„Żywa” historia w szkole...
Wystawę pt. „Wbrew władzy ludowej” poświęconą pamięci członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego otwarto w Publicznym Gimnazjum nr 8 w Łomży. To ekspozycja przygotowana przez historyków z białostockiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej. Tworzą fotografie i dokumenty przedstawiające codzienne życie partyzantów w „wyzwolonej” Polsce.
Otwarciu wystawy towarzyszyła także spotkanie historyków z Oddziałowego Biura Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku z gimnazjalistami. Andrzej Wojciulik, Walentyna Oksiuta i Przemysław Czyżewski przybliżali młodzieży nie tylko warunki życia w partyzanckim oddziale ale także tło historyczne wydarzeń.
Pod koniec lipca 1944 roku oddziały Armii Czerwonej dotarły pod Białystok. Na tereny zajmowane przez radzieckie wojska natychmiast wkraczały jednostki wewnętrzne NKWD – NKGB i kontrwywiadu Smiersz. Według określenia miejscowej ludności rozpoczął się „okres za drugich sowietów”. Dzięki działalności sowieckich partyzantów, spadochroniarzy zrzucanych tu wiosną i latem 1944 r., a także agentury pozostałej po wycofaniu się radzieckich władz w 1941 r., sowieckie oddziały miały doskonałe rozeznanie w strukturach podziemia i niezwłocznie rozpoczęły akcje przeciwko organizacjom niepodległościowym. Naprzeciw oddziałom NKWD wyszli zwykli ludzie... Byli wśród nich ci działający w konspiracji, nierzadko od 1939 r., którzy po raz drugi przeżywali sowiecką okupację, oglądali bezlitosne deportacje ludności cywilnej, znali zbrodnie popełniane przez NKWD i naocznie poznawali zbrodnie, których dopuszczali się funkcjonariusze rodzimego aparatu bezpieczeństwa.
Wystawa ukazuje, jak trudnego wyboru dokonywał człowiek porzucając bliskich i wstępując w szeregi konspiracji, gdzie musiał cały czas poświęcić na działalność w organizacji, że spotkanie z ukochaną, dzieckiem, kolegą trwało przez moment i mogło być ostatnim...