Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 kwietnia 2024 napisz DONOS@

Kurpie na scenie, w kuchni i w warsztacie

Barwny korowód rozpoczął XIX Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, które od rana do nocy odbywały się w Nowogrodzie. W słoneczną niedzielę ok. 80 zespołów śpiewaczych, solistów i gawędziarzy ludowych rywalizowało o uznanie jury pod przewodnictwem etnomuzykologa z Uniwersytetu Warszawskiego prof. Piotra Dahliga oraz o część z 13 500 zł w puli nagród.

- Co roku organizujemy barwne Ogólnopolskie Dni Kultury Kurpiowskiej, aby zachować tradycję i przekaz ludowego dziedzictwa kulturowego, tradycyjnego muzykowania, stylu śpiewania i gwary – mówi Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury, który od pierwszej edycji jest organizatorem jednej z największych i cenionych imprez folklorystycznych w regionie. - Zależy nam również na efektownej prezentacji zwyczajów i obrzędów kurpiowskich oraz na integracji mieszkańców Kurpi z województwa podlaskiego i mazowieckiego.

Sztuka, rękodzieło i przysmaki Kurpi
Ubrani w tradycyjne stroje artyści ludowi przeszli sprzed Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury na scenę w skansenie, prowadzeni przez kapelę kurpiowską Regionalnego Ośrodka Kultury i kapelę Jana Kani z Turośli. Tutaj oficjalnego otwarcia Dni dokonał starosta łomżyński Lech Marek Szabłowski. Gości powitali burmistrz Nowogrodu Józef Piątek i dyrektor ROK Jarosław Cholewicki. Roli konferansjera podjął się dziennikarz radiowy Lech Marek.
Kiedy rozśpiewani i wygadani artyści popisywali się kunsztem na scenie, inni – już poza konkursem – rozstawili warsztaty, aby pokazać techniki i tajniki rzemiosła ludowego. Każdy z widzów mógł spróbować sił w rękodziele pod okiem twórców ludowych. Do Nowogrodu przyjechali przedstawiciele wielu ginących zawodów, m.in., kowal Romuald Grużewski, koronczarka Celina Kopeć, garncarz Kazimierz Siemionowicz i plecionkarz Stanisław Modzelewski. Widzowie podziwiali także umiejętności i wytwory rzeźbiarza Kazimierza Krupińskiego, pszczelarza Jacka Tudeli i bukieciarki Teresy Grodzkiej. W tegorocznej edycji Dni stoisk z rękodziełem oraz potrawami i napitkami Kurpi było bardzo dużo, co było w smak licznej i zgłodniałej publiczności. Widzowie mogli też posłuchać, dzięki współpracy ROK i Stowarzyszenia Wspólnota Polska w Łomży, zespołu ludowego Gostiniec z Grodna na Białorusi. Mocnym współczesnym akordem Dni był wieczorny koncert świetnego The BL Blues Band z Łomży. 

Deszcz nagród na Dni w Nowogrodzie
W jury Dni z prof. Piotrem Dahligiem zasiedli: związana z łomżyńskim ROK-iem wybitna folklorystka kurpiowska Teresa Pardo i Józef Zyśk, kierownik pracowni folkloru Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Na 13,5 tys. zł w puli nagród złożyły się wspólnie: WOAK, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Związek Gmin Wiejskich Województwa Podlaskiego, Urząd Marszałkowski i Starostwo Powiatowe w Łomży.
Oto zdobywcy pierwszych miejsc: Danuta Tańska i Marcin Tański oraz Krystyna Opalach i Zygmunt Koziatek z Zawad (pary taneczne), Czesław Drząszcz z Myszyńca i Zenon Kaczyński z Łysych (instrumentaliści dorośli), Patryk Kaczyński z Łysych i Karol Samsel z Czarni (instrumentaliści dziecięco-młodzieżowi), Kapela Jana Kani z Turośli i Kapela Kurpiowska ze Zbójnej. W kategorii gawędziarzy ludowych pierwszych miejsc nie przyznano, drugie zdobyli: Witold Kuczyński z Czarni (dorośli) i Przemysław Przestrzelski z Łomży. Najlepszym zespołem folklorystycznym okazali się Łysozianie z Łysych, zaś najwyżej ocenione zespoły śpiewacze to: Zespół Śpiewaczy z Nowej Rudy, Grupa Śpiewacza Kobiet z Bandyś i Męska Grupa Śpiewacza z Czarni. Pierwsze miejsce ex aequo otrzymały dorosłe śpiewaczki solistki: Anna Chmielewska z Nowogrodu, Eugenia Kuliś z Kruszy, Elżbieta Kasznia z Rozóg i Antonina Deptuła z Bandyś. Wśród młodzieży śpiewającej solo triumfowały: Dorota Drężek z Wykrotu, Wiktoria Drężek z Wykrotu i Kinga Estkowska z Nowogrodu. 

Mirosław R. Derewońko

Fot. ROK


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę