Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

Richelieu w Drozdowie

W salach wystaw czasowych Muzeum Przyrody w Drozdowie otwarto wystawę pt. „Hafty richelieu i tradycja rodzinna”. Ekspozycja składa się ze zbioru haftów sióstr Reginy Pisarskiej i Stefanii Jagodzińskiej oraz prac wykonanych szydełkiem przez ich matkę p. Helenę Zabielską. Tytuł wystawy nawiązuje do rodzaj haftu wywodzącego się z Włoch, który nazwę swa zawdzięcza kardynałowi Richelieu. Otrzymał on podobno specjalne pozwolenie od króla Ludwika XIII na przyozdobienie ubiorów tym haftem.

Klasyczny haft richelieu jest biały lub jednobarwny. Prezentowane na wystawie różnią się jednak od tych wzorów. Przekazywane przez lata były wzbogacane o nowe elementy tak, że obecnie można podziwiać oryginalne, wielobarwne hafty.

Niewiele jest już rodzin w których tradycja rękodzieła tak skutecznie przekazywana jest z pokolenia na pokolenie jak w przypadku drozdowianek, sióstr p. Reginy Pisarskiej i p. Stefanii Jagodzińskiej (z Zabielskich).
Ich babcia p. Karolina Lipińska pięknie tkała na krosnach. Mama Helena robiła serwetki szydełkiem. Siostra mamy p. Maria Knapik (z Lipińskich) haftowała haftem richelieu. Druga ciocia, siostra taty p. Janina Malek (z Zabielskich ) była krawcową i haftowała. W dziełach sióstr przetrwało to czego nauczyły się w rodzinie, ale też wpływy drozdowskiego dworu. Miały bowiem bliski kontakt z p. Wacławą Lignowską i p. Zofią Bandachową (z Pisarskich) pracującymi i haftującymi we dworze.

Na pytanie jak znajdowały czas na haftowanie przy tylu obowiązkach z prowadzeniem gospodarstwa, domu, opieką nad chorymi rodzicami, dziećmi p. Regina odpowiada: „Jak miałam jakiś stres i kłopoty to wtedy siadałam i zaczynałam haftować”. Kłopotów było wiele, dużo też powstało tych igłą malowanych dzieł sztuki. Wędrowały potem w formie prezentów do najbliższych i w Polskę, ale też do USA i Grecji.

Wystawę pt. „Hafty richelieu i tradycja rodzinna” można oglądać w podziemiach Muzeum do końca marca br.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę