Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 15 kwietnia 2021 napisz DONOS@

Czar leśmianowskiej poezji

Główne zdjęcie
Julia Tomaszewska

Julia Tomaszewska, uczennica Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących Nr 7 w Łomży, zwyciężyła w konkursie recytatorskim poezji Bolesława Leśmiana „Szczęśliwy, kto kocha rymowane słowa!”. Konkurs został zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Łomży w roku 135. rocznicy urodzin oraz 75. rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych polskich poetów. – Nie zawsze w konkursach jest tak dobrze jak tu – oceniała Małgorzata Sawicka – Kujawa z jury. – Nie dlatego, że wszyscy powiedzieli świetnie, na 5+. Ale dlatego, że włożyli w to dużo serca, dużo chęci i to było słychać. Było to przemyślane, wypracowane i za to dziękuję!

od lewej: Julia Tomaszewska, Aleksandra Przesław, Katarzyna Duda, Patrycja Malinowska, Natalia Złotkowska, Marta Kadyszewska
od lewej: Julia Tomaszewska, Aleksandra Przesław, Katarzyna Duda, Patrycja Malinowska, Natalia Złotkowska, Marta Kadyszewska

Skierowany do uczniów gimnazjów i szkół średnich Łomży oraz powiatu łomżyńskiego konkurs miał na celu popularyzację i przypomnienie twórczości Bolesława Leśmiana (1877 – 1937). Zgłosiło się do niego 23. młodych recytatorów z Łomży, Miastkowa i Wizny, a przed jury w składzie: Krzysztof Zemło, aktor Teatru Lalki i Aktora, Małgorzata Sawicka – Kujawa, logopeda oraz Renata Igielska, pracownik MPB, stanęło ich ostatecznie 19. Pierwsze miejsce przyznano uczennicy II klasy ZSWiO Nr 7 w Łomży, Julii Tomaszewskiej. Julia, uczestniczka licznych konkursów recytatorskich  oraz wokalistka Studia Wokalnego eMDeK, połączyła w wierszu „Romans” recytację z podkładem muzycznym.
– Nie spodziewałam się pierwszego miejsca, jestem bardzo zaskoczona i szczęśliwa– mówi Julia Tomaszewska. – Moim zdaniem byli lepsi. Ale miałam nadzieję, że dostanę jakąś nagrodę, chociaż wyróżnienie. Troszeczkę czułam tremę, ale nie aż tak dużą, bo biorę udział w wielu konkursach, często występuję. 
Również inni uczestnicy konkursu nie ograniczali się tylko do recytacji, sięgając po różnorodne środki artystycznego wyrazu, rekwizyty oraz próbując – z różnym, ale często udanym rezultatem – aktorskich kreacji. Dlatego jury, podkreślając wysoki poziom konkursu, nagrodziło aż siedem osób. 
Drugie miejsce ex aequo zajęły Katarzyna Duda i Aleksandra Przesław, która zdobyła również nagrodę publiczności. Trzecia nagroda przypadła Natalii Złotkowskiej, a wyróżnienia: Patrycji Malinowskiej, Marcie Kadyszewskiej i Katarzynie Dłużniewskiej. 
– Ogłaszaliśmy ten konkurs w maju i wtedy nie doszedł do skutku, ale cieszę się, że to drugie podejście udało się – mówi Krystyna Sobocińska, dyrektor MBP w Łomży. – Tak się składa, że w styczniu minęła 135. rocznica urodzin, a niedawno, bo 5 listopada, 75 rocznica śmierci Bolesława Leśmiana. Mamy więc okazję uczcić pamięć wspaniałego poety i przypomnieć sobie jego wiersze, które doceniają nie tylko krytycy literaccy, zagorzali miłośnicy poezji, ale sięgają po nie również wielcy świata show biznesu, wykorzystując je jako teksty piosenek. Sięgali po nie Stanisław Soyka, Hanna Banaszak,  Grzegorz Turnau, Czesław Niemen, niejednokrotnie Stare Dobre Małżeństwo. Jest też  element regionalny w życiorysie Bolesława Leśmiana: wśród kobiet z którymi był związany była też łomżynianka, Zofia Chylińska. Malarka, którą poznał w Paryżu, z którą się ożenił i która była matką jego dwóch córek. 

Wojciech Chamryk

210407125521.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę