Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lutego 2021 napisz DONOS@

„Żywa” historia w szkole...

Wystawę pt. „Wbrew władzy ludowej” poświęconą pamięci członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego otwarto w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży. To ekspozycja przygotowana przez historyków z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tworzą fotografie i dokumenty przedstawiające codzienne życie partyzantów w „wyzwolonej” Polsce.


Otwarciu wystawy towarzyszyła także spotkanie historyków z Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku z gimnazjalistami. Andrzej Wojciulik, Walentyna Oksiuta i Przemysław Czyżewski  przybliżali młodzieży nie tylko warunki życia w partyzanckim oddziale ale także tło historyczne wydarzeń.

Pod koniec lipca 1944 roku oddziały Armii Czerwonej dotarły pod Białystok. Na tereny zajmowane przez radzieckie wojska natychmiast wkraczały jednostki wewnętrzne NKWD – NKGB i kontrwywiadu Smiersz. Według określenia miejscowej ludności rozpoczął się „okres za drugich sowietów”. Dzięki działalności sowieckich partyzantów, spadochroniarzy zrzucanych tu wiosną i latem 1944 r., a także agentury pozostałej po wycofaniu się radzieckich władz w 1941 r., sowieckie oddziały miały doskonałe rozeznanie w strukturach podziemia i niezwłocznie rozpoczęły akcje przeciwko organizacjom niepodległościowym. Naprzeciw oddziałom NKWD wyszli zwykli ludzie... Byli wśród nich ci działający w konspiracji, nierzadko od 1939 r., którzy po raz drugi przeżywali sowiecką okupację, oglądali bezlitosne deportacje ludności cywilnej, znali zbrodnie popełniane przez NKWD i naocznie poznawali zbrodnie, których dopuszczali się funkcjonariusze rodzimego aparatu bezpieczeństwa.

Wystawa ukazuje, jak trudnego wyboru dokonywał człowiek porzucając bliskich i wstępując w szeregi konspiracji, gdzie musiał cały czas poświęcić na działalność w organizacji, że spotkanie z ukochaną, dzieckiem, kolegą trwało przez moment i mogło być ostatnim...


 
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę