Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 20 marca 2023 napisz DONOS@

Radość spod kapelusza

W rodzinnym mieście niezapomnianej aktorki Hanki Bielickiej (1915-2006) znów usłyszymy wiersze, monologi i piosenki kabaretowe w wykonaniu gimnazjalistów i uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego kraju. Gościć ich będzie Centrum Katolickie im. Jana Pawła II w Łomży, gdzie odbędzie się po raz trzeci Ogólnopolski Konkurs Krasomówczy im. Hanki Bielickiej „Radość spod kapelusza”. To sposób upamiętnienia godny najsłynniejszej łomżynianki świata, nazywanej Królową Estrady, Mistrzynią Monologu i właśnie Damą w Kapeluszu.

Miejsce konkursowych zmagań wybrano nieprzypadkowo – w Centrum Katolickim przy ul. Zawadzkiej 55 znajduje się Salonik Pani Hanki, otwarty przez nią osobiście w czerwcu 2005 r. Artystka przekazała tam sporo pamiątek rodzinnych i teatralnych, w tym swoje słynne kapelusze. Stąd wzięła się nazwa corocznego konkursu, na który w tym roku przyjadą młodzi artyści, m.in. z Olsztyna, Bielska Podlaskiego, Chorzowa i Krakowa.
Honorowym patronatem objęli prestiżową dla Łomży imprezę w rodzinnym mieście Pani Hanki: ks. bp Stanisław Stefanek, prezydent miasta Jerzy Brzeziński, wojewoda podlaski Maciej Żywno i marszałek województwa Jarosław Dworzański, który przyznał dotację 7, 5 tys. zł na działania upowszechniające dorobek amatorskiego ruchu artystycznego.
- Zależy nam, żeby na konkurs o randze ogólnopolskiej przyjechali również przedstawiciele Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Edukacji Narodowej – mówi aktorka Bogumiła Wierzchowska-Gosk, która z nauczycielką kształcenia integracyjnego Alicją Żelazną podjęła się współorganizacji konkursu. - Mamy nadzieję, że ci ludzie pomogą nam we właściwy sposób rozpropagować konkurs w całym kraju.
Na razie same wysłały 250 zaproszeń, m.in. do szkół i domów kultury. Liczą na to, że uzdolniona artystycznie młodzież w czasie ferii namyśli się i zgłosi chęć udziału w prestiżowym konkursie, w którego jury zasiądzie, m.in. Jan Zdziarski z Towarzystwa Kultury Teatralnej i znakomity aktor  sceny lalkowej Marek Kotkowski. W komisji kwalifikacyjnej pracują społecznie: ks. Andrzej Godlewski, proboszcz organizującej konkurs parafii pw. Krzyża Świętego, muzyk Marek Żemek i aktorka Bogumiła Wierzchowska-Gosk.  
Zaproszenie do sponsorowania „Radości spod kapelusza” przyjęło już szesnastu łomżyńskich przedsiębiorców, ale współorganizatorki apelują o dalsze wsparcie.
- Zbieramy pieniądze, aby ufundować nagrody w każdej z trzech kategorii po kilkaset złotych, opłacić noclegi i zapewnić wyżywienie uczestnikom konkursu i ich opiekunom – wyjaśniają wolontariuszki. - Naszym marzeniem jest, żeby ten konkurs miał wystarczające środki, aby pokryć koszty podróży gości z daleka.
Od początku sojusznikami konkursu krasomówczego są firmy: Gabs Foto, Foto Partner i Drukarnia Kamil Borkowski z Łomży oraz Hotel Zbyszko w Nowogrodzie. Wspierają go też regularnie sponsorzy i przyjaciele: Irena Dobrakowska, Hanna i Krzysztof Gosk, Stanisław Długozima, Mirosław Sulewski, Krzysztof Korzeniecki oraz Wanda i Tadeusz Wałkuscy.
Parafię pw. Krzyża Świętego, przy której działa Centrum Katolickie, w organizacji „Radości spod kapelusza” wspomogą także: Teatr Lalki i Aktora, Szkoła Podstawowa nr 10, Publiczne Gimnazjum nr 2 i Radio Nadzieja 103, 6 FM. Patronat nad ambitnym przedsięwzięciem objęły: TVP 3, Polskie Radio Białystok, Radio Nadzieja 103, 6 FM i portal internetowy www.4lomza.pl.
Termin nadsyłania zgłoszeń na konkurs upływa 15 lutego. Zainteresowani uczestnictwem lub pomocą w organizacji znajdą szczegóły i kontakt na stronie parafii: www.krzyz.4lomza.pl

Mirosław R. Derewońko
 
210204100642.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę