Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 29 maja 2023 napisz DONOS@
BIP Moodle Okręgowa Komisja Egzaminacyjna Łomżyńskie Centrum Rozwoju Edukacji Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek Rozwoju Edukacji Biblioteka Pedagogiczna w Łomży Kuratorium Oświaty w Białymstoku UM Łomża Miejska Biblioteka Pupliczna

Sonda

Wszystkich głosów 5911

Czy potrzebne są w szkole dni kultury uczniowskiej.


Mikołaj w szkole

Na zaproszenie Samorządu Uczniowskiego dnia 6 grudnia 2010 w godzinach porannych uczniów i pracowników ZSEiO nr 6 w Łomży odwiedził niezwykły gość - "Święty Mikołaj". W tym roku był niezwykle wesoły i hojny. Obdzielił słodyczami wszystkich uczniów. Nie zapomniał o pracownikach administracji i obsługi, dyrekcji i nauczycielach. Najwięcej czasu spędził w pokoju nauczycielskim. Co Wy na to?

Skąd się wzięła tradycja obdarowywania bliskich prezentami?


6 grudnia obdarowuje się bliskich prezentami, często w nocy z 5go na 6go podkłada się prezenty pod poduszkę lub umieszcza się je w wełnianej, dużej skarpecie. Święto Mikołaja znane jest na całym świecie pod nazwami : Santa Clause (USA), Babbo Natale (Włochy), Heilige Nicolaus (Niemcy), Mikulas (Czechy), Julemanden (Dania)

Święty Mikołaj
Swięty Mikołaj urodził się w Licji w Azji Mniejszej około roku 280. Już za młodu odznaczał się pobożnością toteż brat matki mikołaja biskup Patary wyświęcił go na prezbitra. Rodzice Mikołaja zmarli ok. roku 300 podczas zarazy, która w tym czasie nawiedziła Licje. Otrzymany spadek Mikołaj przeznaczył na pomoc biednym i potrzebującym. Jak głosi legenda dary podsuwał anonimowo stąd pochodzi tradycja podkładania prezentów pod poduszkę.
Mimo wyświęcenia na biskupa Miry pozostał człowiekiem niezwykle skromnym wszystkie posiadane dobra rozdawał biednym.

Zmarł 6 grudnia około roku 345.

Postać i legenda świętego Mikołaja przedstawianego jako grubasek

w czerwonym kożuchu z długą białą brodą w saniach zaprzęgniętych

w renifery powstała prawdopodobnie w latach 20tych naszego wieku

na zlecenie koncernu Coca-Cola.

 

 

Więcej:

http://www.mbkp.info/swieci/mikolaj.html


 

 

 

Elżbieta Szleszyńska
pon, 06 grudnia 2010 21:18
Data ostatniej edycji: cz, 02 kwietnia 2015 09:35:03

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę