Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 września 2023 napisz DONOS@

Odnowiliśmy szopkę ruchomą w Warszawie.

Od Bożego Narodzenia mieszkańcy stolicy będą podziwiali zmodernizowaną ruchomą szopkę w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Warszawie. Po dwóch miesiącach prac zakończył się drugi etap remontu świątecznej – i to nie tylko dla dzieci - atrakcji u Ojców Kapucynów przy ul. Miodowej.

Sukcesem uwieńczył pracę zespół z Łomży, którym kieruje scenograf Teatru Lalki i Aktora i artysta malarz Przemysław Karwowski: Ewa Filochowska-Karwowska, Grzegorz Korzeniecki, Ryszard Olkuśnik i Mieczysław Staniurski.
60-letnia szopka z kościoła przy ul. Miodowej jest rówieśniczką łomżyńskiej w klasztorze Ojców Kapucynów przy ul. Krzywe Koło. Obie działają według podobnego mechanizmu: figury ważnych historycznie postaci i przedstawicieli wszelkich stanów poruszają się po tym samym torze na połączonych z sobą wózkach. Zaprojektował i zbudował je ten sam zakonnik. Wprawdzie szopka warszawska jest niemal dwa razy większa od naszej, ale to nie przeszkodziło łomżyńskim plastykom i technikom w przywróceniu jej świetności. Mieli już doświadczenie sprzed dwóch lat po gruntownym remoncie i przekształceniu w nowocześniejszą szopki w Łomży.
Z kolei rozpoczęta rok temu, również przed Bożym Narodzeniem, modernizacja szopki w Warszawie dobiega teraz końca. Pojawił się nowy korowód postaci warszawskich. Chrystusowi spieszą dać pokłon, m.in.: król Zygmunt III Waza, który przeniósł w 1596 r. stolicę z Krakowa do Warszawy; bohaterski szewc z czasów insurekcji kościuszkowskiej 1794 r. Jan Kiliński, książę napoleoński Józef Poniatowski, podchorąży Powstania Listopadowego Piotr Wysocki, prezydent broniącej się przed hitlerowcami w 1939 r. stolicy Stefan Starzyński i poeta Powstania Warszawskiego Krzysztof Kamil Baczyński. Odnowiona szopka przedstawia właśnie dodaną scenę z okresu sierpnia i września 1944 r.: powstańca wśród wypalonych kikutów kamienic Starego Miasta.
Po odnowieniu ruchoma szopka w Warszawie zaczęła żywą, bajkową kolorystyką i jednorodnością stylistyczną cieszyć oko tak jak szopka w Łomży.

MRD
Zdjęcia: Przemysław Karwowski.
230804070022.gif
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę