutosławskiego pod dyrekcją Jana Miłosza Zarzyckiego. – To był bardzo nietypowy koncert – mówi Jan Miłosz Zarzycki – Pogodziliśmy przeciwieństwa, bo było tutaj wszystko: młodzi i dojrzali, powaga i uśmiech, liryzm i mocne uderzenie. A wszystko pod hasłem takiego rodzinnego, miłego spotkania i wspólnego śpiewania kolęd!

Program koncertu, podobnie jak w latach ubiegłych, był bardzo urozmaicony. Nie mogło w nim zabraknąć kolęd dobrze znanych, jak: „Bóg się rodzi”, „Lulajże Jezuniu”, „Dzisiaj w Betlejem” czy „Cicha noc”. Zabrzmiały też jednak, w wykonaniu zespołu muzyki dawnej Voci Unite oraz chóru Spes Unica z kościoła Krzyża Św., prowadzonych przez Katarzynę Szmitko, pieśni znacznie starsze, jak pochodzące z 16-wiecznego „Kancjonału staniąteckiego” „Dzieciątko się narodziło” i „Nuż my dziś krześcijanie”. W nowszym repertuarze zaprezentowali się soliści: znana już łomżyńskiej publiczności sopranistka Małgorzata Trojanowska, śpiewająca kiedyś w Mezzoforte, mająca za sobą występy w drużynie Juli w „Bitwie na głosy”, Żaklina Olchowik (Boguska) oraz śpiewający muzykoterapeuta, Cezary Domański. 
– Śpiewanie z taką orkiestrą to dużo emocji – mówi Cezary Domański. – Miałem trochę tremy, bo to jest występ na żywo, zawsze coś może się wydarzyć, ale najważniejsze, że wszystko się udało!
Od połowy koncertu wokalistom towarzyszyły połączone składy chóru Państwowej Szkoły Muzycznej i i II stopnia w Łomży p/d Piotra Dąbrowskiego, chóru Szkoły Podstawowej nr 7 im. Adama Mickiewicza w Łomży, chóru Spes Unica i zespołu Voci Unite. Uczniowie PSM: Karolina Alicka, Magdalena Barcicka, Karolina Załęcka, Anna Baczewska i Łukasz Lipski zaprezentowali się również jako soliści. Łukasz, znany przede wszystkim ze Studia Piosenki PopArt Bernarda Karwowskiego, zaśpiewał też kilkakrotnie w duecie, m.in. „Z narodzenia Pana” z Małgorzatą Trojanowską i wielki filmowy przebój „White Christmas” z Żakliną Olchowik. Wokaliści PopArtu wystąpili jeszcze dwukrotnie.  Najpierw najmłodszy skład grupy, z Ulą Sulkowską i Frankiem Przybylskim na czele, z towarzyszeniem gitarzystów Przemka Kamińskiego i Czarka Borusiewicza oraz perkusisty Przemka Starachowskiego, zaśpiewał „Gwiazdki świecą nad stajenką”. Po nich zaprezentowali się Ewa Rutkowska i Dawid Litwiński w świątecznym przeboju „Sleigh Ride”. Do trwającego karnawału nawiązał kolejny utwór, „Pójdźmy wszyscy do stajenki” duetu Olchowik – Lipski, w efektownym, tanecznym opracowaniu. Koncert zakończyły wykonane wspólnie przez solistów jedna z najstarszych polskich kolęd „Przybieżeli do Betlejem” oraz amerykańska tradycyjna kolęda z połowy 19. stulecia „Jingle Bells”.
– Cieszę się, że Katedra rozbrzmiewa zarówno tymi tradycyjnymi kolędami jak i melodiami współczesnymi, kolędowo – pastorałkowymi – ocenia ks. kanonik Marian Mieczkowski. 
– Dla mnie, jako proboszcza, duszpasterza i organizatora koncertu jest to ogromna radość, że tyle ludzi zechciało tu dzisiaj przyjść i wszyscy wspólnie w ciepłej,  rodzinnej atmosferze przeżywaliśmy ten wspaniały kolędowy wieczór!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk, Marek Maliszewski

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę