NIEPODLEGŁA
94 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI PRZEZ POLSKĘ 11 listopada 1918 rok to jedno z najważniejszych wydarzeń w historii narodu polskiego. Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących nr 6 w Łomży dzień ten obchodzi zawsze bardzo uroczyście. 8 listopada odbyła się akademia przygotowana przez pana Arkadiusza Bałazy.
Uczennice z klasy IBLO przedstawiły losy państwa i narodu polskiego od jego upadku w 1795 roku do momentu odzyskania niepodległości w 1918.
Akademię rozpoczęły słowa:
„O Polsko, święte twe imię
Po cichu i po kryjomu
Z trwogą za siebie i innych
Szeptano w ojców mych domu.
Prawdziwe jakieś nieprawdy
Opowiadano o Tobie –
Mówiono, że jesteś święta,
Mówiono, że leżysz w grobie.”
Uroczystość uświetnił występ chóru pod przewodnictwem Pana dyr. Krzysztofa Domalewskiego. Wagę wydarzenia podkreślała również dekoracja i wyświetlana prezentacja multimedialna, która ukazała drogę Polski i Polaków do wolności. Momentem przełomowym w odzyskaniu niepodległości przez Polskę był wybuch I wojny światowej. W sercach Polaków zapłonęła nadzieja, że nadchodzi wyzwolenie. Człowiekiem, który przyczynił się do odzyskania niepodległości był Józef Piłsudski, twórca Legionów Polskich walczących z zaborcami. W 1914 roku objął on komendę nad Pierwszą Brygadą. Wydał rozkaz do żołnierzy
„ (…) Patrzę na was jako na kadry, z których rozwinąć się ma przyszła armia polska i pozdrawiam was jako Pierwszą Kompanię Kadrową”.
Po 123 latach niewoli państwo polskie odzyskało niepodległość. Dzień ten jest naszym świętem narodowym.
„ Polsko, nie jesteś ty już niewolnicą!
Łańcuch twych kajdan stał się tym łańcuchem,
Na którym z lochu, co był twą stolicą
Lat sto, swym własnym dźwignęłaś się duchem.”
Jędrzej Moraczewski, powołany na stanowisko premiera rządu o 11 listopada 1918 roku tak pisał w swych pamiętnikach:
„Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął… Po 123 latach prysły kordony… Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze… cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało (…)”.
Arkadiusz Bałazy