Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 01 czerwca 2023 napisz DONOS@

Pani Hanka...

Główne zdjęcie
Hanka Bielicka, płaskorzeźba na Kinie Praha w Warszawie

Ma Warszawa pomnik legendarnej Syrenki (a nawet dwa - na Rynku Starego Miasta i nad Wisłą), ma Gdańsk mitycznego Neptuna na Długim Targu, a Łódź poetę Juliana Tuwima co siedzi na ławce na ul. Piotrkowskiej. Co ma Łomża? Łomża ma 9 marca rocznicę śmierci Pani Hanki Bielickiej: najsłynniejszej, najgłośniejszej i najszybciej mówiącej łomżynianki świata. Mistrzyni monologu, mówiącej z dumą i wdzięcznością na wszystkich kontynentach o mieście szczęśliwego dzieciństwa i beztroskiej młodości. Damy w Kapeluszu, który stał się wręcz przysłowiowy. Co ma dla Pani Hani Łomża z wdzięczności za promowanie jej na całym świecie?

Jeszcze w czerwcu 2005 r. Królowa Estrady zdążyła otworzyć swój salonik w Centrum Katolickim, gdzie z inicjatywy Stowarzyszenia Kobiet z Problemem Onkologicznym zgromadzono pamiątki rodzinne, zdjęcia i stroje teatralne, w tym kilka sukni i słynnych kapeluszy. Miejsce spodobało się Pani Hance: gustowne, eleganckie, w stylu mieszkań przedwojennych. Podobało się także i z racji położenia: "Z wysokości wzgórza będę mogła popatrywać na moją ukochaną Łomżę, będąc już tam wyżej". Centrum Katolickie przy parafii pw. Krzyża Świętego, której proboszczem jest ks. Andrzej Godlewski, zorganizuje na 1. rocznicę śmierci Mistrzyni Monologu I wojewódzki konkurs krasomówczy z finałem w Łomży. W Łomży na północno-wschodnim Mazowszu, o czym na szczęście czasem ktoś przypomina...
Zdążyła wcześniej, w 1996 r., zostać matką chrzestną sztandaru II LO przy pl. Kościuszki, które mieści się w tym samym gmachu, gdzie Artystka ukończyła w 1934 r. gimnazjum żeńskie. Już po śmierci Damy w Kapeluszu na wiosnę nazwano Jej imieniem ronda bliźniacze przy Teatrze Lalki i Aktora. Ukwiecone jak jej kapelusze przypominały dniem i nocą, latem i zimą, że jest wśród nas. W październiku 2006 aula II LO, po odzyskaniu dawnej świetności, zyskała patronat Hanki Bielickiej. I co dalej?
Od dawna, pewnie nie mnie jednemu, a wielu łomżyniankom i łomżyniakom marzyło się, żeby powróciła do nas w pełnej gali, w szykownej sukni i fantazyjnym kapeluszu Pani Hanka. Pytani przeze mnie, ale i w różnych kręgach dyskutujący, nie mieli wątpliwości "czy", ale gdzie powinien stanąć pomnik niezapomnianej Aktorki.
- Pani Hanka była wielka artystką, więc jej pomnik powinien być na wysokim poziomie artystycznym - zauważa trafnie Norbert Modzelewski. - Powinien stanąć w centralnym miejscu miasta, tak jak Pani Hania jest w naszych sercach...
Kto podejmie tę inicjatywę - teraz trudno rozstrzygać. Może władze Łomży, może Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, może właśnie Amazonki, które zaczęły pamięć o Pani Hance kultywować? A może jeszcze ktoś inny... Warto!
 
Mirosław R. Derewońko 

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę