Wycieczka 20-21 .05. 2009 Biskupin- Gniezno- Poznań Uczestnicy: klasa I TL i II TB
Wycieczka rozpoczęła się od zwiedzania Fabryki Volkswagena. Grupa miała okazję poznać proces powstawanie samochodu Transporter T5 oraz Caddy. Od samego początku budowy karoserii, przez lakiernie, spawalnie i montażownie, większość prac wykonują roboty.
Przekonaliśmy się jak ważny jest wysoki stopień dokładności, bezpieczne procesy oraz rygorystyczne kontrole jakości, by z taśmy produkcyjnej zjechał bezpieczny oraz stabilny samochód. Niektórym, trudno było uwierzyć, że średnio co 1,5 minuty dochodzi w fabryce do wesela – czyli do połączenia podwozia z karoserią. Moment ten, jest symbolicznym uwieńczeniem budowy pojazdu. Potem już tylko ostatnie prace estetyczne, sprawdzian z funkcjonowania poszczególnych urządzeń, jazda próbna, test z szczelności samochodu w kabinie zraszania i po ostatnim odbiorze dokonywanym przez specjalistów z Działu Zapewnienia Jakości, auto trafia do salonów.
Po zwiedzaniu Fabryki Volkswagena, uczestnicy wycieczki przyjechali do Wyższej Szkoły Logistyki, gdzie mgr Karolina Matysik, specjalista ds. PR, zaprezentowała im poznańską uczelnię. Mogliśmy poznać nie tylko kierunki, specjalności, warunki studiowania oraz możliwości wyjazdów zagranicznych, ale również możliwości odbywania praktyk i staży w wiodących firmach logistycznych. Uczniowie chętnie słuchali o walorach studenckiego życia, warunkach uczestnictwa w licznych kołach naukowych oraz sekcjach sportowych.
Po prezentacji WSL, więcej o samej logistyce powiedział mgr Artur Olejniczak, absolwent poznańskiej uczelni, a obecnie pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania. Jego wykład nie tylko przybliżył funkcjonowanie dużych przedsiębiorstw transportowych i spedycyjnych, ale przede wszystkim uzmysłowił młodym słuchaczom w jak wielu sferach naszego życia obecna jest logistyka. Na zakończenie zaprezentował czasopisma o tematyce logistycznej, wydawane przez ILiM, ale także odpowiedział na wszystkie pytania uczniów, dotyczące ciekawostek z życia studentów poznańskiej uczelni. Uczniowie nagrodzili jego wystąpienie oklaskami.
Po wykładach, grupa przeniosła się do Laboratorium RFID, gdzie Piotr Hołubowicz z Instytutu Logistyki i Magazynowania przybliżył im system identyfikacji bazujący na wykorzystaniu fal radiowych jako medium transmisji danych o identyfikowanym obiekcie. Informacje zapisane są na specjalnych nośnikach (transpondery, tagi). Technologię RFID można wykorzystać analogicznie jak kody kreskowe do kontroli osób, zwierząt, przepływu towarów i materiałów oraz wymiany usług.
Przygotowała: p. M. Salamońska