Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 03 października 2023 napisz DONOS@

Walizka otwarta po raz 25

Rozpoczął się Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka. W jego jubileuszowej, 25. edycji wezmą udział teatry z niemal całego świata. Będą też tak lubiane przez widzów spektakle uliczne, plenerowy koncert zespołu folkowego i wiele niespodzianek. – Otwieram tę jubileuszową Walizkę w przekonaniu, że przyniesie wiele radości i refleksji widzom, szczęście artystom i satysfakcję organizatorom! – mówił prezydent Łomży, Mieczysław Czerniawski na uroczystej inauguracji Festiwalu. Międzynarodowy Festiwal Teatralny Walizka przez ćwierć wieku stał się kulturalną wizytówką Łomży nie tylko w Polsce ale i na świecie.

– Walizka to święto teatru i naszego miasta – podkreśla Jarosław Antoniuk, dyrektor artystyczny festiwalu. – Jest to w tej chwili jeden z najstarszych festiwali teatralnych w Polsce – jeśli chodzi o teatry lalkowe, to starszy festiwal jest tylko w Opolu.
W tym roku festiwal organizowany jest po raz 25. Cyfra dla nas, organizatorów, jest ważna i wieloznaczna. Podkreśla ciągłość trwania festiwalu, jak również jest zapisem historii. Festiwal z małej, kameralnej imprezy teatralnej w ciągu tych 25 lat stał się ważnym przeglądem o międzynarodowym zasięgu i znakiem rozpoznawczym naszego teatru. 
Tegoroczna edycja festiwalu będzie wyjątkowa pod każdym względem. Do konkursu zgłosiło się aż 108 teatrów z 30 krajów, z których wybrano 14, w tym 5 z Polski. 
–Większość zagranicznych zespołów konkursowych zaprezentuje się w Łomży po raz pierwszy, a dla teatru Aria z Iranu będzie to pierwszy występ w Polsce – zaznacza Antoniuk. – Cieszy mnie bardzo wysoki poziom artystyczny tych widowisk. Spektakle polskich teatrów, które zakwalifikowaliśmy do imprezy, też są świetne.
Program imprez towarzyszących jest równie urozmaicony. Bardzo interesująco zapowiadają się w tym roku spektakle uliczne. Zaprezentują się w nich znane na całym świecie Teatr Biuro Podróży z Poznania i Teatr Snów z Gdańska, wystąpią też teatry z Nowej Zelandii i Czech. 
– Teatr Snów wystąpi na festiwalu dwukrotnie w ramach imprez towarzyszących – mówi Antoniuk. – Pierwszy spektakl to „Ulro” na podstawie Czesława Miłosza. Na koniec festiwalu zagrają „Pielgrzymkę”. Będzie to bardziej działanie parateatralne, happeningowe. Jest to prezent od tego teatru dla organizatorów – „Pielgrzymka” będzie miała premierę w Łomży.
Sensacyjnie zapowiada się też jutrzejszy koncert zespołu Čači Vorba, grającego porywającą muzykę bałkańską i etniczną.
– To taki miły prezent na 25 lecie festiwalu – zapowiada dyrektor Antoniuk.
– Polsko – ukraińska grupa muzyczna Čači Vorba zagra koncert na Starym Rynku. Wcześniej, o godzinie 20.30 mamy kilka miłych niespodzianek dla widzów, którzy przyjdą na ten koncert. Chciałbym, żeby wszyscy przynieśli ze sobą walizki. Mogą być różnego rodzaju. Niech każdy przyjdzie z walizką, bo czeka sporo różnych niespodzianek i niektórzy na pewno zapełnią te puste walizki po koncercie!

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę