Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 25 marca 2023 napisz DONOS@

Dzieje powiatu grajewskiego

Na rynku wydawniczym ukazała się publikacja opisująca dzieje powiatu grajewskiego. Autorami monografii są historycy Tomasz Dudziński i Krzysztof Sychowicz. Książka przedstawia historię obszaru znajdującego się na styku historycznych ziem polskich, pruskich i litewskich począwszy od średniowiecza aż po współczesność.

Prace nad książka trwały ponad dwa lata. Historycy dokonali kwerendy w siedmiu placówkach archiwalnych.

- Obejmuje ona okres od średniowiecza, ale skupiliśmy się przede wszystkim na wieku XX – mówi Sychowicz. - W książce są opisane wydarzenia które wcześniej  nie trafiły na łamy tego typu publikacji. Jest bogato opisane funkcjonowanie i rola jaką na terenie powiatu grajewskiego odgrywał stacjonujący w Grajewie 9 Pułk Strzelców Konnych im. gen. Kazimierza Pułaskiego, jest okres tragicznej okupacji sowieckiej z lat 1939-41 i działalność NSZZ „Solidarność”. 

Dr hab. Wojciech Śleszyński, z Instytut Historii Uniwersytetu w Białymstoku, w recenzji do książki podkreśla, że zebrany przez historyków bogaty materiał pozwala świetnie zorientować w nastrojach społecznych czy nawet politycznych ówczesnych mieszkańców. Atrakcyjność książki znacznie podnoszą zamieszczone na końcu pracy aneksy (łącznie 27). Zaczynają się one od aktu lokacyjnego Wąsosza z 1436 r., a kończą przedstawieniem składu Rady Powiatu Grajewskiego III kadencji (2006-2010).

To nie pierwsza wspólna praca obu historyków.  W 2005 r. ukazała się bowiem książka duetu Dudziński-Sychowicz zatytułowana „Grajewo w XX wieku”.

210204100642.gif

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę