Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 24 lutego 2021 napisz DONOS@

Łomżyńską Jesień Kulturalną czas zacząć

W sobotę w Łomży wystąpi jeden z najlepszych pianistów jazzowych Piotr Wyleżoł. Koncert jego trio oficjalnie zainauguruje Łomżyńską Jesień Kulturalna. Jak co roku nie zabraknie interesujących koncertów i spektakli. Wśród gwiazd Jesieni będzie m.in. Mietek Szcześniak. - Łomżyńska Jesień Kulturalna tradycyjnie odbywa się w październiku i listopadzie, jednak od kilku lat zaczynamy nieco wcześniej – podkreśla Roman Borawski, dyrektor MDK–DŚT. - W tym roku mieliśmy już spektakl teatralny „Griga” i wernisaż wystawy fotograficznej Wojtka Surawskiego w Galerii pod Arkadami.

Tegoroczna impreza zacznie się od muzycznego wydarzenia najwyższej próby. Piotr Wyleżoł to  jeden z najlepszych pianistów jazzowych, mający na koncie współpracę z największymi gwiazdami polskiego i światowego jazzu. Soliście będą towarzyszyć równie utytułowani kontrabasista Michał Barański i perkusista Łukasz Żyta. 
- Podczas koncertu, poza repertuarem z płyt, zostaną przedstawione również premierowe utwory – zapowiada manager artysty, Maria Bogacz. 
- Jazz zawsze był obecny na Jesieni Kulturalnej – dodaje Borawski. - Oczywiście staramy się organizować takie koncerty częściej, przynajmniej 2-3 razy do roku. Tradycją imprezy są również Zaduszki muzyczne, w czasie których wspominamy muzyków, artystów, którzy odeszli. W tym roku będziemy wspominać życie i twórczość Włodzimierza Wysockiego na specjalnym koncercie z jego piosenkami – „Projekt Wołodia”.
Nie zabraknie też atrakcji dla miłośników muzyki rockowej – 28 X w Klubie PopArt wystąpią dwa zespoły eksplorujące rejony ambitnego, post progresywnego rocka: Pokrak i Moaft. Zupełnie innym koncertem będzie sceniczna prezentacja nowego projektu pianisty jazzowego z Drozdowa, Pawła Lipskiego. Z  Małgorzatą Nakonieczną -  utalentowaną młodą wokalistką, zwyciężczynią „Szansy na sukces” i laureatką innych prestiżowych konkursów -  zaprezentuje  piosenki  Kabaretu Starszych Panów, czyli ponadczasowe przeboje Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory w swych autorskich aranżacjach.  W programie m.in: „Piosenka jest dobra na wszystko”, „Ja dla pana czasu nie mam”, „Dla ciebie jestem sobą”, „Na całej połaci śnieg” i wiele innych.
- Pomysł na wykonywanie piosenek Starszych Panów zrodził się w roku 2010, kiedy to wspólnie z Małgosią odwiedziliśmy dwa duże festiwale - III Ogólnopolski Konkurs Piosenek Starszych Panów "Piosenka jest dobra na wszystko" organizowany w Warszawie oraz „STACJA KUTNO” - VI Ogólnopolski Konkurs Piosenek Honorowego Starosty Kutnowskiego Jeremiego Przybory - mówi Paweł Lipski. - W obu przypadkach udało się odnieść sukces - Małgorzata z moją skromną pomocą wyśpiewała w Kutnie drugie, a w Warszawie pierwsze miejsce konkursowe. W programie koncertu  znajdują się piosenki zróżnicowane - liryczne i nastrojowe, ale także  z dużą dawką energii i humoru. Ponadczasowość tych piosenek jest powodowana świetnymi tekstami Przybory, a wyrafinowany muzyczny język Wasowskiego sprawia, że te utwory brzmią wciąż świeżo, nie trącą myszką.
Listopad także będzie bogaty w wydarzenia. Przeważać będą koncerty, chociaż organizatorzy zaplanowali też  kolejną wystawę w Galerii pod Arkadami oraz gościnny spektakl „Wariatka” z Edytą Olszówką w roli głównej.  
– Kolejnym wydarzeniem tegorocznej Jesieni będzie Koncert Mietka Szcześniaka, w sali koncertowej Filharmonii Kameralnej  – zapowiada Roman Borawski.
Jeden z najlepszych i najpopularniejszych polskich wokalistów, od lat łączący w swych utworach pop, gospel i jazz wystąpi w Łomży 20 XI. Jednym z ciekawszych koncertów  będzie też na pewno finał Łomżyńskiej Jesieni Kulturalnej 25 XI -  kolejny koncert formacji z MDK – PopArt Bernarda Karwowskiego, która również przygotowała bardzo ciekawy, nowy program. 
- Koncerty i festiwale, na których byliśmy w czasie tegorocznych wakacji bardzo nas zainspirowały do stworzenia premierowego programu, przedstawiającego obecne fascynacje wokalistów PopArtu – wyjaśnia Bernard Karwowski. - Tym razem oderwaliśmy się od klasyki muzyki rozrywkowej, sięgnęliśmy po nowe utwory. Powstał z tego bardzo różnorodny, ciekawy program: r& b, soul, pop,  do którego dorzuciłem utwory oparte na harmoniach wokalnych, jak Briana Wilsona z The Beach Boys. Tym razem postanowiłem zaprosić muzyków, z którymi kiedyś współpracowałem, przez osiem pierwszych lat Studia Piosenki. Tylko perkusista będzie spoza tego składu - Przemek Starachowski. Poza nim zagrają: Rafał Mierzejewski, Mariusz Prusiński, Andrzej Karwowski, Dariusz Sierbiński  oraz sekcja dęta z Arturem Włodkowskim i Przemkiem Kostrzewą. Pojawią się też muzycy z nowego składu, jak pianista jazzowy Paweł Lipski.

Wojciech Chamryk

cz
śr, 19 października 2011 15:16
Data ostatniej edycji: cz, 20 października 2011 08:44:19

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę