Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 10 czerwca 2023 napisz DONOS@

Kronika łomżyńska

EDYTA Górniak – znana polska wokalistka urodziła swoje pierwsze dziecko w łomżyńskim szpitalu. Ojcem małego Alana jest łomżyniak, Dariusz Krupa.

WOJEWODA Podlaski zapowiedział prywatyzację w tym roku łomżyńskiego Przedsiębiorstwa Realizacji Inwestycji, w budynku którego przy ul. Polowej 22 siedzibę ma także Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

PO RAZ pierwszy Urząd Miejski w Łomży w drodze przetargu wyłonił firmę, która ubezpieczyła cały majątek od kradzieży i innych nieszczęść. Do tej pory ubezpieczano tylko połowę majątku komunalnego.

ZESPÓŁ Szkół Drzewnych w Łomży otrzymał nagrodę Polsko-Niemieckiej Fundacji współpracy Młodzieżowej STARSZY aspirant Zbigniew Gryglik i młodszy aspirant Grzegorz Kurkowski z Piątnicy oraz młodszy aspirant Edward Ostrowski z Nowogrodu otrzymali nagrody starosty Wojciecha Kubraka dla najlepszych dzielnicowych.

POSEŁ Mieczysław Czerniawski został prezesem Krajowej Federacji Sportu dla Wszystkich na kolejną kadencję. KAMIL Nowiński z klasy IV a Liceum Plastycznego w Łomży zdobył Grand Prix VI Ogólnopolskiego Konkursu na Rysunek Satyryczny poświęcony ochronie środowiska naturalnego.

„PIERWSZE dni wolności” – pod takim hasłem łomżyński Związek Sybiraków ogłosił konkurs na wspomnienia o powrotach ze zsyłki.

PROKURATURA Okręgowa w Łomży wygrała ranking Ministerstwa Sprawiedliwości na najlepszą prokuraturę w kraju, w grupie tzw. prokuratur małych.

SZPITAL Wojewódzki w Łomży obdarowany został bateriami, nowoczesnymi ładowarkami i akumulatorami w ramach akcji charytatywnej „Energia dla życia” przez GP Battery i „Ruch”.

ŻABY pod ochroną: uczniowie ze szkół w gminach: Łomża, Piątnica i Wizna oraz łomżyńscy harcerze pomagają płazom bezpiecznie przejść przez jezdnię do ich miejsc godowych nad Narwią.

DO budynku Szpitala Wojewódzkiego przeniosły się z Szosy Zambrowskiej ostatnie już przychodnie specjalistyczne.

ŁÓŻKO do reanimacji wartości 7,5 tys. złotych zakupiła zambrowskiemu szpitalowi zambrowianka mieszkająca w Stanach Zjednoczonych.

W ROCZNICĘ Insurekcji z 1794 r. uczniowie ze Stawisk przemaszerowali w barwnym korowodzie ulicami miasteczka i zainscenizowali krakowską przysięgę Tadeusza Kościuszki.

W REJONIE byłej stacji kolejowej w Czerwonym Borze nieznani sprawcy skradli... 20 metrów torów. Straty oszacowano na ponad 20 tys. zł. DWAJ pijani (1,3 prom.) gimnazjaliści ze Szczuczyna, demolujący miejscowy cmentarz, schowali się przed policją w... grobowcu.

W CIECHANOWCU powstało pierwsze w Polsce i drugie w Europie Muzeum Pisanki.

PONAD 8,5 tys. złotych przyniosła kolejna kwesta uliczna na potrzeby Hospicjum p.w. Świętego Ducha w Łomży.

ZAKOŃCZYŁY się prace remontowe w kaplicy Najświętszego Sakramentu w Katedrze Łomżyńskiej, ale remont 500-letniej świątyni nadal trwa. Otrzyma ona m.in. zmodernizowaną nieco kopię dawnego ołtarza głównego.

ŁOMŻYŃSKI oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” przekazał polskim rolnikom z Ukrainy kombajn zbożowy. GRZYWNĘ w wysokości tysiąca złotych zapłaci mieszkaniec Bożejewa za każdą nielegalnie zabitą dziką kaczkę. Oskarżony został także przez prokuraturę o nielegalne posiadanie broni.

WYŻSZA Szkoła Agrobiznesu w Łomży znalazła się na trzecim miejscu wśród najlepszych niepaństwowych uczelni licencjackich w Polsce w rankingu szkół wyższych „Rzeczpospolitej” i miesięcznika „Perspektywy”. 110 lat świętuje łomżyńska Powszechna Spółdzielnia Spożywców „Społem”.

W GONIĄDZU odbył się III Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Braci Wagów. Zaprezentowano 36 filmów z 16 krajów. 15 teatrów z całego kraju spotkało się w Łomży na II Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Młodzieżowych „Tumult 2004”, organizowanym przez Miejski Dom Kultury – Dom Środowisk Twórczych.

MIESZKAŃCY jednej ze wsi w gminie Stawiski skarżą się na swojego sołtysa, który atakuje bociany kamieniami. Sołtys zaprzecza.

23 ZATRZYMANYCH kłusowników, jeden złodziej drewna, dwaj posiadacze nielegalnej broni, a ponadto prawie 50 sieci rybackich, sznury, ościenie, dwie drewniane łodzie – to efekt pracy strażników rybackich z Łomży, policjantów z Łomży i Grajewa oraz straży leśnej w I kwartale b.r.

BUDOWA hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 4 w Zambrowie będzie w tym roku największą inwestycją w mieście – w budżecie przeznaczono na ten cel ponad 4 mln zł.

DO ODWOŁANIA obowiązuje zakaz tranzytowego ruchu pojazdów o masie powyżej 8 ton drogą nr 61 pomiędzy Łomżą i Augustowem.

KILKANAŚCIE imprez, m.in. recital Antoniny Krzysztoń, Diecezjalny Festiwal Piosenki Religijnej i parada orkiestr strażackich na Starym Rynku, wypełniło program tegorocznych X Dni Kultury Chrześcijańskiej w Łomży.

700 TYSIĘCY złotych poszukuje samorząd gminy Mały Płock na rozbudowę Szkoły Podstawowej w Kątach. 20 UCZNIÓW z Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza w Kolnie przez ponad tydzień przebywało w Wielkiej Brytanii na intensywnym kursie języka angielskiego.

PONAD 200 mieszkańców gminy Turośl znalazło zatrudnienie przy sadzeniu lasu na terenach zniszczonych w 2002 roku przez huragan. STRONA żydowska od dwóch lat nie odpowiada władzom Zambrowa na propozycję przekazania jej cmentarza żydowskiego. TYSIĄC ton „serka wiejskiego” wyprodukowała w ciągu miesiąca Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Piątnicy. PREZYDENT Łomży otrzymał skwitowanie Rady Miejskiej za realizację budżetu w minionym roku. Wcześniej pozytywnie na ten temat wypowiedziała się również Regionalna Izba Obrachunkowa.

STRAŻACY ze Śniadowa otrzymali bezpłatnie wóz bojowy od niemieckiej gminy Marklokofen. Podobny trafił także z Niemiec do Wizny, ale tu gmina musiała zapłacić za 25-letnie auto 2,5 tys. euro.

PREZYDENT Łomży kupił nowy służbowy samochód. Czarna škoda kosztowała 86 tys. złotych.

STAROSTA Łomżyński Wojciech Kubrak i Zakłady Spożywcze „Bona” z Łomży, a także wspierające konkurs TPZŁ na najlepsze prace magisterskie o Ziemi Łomżyńskiej Przedsiębiorstwo Usługowo-Asenizacyjna ASTWA z Białegostoku – to laureaci tytułu „Mecenas Kultury Województwa Podlaskiego”.

HENRYK Piekarski z Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej został nowym przewodniczącym łomżyńskiego Oddziału NSZZ „Solidarność”.

UTRZYMANIE produkcji i zatrudnienia w jednym z ostatnich już w kraju przedsiębiorstw bawełnianych – w zambrowskim „Zamtexie” – to najważniejsze założenia nowego planu ratunkowego, przyjętego przez akcjonariuszy spółki.

EDYTA Bryk – skrzypaczka z Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej po raz koljny koncertowała w 120-osobowym składzie Internationale Junge Orchesterakademie w Niemczech i wraz z tym zespołem nagrała czwartą już płytę. W

DROZDOWIE odbył się II Konkurs Wykonawczy Utworów Witolda Lutosławskiego. „POLSKA Europie” – koncertem Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej pod takim właśnie hasłem Łomża uczciła wejście Polski do Unii Europejskiej.

PONAD 150 Żydów z różnych krajów uczciło pamięć rodaków w „Marszu żywych” na cmentarzu w Jedwabnem.

ZALEDWIE 26 na 40 możliwych punktów otrzymał przeciętnie z ogólnokrajowego sprawdzianu wiedzy szóstoklasista z woj. podlaskiego.

RATUSZ ogłosił konkurs na zagospodarowanie 10-hektarowego terenu nad brzegami Narwi, pomiędzy mostami. Inwestycja nie może przekroczyć kwoty 25 mln złotych.

JADWIGA Drewnowska z Wysokiego Mazowickiego i Tomasz Gietek z Łomży zostali członkami Zarządu Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

BIBLIOTEKA I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki otrzymała imię wieloletniej zasłużonej dyrektorki tej placówki, dr. Stanisławy Osieckiej. Szkoła rozpoczęła obchody 390. rocznicy powstania.

KILKUNASTU zaledwie działaczy lewicy spotkało się na Rynku Starego Miasta na obchodach 1-majowego święta. W niebo poszybowało tylko 50 gołębi; w poprzednich latach było ich kilka tysięcy.

ODPRAWA pocztów sztandarowych, kwiaty w miejscach pamięci narodowej oraz Msza św. w intencji Ojczyzny – to główne punkty tegorocznych obchodów święta Konstytucji 3 Maja KARCZMA kurpiowska Przemysława Poleszuka rozpoczęła swój kolejny sezon na Rynku Starego Miasta w Łomży.

W ŁOMŻY przebywali policjanci z Czech, Słowacji, Litwy, Łotwy i Estonii. Rozmawiano m.in. o możliwościach współpracy w ramach Międzynarodowego Stowarzyszenia Policji (IPA). „PROSTATA – męska sprawa” – akcję bezpłatnych badań mężczyzn po 50. roku życia przeprowadzili łomżyńscy urolodzy pod kierownictwem ordynatora, dr. Telesfora Saracyna. Przebadali prawie 250 mężczyzn.

W MIEJSKO-Gminnym Ośrodku Kultury w Nowogrodzie uroczyście otwarto salę sportową. Zlokalizowano ją w sali nieistniejącego już kina „Ziemowit”.

WEDŁUG Sanepidu żadne targowisko w Łomży i pow. łomżyńskim nie spełnia warunków do handlu artykułami spożywczymi.

NAJSTARSZY w Polsce rycerz św. Floriana mieszka w Wiźnie – Czesław Bagiński ukończył 92 lata i nadal uczestniczy w akcjach gaśniczych.

ŁOMŻYŃSKIE „akcenty” na Jasnej Górze: ks. Krzysztof Jurczak – dyrektor Radia Nadzieja i diecezjalny duszpasterz bankowców poprowadził ponad 4 tys. pracowników polskich banków w 19. pielgrzymce na Jasną Górę. Mszy św. w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył biskup Tadeusz Zawistowski, a homilię wygłosił wikariusz biskupi ks. Jan Sołowianiuk.

DWA kolejne zbiory wierszy – „Serce Europy” i „O miłości” – opublikował Janusz Kulesza z Zambrowa.

GRUPA entuzjastów przeszłości zamierza zarejestrować Towarzystwo Przyjaciół Zambrowa. W mieście funkcjonuje już od 20. lat oddział Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

SALWĄ armatnią na dziedzińcu Domu Biskupiego, przedstawiciele Bractwa Kurkowego z Warszawy uczcili imieniny biskupa łomżyńskiego Stanisława Stefanka. Z życzeniami przybyło wielu gości z całej diecezji, w tym także delegacja Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej.

SĄD Okręgowy w Łomży zasądził prawie 70 tys. zł z odsetkami dla Barbary W. z Łomży, której lekarze odmówili skierowania na badania prenatalne.

SZTANDAR i imię marszałka Józefa Piłsudskiego otrzymał Zespół Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Kolnie.

MIESZKAŃCY Grajewa zwrócili się do władz miasta o zabranie pojemników na różnego rodzaju odpady, ponieważ i tak nie zamierzają segregować odpadów.

UROCZYSTYMI zbiórkami uczcili strażacy dzień św. Floriana w całym regionie. W Łomży m.in. wręczono odznaczenia i awanse na wyższe stopnie służbowe.

W FORCIE nr 3 łomżyński klub „Fort” otworzył Muzeum Fortyfikacji. Odbył się także capstrzyk z okazji 59. rocznicy zakończenia II wojny światowej.

TANCERZE z grupy „Crazy Twisting Group” Marka Kisiela, działającej przy MDK DŚT w Łomży zakwalifikowali się do udziału w mistrzostwach świata w Berlinie, a zaraz potem wygrali XVII Ogólnopolski Turniej Tańca Młodzieżowego w Wałczu.

DZIEWCZĘTA z pracowni plastycznej MDK DŚT, kierowanej przez Annę Bureś wróciły z tarczą z ogólnopolskich konkursów plastycznych: Judyta Chojnowska otrzymała I nagrodę, a Paulina Łąka – nagrodę specjalną za ilustracje do fraszek Jana Sztaudyngera.

PONAD 10 tys. złotych (bez odsetek) winny jest każdemu pracownikowi kolneński szpital. PROKURATURA Okręgowa w Łomży oskarżyła sześciu złodziei i paserów o kradzież sześciu samochodów osobowych w Warszawie, Zambrowie i Łomży.

DZIEŃ Bibliotekarza i Bibliotek zgromadził w Miejskiej Bibliotece Publicznej szafarzy książki z całego powiatu. Krystyna Sobocińska, Barbara Piotrowska, Joanna Dobrzycka i Jolanta Żochowska otrzymały nagrody Prezydenta Łomży. Za wspieranie bibliotek uhonorowano wójtów z gminy Łomża, Miastkowo i Śniadowo. 15-KILOGRAMOWEGO sazana o długości 87 cm wyłowił z Narwi w okolicach Piątnicy Andrzej Ponichtera z Łomży.

PONAD 260 wykonawców wzięło udział w Regionalnym Przeglądzie Kapel, Śpiewaków i Gawędziarzy Ludowych w Zbójnej.

ŁOMŻYŃSKA policja zatrzymała pięciu młodych (17– 22 lata) bandytów z Ostrowi Mazowieckiej, którzy na „gościnnych występach” w Łomży dokonali rozboju na trzech kobietach.

PROKURATURA Rejonowa w Łomży postawiła zarzut posługiwania się sfałszowanymi dokumentami dwóm policjantom z Białegostoku.

AKCJĘ „Czysta witryna” prowadzą łomżyńscy kupcy jako protest przeciwko nieskuteczności lokalnych władz w sprawie budowy supermarketów. W witrynach nie będą umieszczane żadne plakaty związane z wyborami do europarlamentu.

MILION złotych na remont starej części Ratusza zamierzają wydać jeszcze w tym roku władze Łomży.

OBJAZDOWĄ Poradnię Rodzinną zamierza uruchomić po wakacjach Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Łomży.

O PONAD pięć tys. metrów kwadratowych powiększy się targowisko miejskie w Łomży, dzięki przekazaniu przez PKP działek przy torach kolejowych.

TRZECH Polaków, dwóch Ormian i czworo Łotyszy zatrzymali w Łomży przy ul. Spółdzielczej funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego podczas nielegalnej produkcji papierosów angielskich.

160 TYS. złotych znikło ze skarbca Banku Pekao S.A. w Łomży. W niewyjaśnionych okolicznościach popełnił samobójstwo zastępca głównego skarbnika banku, mimo że to najprawdopodobniej nie on zagarnął te pieniądze.

ZESPÓŁ Szkół Drzewnych przygotowuje się do obchodów 85-lecia powstania.

BLISKO 150 tys. złotych wydadzą w tym roku służby konserwatorskie na remont zabytkowych rzeźb i obrazów w rejonie łomżyńskim. TYLKO 2 proc. wyniosła frekwencja podczas referendum w sprawie odwołania burmistrza w Stawiskach

„TERRAZYT” – spółka z Łomży zajmująca się produkcją okien, prawdopodobnie będzie eksportowała swoje wyroby do Iraku.

„KOŚCIÓŁ będzie rzucał cień na nasze działki warzywne” i dlatego nie godzimy się na jego budowę” – tak swój protest uzasadniają właściciele trzech działek, sąsiadujących z placem budowy nowej świątyni p.w. św. Andrzeja Boboli.

SPŁYWEM kajakowym Narwią na trasie Łomża – Nowogród klub wodny CANOE uczcił 25-lecie istnienia „KURPIOWSKIE kwiaty” – pod takim hasłem w Szkole Podstawowej w Chludniach odbyły się warsztaty plastyczne.

WIELKIM korowodem młodzieży rozpoczęły się tegoroczne Dni Łomży. Prezydent Jerzy Brzeziński (bez większego żalu) przekazał klucze młodym włodarzom miasta.

PROF. Antoni Jakubczak został prezesem Oddziału Regionalnego Towarzystwa Wiedzy Powszechnej w Łomży.

KRZEWY i drzewa wysiewające się w sposób niekontrolowany zagrażają naturalnemu krajobrazowi doliny Narwi – uważają specjaliści. PONAD 700 zawodników, w tym ponad 500 z zagranicy spotkało się w Łomży w ramach V Polonijnych Igrzysk Młodzieży Szkolnej, organizowanych przez łomżyński Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

BISKUP Stanisław Stefanek i poseł SLD Mieczysław Czerniawski patronowali VII Czerwcowym Dniom Walki z Rakiem, organizowanym przez Stowarzyszenie Kobiet z Problemem Onkologicznym.

SETKI mieszkańców Łomży bawiły się na wielkim festynie rodzinnym, zorganizowanym na Wzgórzu Krzyża Świętego, w siódmą rocznicę utworzenia tam parafii. SKANSEN Kurpiowski w Nowogrodzie zainaugurował kolejny sezon turystyczny cykliczną imprezą „Spotkania Skansenowskie”.

KOLNEŃSKA Ochotnicza Straż Pożarna świętowała jubileusz stulecia. Uroczystej Mszy św. z tej okazji przewodniczył biskup Tadeusz Zawistowski.

TRZYNASTU diakonów z Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży otrzymało święcenia kapłańskie z rąk ordynariusza diecezji, bp. Stanisława Stefanka.

GRODZIEŃSKI Teatr Lalek zdobył nagrodę główną XVII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Walizka” w Łomży za przedstawienie „Tutejsi” w reż. Nikołaja Andrejewa.

GENERAŁ Zbigniew Chwaliński – zastępca komendanta głównego policji przekazał swoim łomżyńskim podwładnym nowe pistolety i kamizelki kuloodporne.

MINĘŁO 25 lat od katastrofy w Zakładach Przemysłu Ziemniaczanego w Łomży, podczas której – po przerwaniu wałów zbiornika – wypłynęło pół tysiąca metrów sześciennych ścieków produkcyjnych.

PONAD 30 tys. mieszkańców Łomży uczestniczyło w tym roku w procesjach Bożego Ciała w Łomży. Mszy św. w katedrze przewodniczył ordynariusz diecezji łuckiej na Ukrainie, bp Marcjan Trofimiak. Procesję do czterech ołtarzy ulicami miasta poprowadził bp Stanisław Stefanek.

25 WNIOSKÓW o zwrot przedwojennych nieruchomości przekazał władzom Łomży Związek Wyznaniowy Gmin Żydowskich w Polsce za pośrednictwem rządowej Komisji Regulacyjnej.

60 RECYTATORÓW z Łomży i pow. łomżyńskiego wzięło udział w kolejnej edycji konkursu „Uśmiechnięte strofki”. Najlepsi to: Aleksandra Żebrowska, Karol Michalczuk, Anna Wojciechowska, Patrycja Małachowska, Artur Chełstowski, Martyna Trzaska, Barbara Archacka i Katarzyna Duda.

KILKA tysięcy mieszkańców miasta bawiło się na festynie kulturalnym „Swojsko i wesoło” inaugurującym zasadniczy etap tegorocznych „Dni Łomży”.

W GRAJEWSKIEJ spółdzielni mleczarskiej otwarta została nowoczesna linia technologiczna do produkcji masła o dziennej wydajności 75 ton.


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę