Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 11 grudnia 2023 napisz DONOS@

Prezydent Łomży nagrodził twórców kultury

Główne zdjęcie
Ewa Grygo, Marek Maliszewski, Mirosława Kluczek, ks. bp Tadeusz Bronakowski, Magda Sinoff, Mieczysław Czerniawski, Waldemar Borusiewicz, Bogdan Szczepański

Czwórkę artystów nagrodził za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Prestiżową nagrodę otrzymali: wokalistka i twórczyni Studia Wokalnego eMDeK Magda Sinoff, fotograf i fotoreporter 4lomza.pl Marek Maliszewski, kompozytor Teatru Lalki i Aktora i kontrabasista Bogdan Szczepański oraz Waldemar Borusiewicz, trębacz, współzałożyciel i dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Dętej.

Przedświąteczne spotkanie w Muzeum Północno-Mazowieckim połączono z wigilią  środowisk twórczych. W nastrój przedświątecznej refleksji wprowadziła obecnych Magda Sinoff – niewiedząca jeszcze, że zostanie laureatką nagrody – wyśpiewując filigranową pastorałkę „Nie śpij, Jezu, choć osioł chrapie” i wspólnie z gośćmi uroczystej, acz poprowadzonej w rodzinnej atmosferze gali kolędę „Lulajże Jezuniu”.
Laureatów siódmej edycji nagrody kulturalnej prezydenta przedstawiła Ewa Grygo naczelnik wydziału kultury, promocji i sportu Urzędu Miejskiego. O każdym z cenionych artystów miała dużo dobrego do powiedzenia.
- Marek Maliszewski jest wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne, godne zarejestrowania wydarzenia – chwaliła 40-latka rodem ze Stawisk Ewa Grygo. - Z dużym wyczuciem i niezwykłą kulturą rejestruje życie zwykłego łomżyniaka. Współpracuje z portalem 4lomza.pl, „Gazeta Bezcenną” i ogólnopolską agencją fotograficzną Reporter. Jego zdjęcia, składające się na reportaż artystyczny o życiu uchodźców z Czeczenii w Łomży pt. „W połowie drogi...”, towarzyszyły od 5. do 23. października otwarciu 4. Festiwalu Filmu Środkowoeuropejskiego CinEast w Luksemburgu. Nazwisko Marka Maliszewskiego coraz częściej trafia do katalogów wystaw fotograficznych w całej Polsce. Fotografia, przedstawiająca wyskakujących w górę tancerzy, wykonana na niezapomnianym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze z okazji 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w 2008 r., trafiła do finału Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo w roku 2009. Organizator konkursu fotograficznego „Łomża prawdziwa” został zgłoszony przez Zygmunta Zdanowicza, prezesa TPZŁ.
- Przyszedłem dziś tu do pracy, a nie po nagrody... - mówił zaskoczony Marek Maliszewski odbierając od prezydenta Czerniawskiego dyplom i od wiceprezydent Mirosławy Kluczek kopertę w której była finansowa nagroda (4 000 zł brutto).
Magda Sinoff, usłyszawszy swoje nazwisko, też zaniemówiła z wrażenia. Prowadzi zajęcia wokalne od 14 lat w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych, gdzie 10 lat temu stworzyła rozśpiewane Studio Wokalne eMDeK. Dziesiątki dziewcząt z jej zespołu odnosi sukcesy na konkursach i festiwalach. Organizuje wspaniałe koncerty poświęcone Janowi Pawłowi II i „Gwiazdkę z nieba” na rzecz świetlicy Promyczek.
Bogdan Szczepański to kompozytor muzyki do 250 przedstawień, kierownik muzyczny TLiA oraz basista i konferansjer Filharmonii Kameralnej w Łomży. Z jego osiągnięć warto wymienić nagrody za muzykę do spektaklu „Kominiarczyk” w reż. Jarosława Antoniuka na XII Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatralnych (2005) i na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Omsku w Rosji (2011).
Waldemar Borusiewicz to trębacz, od 35 lat pedagog PSM I i II st. w Łomży oraz dyrygent 46-osobowej Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, z którą przez cztery lata zagrał ponad 120 koncertów.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Ewa Grygo, Marek Maliszewski, Mirosława Kluczek, ks. bp Tadeusz Bronakowski, Magda Sinoff, Mieczysław Czerniawski, Waldemar Borusiewicz, Bogdan Szczepański
Foto: Magda Sinoff
Foto: Sala Muzeum Północno Mazowieckiego w Łomży
Foto: Magda Sinoff i Mieczysław Czerniawski
Foto: Bogdan Szczepański i Józef Babiel
Foto: Bogdan Szczepański i Mieczysław Czerniawski
Foto: Waldemar Borusiewicz
Foto: Waldemar Borusiewicz, Mirosława Kluczek i Mieczysław Czerniawski
Foto: Mieczysław Czerniawski
Foto: Stół wigilijny w muzeum
Foto: Zygmunt Zdanowicz, ks. bp Tadeusz Bronakowski, Mirosława Kluczek i Mieczysław Czerniawski
Foto: Zofia Kossakowska (TLiA) i Zdzisław Kalinko
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Markowi Maliszewskiemu (fot. G. Gwizdon)
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Magdzie Sinoff (fot. G. Gwizdon)
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Bogdanowi Szczepańskiemu (fot. G. Gwizdon)
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Waldemarowi Borusiewiczowi (fot. G. Gwizdon)
Foto: Mieczysław Czerniawski

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę