Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 05 marca 2021 napisz DONOS@

Nowa Nadzieja Jazzu objawiła się w Łomży

Główne zdjęcie
Krystyna Stańko

Pianista Sebastian Zawadzki z Torunia zdobył Grand Prix IV Przeglądu Młodych Wykonawców Muzyki Jazzowej, który odbył się w ramach łomżyńskiego Novum Jazz Festival. Poza konkursem, który wyłonił Nową Nadzieję Jazzu, Łomża przez trzy dni żyła jazzem – regularnymi koncertami i trwającymi do wczesnych godzin rannych jam sessions w restauracji „Retro”.

Novum Jazz Festival rozpoczął się w piątek. Na pierwszym koncercie zagrali: kwartet saksofonowy 4 Sax, prowadzony przez  absolwentkę łomżyńskiej PSM Urszulę Gosk, duet Sublu Duo z Suwałk i okrojony  do dwóch muzyków skład Kądziela / Zawadzki / Wośko Trio. Brak kontrabasisty dawał się także we znaki uczestnikom nocnego jam session, ale zabawa i tak była przednia. Koncert sobotni był już zapowiedzią  niedzielnych zmagań konkursowych i wieczornego finału. Zaprezentowali się bowiem na nim muzycy – laureaci wcześniejszych konkursów NJF, oraz innych, prestiżowych przeglądów jazzowych, tworzący międzynarodowy skład kwartetu Outbreak Quartet. Najpierw towarzyszyli wokalistce Nice Lubowicz, po czym wykonali repertuar autorski. Obecność wyśmienitej sekcji rytmicznej, tworzonej przez kontrabasistę Emila Brun Madsena i perkusistę Rasmusa Schmidta miała zaś niebagatelny wpływ na to, że kolejne jam session trwało aż do godziny czwartej  nad ranem. Przesłuchania konkursowe rozpoczęły się w niedzielne południe. Jako zespół akompaniujący wystąpiła niezmordowana sekcja Outbreak Quartet, prowadzona przez pianistę Artura Tuźnika. Jury, pod przewodnictwem wybitnej wokalistki, Krystyny Stańko czekało bardzo trudne zadanie, ponieważ większość z 14 zakwalifikowanych do konkursu uczestników reprezentowała bardzo wysoki poziom. Ostatecznie przyznano następujące nagrody: trzy wyróżnienia (Nika Lubowicz, Bartosz Pernal, Jan Kajetan  Rejnowicz), dwie trzecie nagrody (Iwona Kmiecik , Radosław Wośko), dwie drugie (Michał Szkil, Michał Ciesielski) oraz pierwszą, którą zdobył Sebastian Zawadzki.
- Festiwal oceniam bardzo dobrze, organizacja była świetna, przyjemna atmosfera, bardzo miło spędzałem tu czas – mówi jeden z laureatów II nagrody, pianista  Michał Szkil. Jestem tu po raz trzeci, ale dopiero teraz udało mi się zdobyć nagrodę – nie spodziewałem się tego
i jestem bardzo szczęśliwy. Mam nadzieję, że spotkamy się w Łomży za rok.
- Nie spodziewałem się nagrody w żadnym wypadku – dodaje ze śmiechem drugi laureat II miejsca, saksofonista Michał Ciesielski. Tym bardziej, że jest to mój pierwszy konkurs solowy – wcześniej występowałem tylko z zespołem i big bandami.
Po ogłoszeniu wyników i koncercie laureatów w Auli II LO odbył się koncert finałowy. Najpierw licznie zgromadzoną publiczność w świat kompozycji Petera Gabriela z płyty „Secretly” w jazzowych aranżacjach zabrała Krystyna Stańko ze swym Quintetem. Po krótkiej przerwie dwaj muzycy tegoż składu: Piotr Lemańczyk – kontrabas i Cezary Konrad – perkusja zagrali z główną gwiazdą NJF – pianistą Dave’m Kikoskim.
- To wielka przyjemność być znowu w Polsce – mówił ze sceny owacyjnie przyjęty Kikoski. Moi dziadkowie pochodzili z Polski, z Warszawy, więc to dla mnie jak powrót do domu.
Amerykański pianista, uskrzydlony fantastyczną grą sekcji rytmicznej dał iście wirtuozowski popis, przekonując do swego talentu nawet największych sceptyków.
- Jestem wzruszony – oceniał na gorąco po finałowym koncercie  organizator i dyrektor artystyczny NJF, Mirosław Dziewa. Występ Dave‘a Kikoskiego to był jeden z najlepszych koncertów, jakich miałem okazję być świadkiem - przeżycie niezmierne. I nie mówię tego dlatego, że byłem współorganizatorem tego przedsięwzięcia. Do tego udane koncerty naszej utalentowanej młodzieży – członek jury, Dominik Bukowski, zapytany przeze mnie o poziom uczestników odpowiedział – wysoki, a nawet bardzo wysoki. W konkursie dokładnie 8 osób  z 14 walczyło o nagrody. Ale wszyscy uczestnicy reprezentowali naprawdę wysoki poziom, co cieszy i napawa optymizmem na przyszłość.

Wojciech Chamryk
Zdjęcia: Marek Maliszewski, Elżbieta Piasecka Chamryk

210204100642.gif
Foto: Krystyna Stańko
Foto: Dave Kikoski
Foto: Irek Wojtczak
Foto: Irek Wojtczak, Cezary Konrad
Foto: Irek Wojtczak, Cezary Konrad
Foto: Dominik Bukowski
Foto: Piotr Lemańczyk, Krystyna Stańko
Foto: Irek Wojtczak
Foto: Piotr Lemańczyk
Foto: Krystyna Stańko ze swym Quintetem
Foto: Dominik Bukowski
Foto: Cezary Konrad
Foto: Irek Wojtczak
Foto: Piotr Lemańczyk
Foto: Krystyna Stańko
Foto: Mirosław Dziewa
Foto: Dave Kikoski
Foto: Cezary Konrad
Foto: Dave Kikoski
Foto: Dave Kikoski, Piotr Lemańczyk, Cezary Konrad
Foto: Iwona Kmiecik, II nagroda
Foto: Michał Ciesielski, II nagroda
Foto: Michał Szkil, II nagroda
Foto: Radosław Wosko, III nagroda
Foto: S. Zawadzki, R. Wosko
Foto: Sebastian Zawadzki, I nagroda
Foto: Outbreak Quartet, A. Tuźnik, N. Lubowicz, E. B. Madsen
Foto: Outbreak Quartet, Artur Tuźnik
Foto: Outbreak Quartet, Tomasz Licak i Emil Brun Madsen
Foto: Outbreak Quartet
Foto: Sublu Duo, Dariusz Krzywicki
Foto: Sublu Duo, Piotr Zysik

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę