Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Łomżyńscy gimnazjaliści powyżej średniej... ale

Nieco lepsze wyniki niż w kraju i w województwie podlaskim otrzymali uczniowie ostatnich klas łomżyńskich gimnazjów. W kwietniu ponad tysiąc gimnazjalistów w Łomży przystąpiło do składającego się z dwóch części egzaminu gimnazjalisty. Od wyników tego egzaminu w dużej części zależy w której szkole uczeń będzie mógł kontynuować naukę. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łomży, która egzamin przeprowadzała, podała wyniki.

 W Łomży średnio w części humanistycznej gimnazjaliści uzyskiwali wynik 32,03 punktów, a w części matematyczno-przyrodniczej 26,20 punktów na 50 możliwych. To nieco lepiej niż średnia wojewódzka i średnia krajowa i trochę gorzej niż w Białymstoku, Olsztynie czy Ostrołęce.
Najsłabiej w województwie podlaskim część humanistyczna egzaminu wypadła w tym roku w powiecie łomżyńskim, a matematyczno- przyrodnicza w sejneńskim.

Co sprawiło gimnazjalistom najmniej, a co najwięcej trudności?
W części humanistycznej najłatwiejsze dla uczniów okazało się wyszukanie informacji w podanym tekście. Najtrudniejsze natomiast było posługiwanie się pojęciami z poetyki. Znaczną trudność sprawiało też wskazanie kontekstu historycznego oraz napisanie rozprawki, szczególnie w zakresie uzasadniania postawionej tezy oraz budowania wypowiedzi poprawnej pod względem językowym, ortograficznym i interpunkcyjnym.
W części matematyczno-przyrodniczej wielu uczniów potrafiło poprawnie wyszukać i odczytać informacje przedstawione na wykresie. Najtrudniejsze okazało się zrozumienie przedstawionej w zadaniu sytuacji problemowej związanej z obliczeniem objętości graniastosłupa prostego o podstawie trapezu równoramiennego. Znaczną trudność w tym zadaniu sprawiło obliczenie liczby na podstawie danego jej procentu.
Z zadaniami z części humanistycznej lepiej poradziły sobie dziewczęta (uzyskały średnio 33,62 punktu; chłopcy otrzymali średnio 29,39 punktu), w części matematyczno-przyrodniczej nieznacznie lepsi okazali się chłopcy (uzyskali średnio 25,77 punktu, a dziewczęta otrzymały średnio 24,83 punktu).

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę