środa, 16 października 2019 napisz DONOS@

Tutaj w Łomży znów gra odbiciami w lustrach

Z tafli szkła wyziera śmiech, nierzadko rechot, ale i pytanie, czym w istocie jest odbicie, czemu fascynuje – mówił rzeźbiarz Jan Tutaj podczas wernisażu swoich „rzeźb” w Galerii Sztuki Współczesnej w Łomży. W piątkowy wieczór obie sale galerii zwielokrotniły sylwetki i twarze gości w lustrach, rozpiętych jak szarfy na łukach albo przyklejonych niczym daszki na drewnianych klockach domków lub stopniach schodków dla krasnali.

Jan Tutaj przy pracy pt. "Wejrzenie"
Jan Tutaj przy pracy pt. "Wejrzenie"
Jan Tutaj obok pracy "15x5" czyli 15 klockach w kolumnie i 5 w rzędzie
Jan Tutaj obok pracy "15x5" czyli 15 klockach w kolumnie i 5 w rzędzie
Prawie 40-letni artysta przyznaje się w rozmowie do fascynacji gabinetem krzywych luster. Jako dwunastolatek był na koloniach w lunaparku. Po latach wyseparował zjawisko z kręgu popkultury i przeniósł je do salonu sztuki. Ponieważ rzeźbiarz szukał doznań estetycznych, to efektem przemiany z ponuraka w żartownisia czy z chudzielca w grubasa bawili się także goście wernisażu.
Zadzierając głowę wysoko do góry można było ujrzeć siebie jako skarlałego człowieczka w jednym z czterech dużych kolistych luster, odbijających cztery strony świata. Na tym samym słupie-drogowskazie w czterech okrągłych lustereczkach na wysokości pasa oglądaliśmy siebie z monstrualnym nosem i okiem olbrzyma. Ta pozorność rzeczywistości i naszego złudnego jej postrzegania zastanawia rzeźbiarza. Jego prace to znacznie bardziej instalacje niż rzeźby w tradycyjnym ujęciu.
Takie oddziaływanie na psychikę kieruje ku refleksji, czym jest rzeczywistość, skoro w tak prosty sposób możemy ją skrzywić – objaśniał artysta. - To pytanie stawiały sobie setki filozofów.
Łomżyńska wystawa jest siódmą indywidualną Jana Tutaja, który ma też na koncie udział w 30 zbiorowych. Zestawienie topornych, chropawych, pokrytych fragmentarycznie białym gruntem drewnianych klocków z lśnieniem zwierciadeł i stalowych konstrukcji przypomina o korzeniach sztuki. To, czym natura obdarzyła w czasach pierwotnych człowieka, zdołał on w dobie nowoczesnych technologii wprzęgnąć do wyrażenia tego, co pozostałoby nieodkryte bez ingerencji wyobraźni i wrażliwości artysty.  
Jedną ze swoich ekspozycji indywidualnych Jan Tutaj otworzył w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku. Z tej okazji Antoni Szoska, autor wstępu do katalogu wystawy „RE-WIZJE”, pisał w grudniu 2007 r.: „Rzeźbę Jana Tutaja charakteryzuje prosta, wręcz ascetyczna forma oparta na geometrycznych figurach krzyża, łuku i prostopadłościanu”. Krytyk zwraca uwagę na równie oszczędne tytuły prac. „Swoiście komponowane przestrzenie” - w jego oczach - „przypominają totemy, będące znacznikami szczególnych miejsc i zdarzeń jako pola energii”. I dalej: „Rzeźbiarz uzyskuje ten efekt dzięki użyciu luster, wkomponowanych w ażurowe konstrukcje z metalu i drewna”.  Jako twórca współuczestniczy z odbiorcą w przestrzennej grze odbić.  
Jan Tutaj urodził się w 1969 r. w Jaśle. Jest absolwentem Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Obronił dyplom z wyróżnieniem w pracowni prof. Józefa Sękowskiego w 1994 r. Osiem lat później zdobył tytuł doktora. Prowadzi pracownię rysunku na Wydziale Rzeźby krakowskiej ASP. Zajmuje się rzeźbą, medalierstwem i rysunkiem. Zaprojektował, m.in., pomnik „Synom Ziemi Sanockiej, poległym i pomordowanym za Polskę” w Sanoku i Pomnik Sybiraków w Augustowie. Jego prace znajdują się także w przestrzeniach miejskich w Brienz w Szwajcarii i w Adampolu w Turcji.
RM

 
Zobacz także
190904015236.gif
180410021817.gif
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę