Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 27 września 2023 napisz DONOS@

PKS-y jeszcze poczekają na komunalizację. PKS Łomża też.

Po raz wtóry nie udało się samorządowym władzom województwa podlaskiego dojść do porozumienia w sprawie przejęcia od rządu PKS-ów. Poniedziałkowa nadzwyczajna sesja Sejmiku zakończyła się praktycznie w tym samym miejscu w którym się zaczynała... Radni nie przyjęli proponowanego porządku obrad w który, obok wcześniej proponowanych punktów dotyczących komunalizacji PKS-ów w Białymstoku i Zambrowie, w trakcie sesji zarząd chciał włączyć jeszcze PKS Łomżę, a klub PiS także PKS Suwałki.

Przypomnijmy na terenie województwa podlaskiego działa pięć PKS-ów. Ministerstwo Skarbu Państwa jeszcze w ubiegłym roku wystąpiło do samorządu z propozycją nieodpłatnego ich przejęcia przez samorząd, czym nieoczekiwanie sprawiło wiele kłopotów samorządowcom. Najpierw marszałek województwa twierdził, że nie jest zainteresowany, na początku roku zmienił zdanie i ogłosił  że chce przejąć wszystkie pięć, ale później podczas sesji sejmiku mówił, że to zależy od wielu czynników, a ostateczna decyzja i tak będzie należała do Sejmiku. Formalnie w czerwcu do Sejmiku wpłynął wniosek zarządu o przejęcie tylko dwóch PKS-ów: Białystok i Siemiatycze. Podczas sesji, po długiej i burzliwej dyskusji radni zgodzili się na przejęcie tylko PKS-u Siemiatycze. Dziś na nadzwyczajnej sesji radni mieli ponownie pochylić się nad problemem komunalizacji i rozpatrzyć wnioski zarządu o przejęcie PKS Białystok i PKS Zambrów. W trakcie sesji członek zarządu województwa Mieczysław Baszko zaproponował aby porządek obrad uzupełnić o analogiczny punkt dotyczący spółki komunikacyjnej w Łomży. Poinformował, że w ciągu minionego tygodnia prowadzone były rozmowy z władzami PKS w Łomży na temat jego ewentualnego przejęcia przez województwo.
Dariusz Piontkowski w imieniu klubu PiS wyraził opinię, że komunalizacja spółek powinna odbywać się kompleksowo, a zatem samorząd województwa powinien przejąć wszystkie PKS-y a więc również PKS w Suwałkach. W głosowaniu, zarówno wnioski zgłoszone podczas sesji jak i wcześniej proponowany porządek obrad nie znalazły jednak poparcia wymaganej większości radnych, co skutkowało automatycznym zakończeniem sesji bez żadnej formalnej decyzji.

Przypomnimy zgodnie z zapowiedziami MSP jeśli samorząd nie przejmie PKS-ów spółki należące dziś do Skarbu państwa będą sprywatyzowane.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę