Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 27 lutego 2021 napisz DONOS@

Nagroda kulturalna prezydenta Łomży za rok 2008

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Jerzy Brzeziński wręcza Nagrodę za Szczególne Dokonania w Dziedzinie Kultury za 2008 rok Kazimierzowi Pawczyńskiemu (fot. Łukasz Czech biuro prasowe UM Łomża)

„Przyszlim tu po kolędzie, niechaj nam za przykro nie będzie” - śpiewali artyści Teatru Lalki i Aktora, w którym prezydent Łomży Jerzy Brzeziński wręczył w piątek, 19 grudnia, swoje doroczne nagrody za szczególne dokonania w dziedzinie kultury. Dzięki wesołym śpiewom przykro nie było chyba nikomu, a zwłaszcza dwóm laureatom. Nagrody otrzymali: Kazimierz Pawczyński, od ponad 30 lat choreograf Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, oraz Józef Babiel, inicjator i i od 20 lat organizator kwest na ratowanie łomżyńskich zabytków cmentarnych.

Prezydent Jerzy Brzeziński i Józef Babiel laureat Nagrody za Szczególne Dokonania w Dziedzinie Kultury za 2008 rok (fot. Łukasz Czech biuro prasowe UM Łomża)
Prezydent Jerzy Brzeziński i Józef Babiel laureat Nagrody za Szczególne Dokonania w Dziedzinie Kultury za 2008 rok (fot. Łukasz Czech biuro prasowe UM Łomża)
(fot. Łukasz Czech biuro prasowe UM Łomża)
(fot. Łukasz Czech biuro prasowe UM Łomża)
Nagroda prezydenta przyznana została po raz czwarty. W trzech poprzednich edycjach odbierało ją po troje laureatów. Wprawdzie w tym roku kapituła nagrody postanowiła uhonorować tylko dwóch ludzi, jednak zwiększyła jej wysokość do 4 tys. zł (z 3,6 tys. zł w ubiegłym roku).
Uroczystość w teatrze prowadził jego dyrektor Jarosław Antoniuk, przypominając historię spektaklu „Szopka polska”, którego fragmenty poznali goście. Widowisko powstało 15 lat temu i było wystawiane ponad 100 razy, również na Wileńszczyźnie. Reżyserii podjął się Stanisław Ochmański, scenografię zaprojektował Rajmund Strzelecki, teksty ludowe zebrał Henryk Jurkowski, a muzykę napisał nieżyjący już Bogumił Pasternak.
Laudacje na cześć wyróżnionych nagrodą prezydenta wygłosiła Ewa Grygo, kierująca biurem kultury w ratuszu, zaś dyplomy gratulacyjne wręczał osobiście prezydent Jerzy Brzeziński, któremu z kopertami dla laureatów towarzyszył przewodniczący kapituły nagrody wiceprezydent Krzysztof Choiński.  
Kazimierz Pawczyński od ponad 30 lat mieszka i pracuje twórczo w Łomży. Jest ze śp. Sławem Rekoszem założycielem Zespołu Pieśni i Tańca Łomża, choreografem i twórcą repertuaru, m.in., suity kurpiowskiej, kaszubskiej, lubelskiej i krakowskiej. Niestrudzony tancerz, wychowawca i pedagog zaszczepił w sercach tysięcy młodych ludzi zamiłowanie do tańca ludowego.
- Ta nagroda to zaszczyt dla mnie i tych, co ze mną tańczyli – dziękował Kazimierz Pawczyński, którego do nagrody zgłosił Jarosław Cholewicki, dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Łomży.
Józef Babiel jest inicjatorem i organizatorem od ponad 20 lat kwesty we Wszystkich Świętych na ratowanie zabytków cmentarza katedralnego. Dzięki zebranym pieniądzom odrestaurowano ponad 120 nagrobków. Współredaguje wydawnictwa Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, którego jest wiceprezesem: rocznik „Ziemia Łomżyńska” i kwartalnik „Wiadomości Łomżyńskie”.
Józef Babiel, zgłoszony przez dyrektora MDK-DŚT Romana Borawskiego i prezesa TPZŁ Zygmunta Zdanowicza, dziękując za nagrodę, powiedział:
- Czuję się zażenowany, bo widzę tyle twarzy, którym ta nagroda mogłaby przypaść...
W tym roku do nagrody nominowanych było pięć osób. Oprócz laureatów, są to: Witold Długozima, prowadzący Teatrzyk Żywego Słowa Logos (kandydata zgłosił wiceprezes stowarzyszenia Logos Kazimierz Trzaska), Mieczysław Szymański, pierwszy dyrygent Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej (zgłosił go obecny dyrygent Jan Miłosz Zarzycki) i propagujący twórców i wydarzenia kulturalne dziennikarz portalu 4lomza.pl Mirosław R. Derewońko (zgłosił mnie major Ryszard Matuszewski, kierownik Galerii N i Klubu Garnizonowego w Łomży – dziękuję).

Po uroczystości w kawiarnii w Teatrze Lali i Aktora w Łomży odbyło się świąteczne spotkanie łomżyńskich środowisk twórczych i pracowników kultury. Bożonarodzeniowe życzenia twórcom składał m.in. bp Tadeusz Bronakowski.
 
MRD

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę