wtorek, 22 października 2019 napisz DONOS@

Prezydent Łomży nagrodził twórców kultury

Czwórkę artystów nagrodził za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury prezydent Łomży Mieczysław Czerniawski. Prestiżową nagrodę otrzymali: wokalistka i twórczyni Studia Wokalnego eMDeK Magda Sinoff, fotograf i fotoreporter 4lomza.pl Marek Maliszewski, kompozytor Teatru Lalki i Aktora i kontrabasista Bogdan Szczepański oraz Waldemar Borusiewicz, trębacz, współzałożyciel i dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Dętej.

Przedświąteczne spotkanie w Muzeum Północno-Mazowieckim połączono z wigilią  środowisk twórczych. W nastrój przedświątecznej refleksji wprowadziła obecnych Magda Sinoff – niewiedząca jeszcze, że zostanie laureatką nagrody – wyśpiewując filigranową pastorałkę „Nie śpij, Jezu, choć osioł chrapie” i wspólnie z gośćmi uroczystej, acz poprowadzonej w rodzinnej atmosferze gali kolędę „Lulajże Jezuniu”.
Laureatów siódmej edycji nagrody kulturalnej prezydenta przedstawiła Ewa Grygo naczelnik wydziału kultury, promocji i sportu Urzędu Miejskiego. O każdym z cenionych artystów miała dużo dobrego do powiedzenia.
- Marek Maliszewski jest wszędzie tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne, godne zarejestrowania wydarzenia – chwaliła 40-latka rodem ze Stawisk Ewa Grygo. - Z dużym wyczuciem i niezwykłą kulturą rejestruje życie zwykłego łomżyniaka. Współpracuje z portalem 4lomza.pl, „Gazeta Bezcenną” i ogólnopolską agencją fotograficzną Reporter. Jego zdjęcia, składające się na reportaż artystyczny o życiu uchodźców z Czeczenii w Łomży pt. „W połowie drogi...”, towarzyszyły od 5. do 23. października otwarciu 4. Festiwalu Filmu Środkowoeuropejskiego CinEast w Luksemburgu. Nazwisko Marka Maliszewskiego coraz częściej trafia do katalogów wystaw fotograficznych w całej Polsce. Fotografia, przedstawiająca wyskakujących w górę tancerzy, wykonana na niezapomnianym koncercie Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze z okazji 50-lecia Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej w 2008 r., trafiła do finału Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Prasowej Grand Press Photo w roku 2009. Organizator konkursu fotograficznego „Łomża prawdziwa” został zgłoszony przez Zygmunta Zdanowicza, prezesa TPZŁ.
- Przyszedłem dziś tu do pracy, a nie po nagrody... - mówił zaskoczony Marek Maliszewski odbierając od prezydenta Czerniawskiego dyplom i od wiceprezydent Mirosławy Kluczek kopertę w której była finansowa nagroda (4 000 zł brutto).
Magda Sinoff, usłyszawszy swoje nazwisko, też zaniemówiła z wrażenia. Prowadzi zajęcia wokalne od 14 lat w Miejskim Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych, gdzie 10 lat temu stworzyła rozśpiewane Studio Wokalne eMDeK. Dziesiątki dziewcząt z jej zespołu odnosi sukcesy na konkursach i festiwalach. Organizuje wspaniałe koncerty poświęcone Janowi Pawłowi II i „Gwiazdkę z nieba” na rzecz świetlicy Promyczek.
Bogdan Szczepański to kompozytor muzyki do 250 przedstawień, kierownik muzyczny TLiA oraz basista i konferansjer Filharmonii Kameralnej w Łomży. Z jego osiągnięć warto wymienić nagrody za muzykę do spektaklu „Kominiarczyk” w reż. Jarosława Antoniuka na XII Międzynarodowych Toruńskich Spotkaniach Teatralnych (2005) i na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym w Omsku w Rosji (2011).
Waldemar Borusiewicz to trębacz, od 35 lat pedagog PSM I i II st. w Łomży oraz dyrygent 46-osobowej Łomżyńskiej Orkiestry Dętej, z którą przez cztery lata zagrał ponad 120 koncertów.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Ewa Grygo, Marek Maliszewski, Mirosława Kluczek, ks. bp Tadeusz Bronakowski, Magda Sinoff, Mieczysław Czerniawski, Waldemar Borusiewicz, Bogdan Szczepański
Foto: Magda Sinoff
Foto: Sala Muzeum Północno Mazowieckiego w Łomży
Foto: Magda Sinoff i Mieczysław Czerniawski
Foto: Bogdan Szczepański i Józef Babiel
Foto: Bogdan Szczepański i Mieczysław Czerniawski
Foto: Waldemar Borusiewicz
Foto: Waldemar Borusiewicz, Mirosława Kluczek i Mieczysław Czerniawski
Foto: Mieczysław Czerniawski
Foto: Stół wigilijny w muzeum
Foto: Zygmunt Zdanowicz, ks. bp Tadeusz Bronakowski, Mirosława Kluczek i Mieczysław Czerniawski
Foto: Zofia Kossakowska (TLiA) i Zdzisław Kalinko
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Markowi Maliszewskiemu (fot. G. Gwizdon)
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Magdzie Sinoff (fot. G. Gwizdon)
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Bogdanowi Szczepańskiemu (fot. G. Gwizdon)
Foto: Prezydent Mieczysław Czerniawski wręcza nagrodę Waldemarowi Borusiewiczowi (fot. G. Gwizdon)
Foto: Mieczysław Czerniawski

 
Zobacz także
180410021817.gif
190904015236.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę