Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 24 marca 2023 napisz DONOS@

Talent jak na Kurpika przystało

Główne zdjęcie
Romuald Grużewski

Romuald Grużewski – kowal ze Zbójnej otrzymał KURPIKA 2006 – nagrodę Prezesa Związku Kurpiów w Ostrołęce. Tą prestiżową nagrodą Związek Kurpiów od 2001 r. honoruje osoby i instytucje zasłużone dla Kurpiowszczyzny. Grużewski KURPIKA otrzymał w kategorii talent.

 Romuald Grużewski w 2004 r. otrzymał stypendium z Urzędu Marszałkowskiego w Białymstoku na odtworzenie dawnej kuźni. Otrzymane pieniądze pozwoliły na dobre przygotowanie warsztatu kowalskiego czyli przebudowę kuźni i skompletowanie niezbędnych narzędzi. Dzięki temu w tradycyjny sposób wykonuje prace kowalskie, prowadzi pokazy pracy kowala dla dzieci w ramach lekcji regionalnych oraz dla turystów. Zainteresowanie turystów pracą kowala przyczyniło się do wykonania przez pana Romana mini warsztatu kowalskiego, przenośnego, na którym prowadzi prezentacje kowalstwa na festynach, czy w Skansenie Kurpiowskim w Nowogrodzie. Jego fascynacja kowalstwem, stosowanie starych technik i działalność w celu upowszechniania tego ginącego zawodu były podstawą do przyznania kowalowi ze Zbójnej nagrody KURPIK 2006.

Dodajmy, że w 2003 roku KURPIKA otrzymał Gminny Ośrodek Kultury w Zbójnej.

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę