Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 06 marca 2021 napisz DONOS@

Fotograficzne przestrzenie w Galerii Pod Arkadami

Najnowsze zdjęcia autorstwa słuchaczy białostockiej Akademii Fotografii i Przedsiębiorczości zaprezentowano w Galerii Pod Arkadami. Są wśród nich prace dwóch młodych fotografików z Łomży: Sławka Gradowskiego i Rafała Kruszewskiego. – Wystawa „36 i pół przestrzeni” przedstawia bardzo szerokie spektrum fotografii: od portretu, pejzażu aż do fotografii eksperymentalnej, poszukującej – podkreśla Przemysław Karwowski, kierownik Galerii Pod Arkadami.

„36 i pół przestrzeni” jest kolejną, już trzecią, wystawą zbiorową studentów  I i II roku AFiP. Wszystkie zaprezentowane na niej zdjęcia zostały wykonane w roku szkolnym  2011/2012 na zajęciach pod kierunkiem wykładowców. 
– Staraliśmy się tutaj pokazać prace ze wszystkich pracowni jakie są realizowane w trakcie kształcenia w naszej szkole – zauważa Monika Pańko –Jurczuk dyrektor Europejskiej Szkoły Mediów i Przedsiębiorczości w Białymstoku. – Mamy więc reportaż, dokument, klasyczne formy fotografii jak również fotografię intermedialną. Zabrakło nam dwóch czy trzech, które prezentujemy na prezentacji multimedialnej: pracowni fotografii reklamowej, krótkich form filmowych i fotoedycji.
Już sam tytuł wystawy sugeruje wielowymiarowość zaprezentowanych prac. Wśród wielu klasycznie ujętych tematów, takich jak akt, portret czy ujęć typowo dokumentalnych mamy też zdjęcia  i prace eksperymentalne, wywodzące się z technik intermedialnych. Zwracają wśród nich uwagę zdeformowane portrety autorstwa Sławka Gradowskiego, w tym cykl autoportretów z cyklu „Symetria osobowości”. 
– To nie są czyste portrety tylko portrety zmodyfikowane poprzez wyraz określonych emocji, zarówno w przypadku moich zdjęć jak i osób mi bliskich – wyjaśnia Sławek Gradowski.  
Gradowski zwraca też uwagę na nadmierną ekspansję nowoczesnych technologii: jego praca „Jeszcze jaśniejsze obrazy pamięci” to oprawiona w ramkę karta pamięci SanDisk, z odciskiem linii papilarnych.
– W obecnych czasach rzadko robi się odbitki, trzymamy wszystko na kartach, na nośnikach – mówi Gradowski. – Dlatego zapakowałem tę kartę w ramkę, a odcisk kciuka na niej to jest ślad ludzkiej działalności, jedyny element człowieczeństwa w tej pracy.
Pomimo wielu możliwości jakie daje nowoczesna technika młodzi adepci fotografii nie nadużywają jej – starają się połączyć to, co najlepsze w klasycznym podejściu do fotografii z technologią XXI wieku.
– Materiał tutaj przedstawiony to jest tylko wycinek tego, czym się zajmujemy – mówi Grzegorz Jarmocewicz. – Są to osobiste podejścia studentów do tematów, które realizują w trakcie zajęć. Staraliśmy się, żeby to było spójne, jednolite i na jak najwyższym poziomie. Widać, że nasi studenci potrafią dochodzić do wspaniałych efektów, a to jest dla nas, jako wykładowców naprawdę bardzo ważne. Naszym zadaniem jest wychwycenie wrażliwości studentów, aby pozwolić im się rozwijać. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka – Chamryk

210204100642.gif
Foto:
Foto: Grzegorz Jarmocewicz
Foto:
Foto: Sławek Gradowski
Foto:
Foto:
Foto:
Foto: Monika Pańko - Jurczuk, Grzegorz Jarmocewicz, Zbigniew Ciborowski;
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę