Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Niedziela św. Rocha w Nowogrodzie

Tysiące mieszkańców regionu, ale także turystów z kraju przyjechało w niedzielę do Nowogrodu. W Skansenie Kurpiowskim im. Adama Chętnika odbyła się doroczna impreza folklorystyczna „Niedziela św. Rocha”. Były muzyka, wycinanki, bursztyny a także tradycyjne kurpiowskie zabawy zręcznościowe dla dzieci, ale także dla dorosłych.

Tradycyjnie to największa odbywające się w Nowogrodzie impreza, a że pogoda dopisała do miasteczka przyjechało tysiące ludzi w tysiącach samochodów. Już samo zaparkowanie w pobliżu Skansenu wymagało cierpliwości, ale gdy ta sztuka się udała było już znacznie lepiej... Na gości odwiedzających uroczo położony nad brzegiem Narwi skansen czekała cała moc atrakcji. „Niedziela św. Rocha” organizowana jest tu od 1995 roku i prezentuje kulturę kurpiowską na tle ludowej twórczości artystycznej, obyczajów i tradycji innych regionów folklorystycznych Polski. Składają się na nią występy ludowych zespołów pieśni i tańca, pokazy tradycyjnych rzemiosł i wytwórczości ludowej, gry i zabawy zręcznościowe oraz sprzedaż wyrobów artystycznych i regionalnych przysmaków... W tym roku gościom odwiedzającym skansen przygrywały dwie kapele: kurpiowska z Nowogrodu oraz słynnego Władka Pogody z Kolbuszowej. Były, wycinanki, bursztyny, kowal, dziesiątki straganów a także tradycyjne kurpiowskie wspinanie się na wysoki pal po znajdujące się na jego szczycie nagrody...
Najpopularniejsze wśród gości były jednak kurpiowskie pampuch. Aby spróbować tych ciepłych trzeba było nawet kilkadziesiąt minut stać w kolejce, ale gdy już się je dostało...  były bezcenne.


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę