Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Z Elbląga do Łomży w międzynarodowym składzie

Kilkudziesięciu utalentowanych młodych muzyków wzięło udział w zorganizowanych po raz pierwszy w Łomży VII Ogólnopolskich Warsztatach Muzycznych. Poza próbami mieli też zajęcia z tańca i ruchu scenicznego oraz poznawali folklor kurpiowski. Zachwyceni gościnnością gospodarzy oraz poziomem zajęć prowadzonych przez wybitnych specjalistów, nie wyobrażają sobie sytuacji, żeby warsztaty w przyszłym roku odbyły się gdzie indziej! – Kiedy pani profesor Dorota Sroczyńska zaproponowała mi przeniesienie tych warsztatów z Elbląga do Łomży miałem duszę na ramieniu – mówi Mirosław Korona, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej. – Łomża jest mniejszym miastem, nie wiedziałem, czy sobie poradzimy, czy młodzież będzie zadowolona. Ale zgodziłem się, spróbowaliśmy i myślę, że się udało!

W warsztatach, trwających 10 dni, udział wzięło 29 skrzypków, altowiolistów i wiolonczelistów z całej Polski. Najmłodszy z nich liczy zaledwie 10 lat, najstarsza instrumentalistka skończyła lat 26. Zróżnicowany był także poziom umiejętności. Niektórzy 
z uczestników warsztatów grają dopiero od roku, a Jurye Shin z Korei Południowej  na swym obecnym instrumencie nawet jeszcze krócej. 
– Jestem pierwszy raz w Łomży i bardzo mi się tu podobało – mówi 26-letnia Jurye Shin.
– Na altówce gram zaledwie od pięciu miesięcy, ale nie jest to mój pierwszy instrument, bo wcześniej grałam na skrzypcach.
Z kolei Fily Katrin Diakité, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie altówki, gra już od 12 lat. 20-letnia mulatka od 5. roku życia również śpiewa. Przygotowanie wokalne przydało się jej oraz innym uczestnikom warsztatów w czasie koncertu finałowego, bo rozpoczęły go piosenki kurpiowskie w ich wykonaniu. Były  też kurpiowskie tańce z przygrywającym na harmonii pedałowej Janem Kanią z Lipnik oraz tradycyjny polonez. 
Właściwą część koncertu rozpoczęły popisy solowe młodych muzyków z fortepianowym akompaniamentem Tatiany Baranowskiej i Anny Kamińskiej. Wśród utalentowanej młodzieży z Warszawy, Suwałk, Sochaczewa i Żyrardowa bardzo dobrze zaprezentowały się reprezentantki  łomżyńskiej PSM, z wiolonczelistką Weroniką Skrodzką i skrzypaczką Magdaleną Samordak na czele. Grająca od 12 lat 19-letnia Weronika wykonała „Arię” Kazimierza Wiłkomirskiego. Młodsza o trzy lata wiekiem i doświadczeniem  Magdalena zagrała żywiołowego „Skowronka” Grigorasa Dinicu.
Było też kilka duetów oraz Koncert skrzypcowy G-dur nr 1 Telemanna w transkrypcji na 4 altówki. Finałem koncertu finałowego był występ orkiestry złożonej z niemal wszystkich uczestników warsztatów, pod batutą dyrektora łomżyńskiej Filharmonii, Jana Miłosza Zarzyckiego. 
– Jestem bardzo zadowolona i szczęśliwa! – podkreśla Dorota Sroczyńska, dyrektor artystyczny warsztatów, wybitna altowiolistka i pedagog. – Młodzież ciężko pracowała, jednocześnie się bawiąc. Warsztaty od początku są połączone z poznawaniem kultury ludowej – w tym roku były Kurpie, w przyszłym planuję górali. Kiedy widzę tę młodzież śpiewającą w języku Kurpiów, poznającą autentyczny folklor kurpiowski,  to jest to coś wspaniałego. Te warsztaty miały być od początku w Łomży. Nie udało się wtedy tego zrobić, ale ja wszelkimi drogami kroczyłam do Łomży i w końcu się powiodło. 
– Są warsztaty, gdzie dba się tylko o poziom – dodaje Mirosław Korona. – Tutaj był on wysoki, ale młodzież również się bawiła, kopała bursztyn, robiła kwiatki, tańczyła, śpiewała i to jest równie ważne. Poza ciężką pracą, której efekty było słychać na koncercie finałowym, bardzo przyjemnie spędzała czas. I chciałaby wrócić do Łomży za rok – spróbujemy zatrzymać te Warsztaty na stałe, dając młodzieży nie tylko radość i przyjemność z grania, ale również możliwość obcowania z folklorem kolejnych regionów Polski. 

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Elżbieta Piasecka - Chamryk

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę