wtorek, 17 października 2017 napisz DONOS@

Suwałki już uciekają, Białystok goni...

Jeszcze pół roku temu na głowę mieszkańca Łomży wypadało najwięcej pieniędzy z projektów realizowanych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2007-2013. Teraz okazuje się, że spadliśmy na drugą lokatę, a po piętach depcze nam Białystok. Niekwestionowanym liderem tej klasyfikacji są Suwałki. Dziś na głowę mieszkańca tego miasta z RPOWP przypada ponad 2 000 zł. W przypadku Łomży jest to już o 450 zł mniej.

źródło: www.efrr.wrotapodlasia.pl
źródło: www.efrr.wrotapodlasia.pl
www.efrr.wrotapodlasia.pl
www.efrr.wrotapodlasia.pl

Z danych opublikowanych przez zarządzający RPOWP Urząd Marszałkowski w Białymstoku wynika, że na terenie miasta  Łomży realizowanych jest – przez samorząd, przedsiębiorców i organizacje m.in. Kościół - w sumie 38 projektów z pozyskanym dofinansowaniem rzędu 98,5 mln.  Po przeliczeniu na zameldowanych w Łomży mieszkańców wypada więc po 1 562,98 zł. To o niemal 100 zł więcej niż było w lutym, gdy Łomża zajmowała pierwsze miejsce w rankingu. W ciągu ostatnich miesięcy przybyło nam 11 projektów i ponad 6 mln zł dofinansowania, ale niestety w tym samym czasie inni pozyskali znacznie więcej. Na lidera wyszły Suwałki, gdzie co prawda realizowane są o dwa projekty mniej niż u nas, ale przyznane im dofinansowanie to już niemal 140 mln zł., co po przeliczeniu na głowę mieszkańca Suwałk daje wynik 2 015,40 zł.   Łomżę w tej klasyfikacji goni też Białystok. Jeszcze w lutym Urząd Marszałkowskie podawał, że łącze dotacje do realizowany w stolicy województwa projektów z RPOWP wynoszą 242 mln zł, czyli 823 zł na głowę mieszkańca. Teraz Białystok niemal podwoił ten wynik. Dziś dotacje to już 419,5 mln zł, a na głowę mieszkańca Białegostoku wypada 1 425,99 zł.

Warto dodać, że pomiędzy Łomżą a Białymstokiem jest jeszcze powiat hajnowski, gdzie po przeliczeniu dotacji z RPOWP na mieszkańca wskaźnik ten wynosi 1 487,84 zł, a na piątej pozycji, tuż za Białymstokiem, jest powiat łomżyńskich z wynikiem 1 422,03 zł.


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0