Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Elżbieta Dzikowska – podróżniczka szczęśliwa

Główne zdjęcie
Elżbieta Dzikowska

Elżbieta Dzikowska odwiedziła Łomżę w ramach promocji cyklu swych przewodników „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!”. Znana podróżniczka i dziennikarka, pamiętana z popularnego programu „Pieprz i wanilia” zabrała zebranych w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w fascynującą podróż po swoich przygodach na całym świecie. – Najważniejsze dla mnie jest nie liczenie kilometrów, krajów, w których byłam, ale poznawanie świata i dzielenie się tym z widzami i czytelnikami! – podkreślała Elżbieta Dzikowska. Cieszę się z przyjazdu do Łomży, ponieważ ona jest mi bardzo bliska przez moich przyjaciół. Stąd pochodzą znakomici malarze: Hanna Zawa – Cywińska i Jan Dobkowski, który jest nawet obywatelem honorowym Łomży i moim wielkim przyjacielem!

Elżbieta Dzikowska
Elżbieta Dzikowska
Elżbieta Dzikowska
Elżbieta Dzikowska
Elżbieta Dzikowska i Joanna Anucińska
Elżbieta Dzikowska i Joanna Anucińska

Tłem do barwnej opowieści podróżniczki były fotografie dokumentujące jej wspólne wyprawy z mężem, Tonym Halikiem, wykonane, między innymi, w: Azji, Afryce, Ameryce Południowej oraz Północnej, Australii, a także w Europie. Pomimo tego, że Elżbieta Dzikowska zwiedziła niemal cały świat dostrzega również piękno naszej ojczyzny. Jak podkreśla, jej ulubione miasta to Paryż, Wenecja i Ustrzyki Dolne, a ulubionym miejscem na świecie są Bieszczady. Stąd pomysł na cykl oryginalnych przewodników po poszczególnych regionach Polski, wydawanych pod wspólnym tytułem „Groch i kapusta. Podróżuj po Polsce!”.
– Kiedyś robiliśmy programy o świecie – wyjaśnia Dzikowska. – Były: „Tam gdzie pieprz rośnie”, „Gdzie rośnie wanilia” i wreszcie zabrakło nam konceptu i zostało „Pieprz i wanilia”.
Ale teraz ten świat jest otwarty, w związku z czym jeśli ma się czas i pieniądze, każdy może wyjechać gdzie chce. Ale Polska została trochę zapomniana, a zapewniam, że to piękny i ciekawy kraj.
Pisarka świętowała wiosną tego roku 75. urodziny, ale werwy, animuszu i energii może jej pozazdrościć wiele metrykalnie znacznie młodszych osób. Wciąż podróżuje i planuje kolejne wydawnictwa, nie zważając na różne przeciwności. 
– Przedwczoraj przewróciłam się i stłukłam kolano, dlatego pod znakiem zapytania stoi moja wyprawa do Kamerunu, gdzie mam wyjechać 25 listopada – mówi Elżbieta Dzikowska. 
– Ale zobaczymy, może się to kolano wykuruje. Bo ja jeszcze jestem za młoda, żeby jeździć wypoczynkowo – jeżdżę tylko na „objazdówy”, codziennie gdzie indziej. W tym roku byłam w Armenii, Gruzji i Azerbejdżanie. Oprócz przygotowywania albumu „Biżuteria świata” piszę też książkę „Tam gdzie byłam” – pierwszy tom, bo ja w tak wielu miejscach byłam, że jednym tomem się nie obędzie. Moje życie, aczkolwiek wiele było w nim różnych chwil, to jest życie szczęśliwe. Bo uważam, że jeżeli się nie przeżyje złego, to się nie doceni dobrego. Więc ja się bardzo cieszę, że się mogę spotykać z ludźmi, podróżować, że mam wielu przyjaciół i udało mi się z moim mężem Tonym Halikiem pokazać kiedyś Polakom świat!

Wojciech Chamryk 
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

200829104429.jpg

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę