Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 21 lipca 2024 napisz DONOS@

Teatr niech będzie miejscem świętym

Główne zdjęcie
fot. Adam Gardocki

Zaledwie pięć grup wzięło udział w XI Konfrontacjach Teatralnych Młodzieży Szkół Średnich, które odbyły się w czwartek, 14 grudnia 2006 r. w MDK DŚT w Łomży. Jury w składzie: Anna Starachowska (instruktor łomżyńskich Warsztatów Terapii Zajęciowej), Bogdan Szczepański (kompozytor i kontrabasista Łomżyńskiej Orkiestry Kameralnej) oraz Bernard Karwowski (kierownik Studia Piosenki PopArt) pierwszą nagrodę w wysokości 600 zł przyznało zespołowi LUNATYKA z II Liceum Ogólnokształcącego za spektakl "Zauważ mnie". Jurorzy nagrodzili także przedstawienie "Byle nie z miłości" grupy Ostatnia Deska Ratunku z Zespołu Szkół Weterynaryjnych i Ogólnokształcących oraz "Trach" grupy ADEHADE z Miejskiego Domu Kultury Domu Środowisk Twórczych (wyróżnienia po 200 zł).

fot. Adam Gardocki
fot. Adam Gardocki
Nagrodę specjalną JM Rektora Wyższej Szkoły Agrobiznesu w wysokości 200 zł jurorzy przyznali Natalii Grzeszczyk i Beacie Rybickiej, maturzystkom z II LO, za reżyserię spektaklu "Zauważ mnie". Nagrodę Dyrektora MDK DŚT (100 zł) otrzymała polonistka Ewa Chludzińska, instruktorka grupy Ostatnia Deska Ratunku.
Jury zwróciło uwagę "na bardzo zróżnicowany poziom prezentowanych spektakli, a jednocześnie na odwagę w podejmowaniu trudnych i drażliwych tematów". Dyrektor MDK DŚT Roman Borawski podziękował nauczycielom i młodym, którzy w nawale obowiązków szkolnych znajdują czas na tworzenie sztuk teatralnych.
- Bardzo dobrze, bardzo fajnie, że zauważacie i pokazujecie problemy, które Was nurtują - mówił młodym aktorom Bogdan Szczepański. - Teatr to magiczne miejsce, które nie lubi zbytniej dosłowności. Spektakl jest tym lepszy, im większe daje pole do popisu Waszej wyobraźni. Od dosłowności jest dziennik telewizyjny. Życzymy Wam, aby z zabawy w teatr wynikło coś więcej, abyście nabrali nowych doświadczeń. Nie wnoście do teatru byle jakich obyczajów z ulicy, aby nasze życie nie było chamskie i prymitywne. Jesteście ludźmi z wyższej półki. Teatr niech będzie miejscem świętym.
- Jestem dumna, że uczniowie z II LO potrafili sami napisać scenariusz, wyreżyserować i wystawić swoją sztukę - cieszyła się polonistka Barbara Chojnowska, ich opiekunka, inicjatorka i organizatorka już jedenastu Konfrontacji. - Z roku na rok ubywa teatrów młodzieżowych, bo szkoły stały się kombinatami przygotowań do matury. Nauczyciele są przeciążęni, uczniowie zreszta też. Nawet nie ma czemu się dziwić, możemy raczej ubolewać...
W zwycięskiej sztuce "Zauważ mnie" wystąpili: Elżbieta Szepietowska, Grzegorz Słowikowski i Karol Boruch. W tym samym składzie zdobyli na początku grudnia II nagrodę Podlaskiego Forum Teatrów Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku. Spektakl opowiada historię trojga młodych ludzi, pragnących dokonać zasadniczych zmian w życiu. Spotykają się w autobusie, każdy ze swoimi problemami. Dziewczyna nie potrafi odnaleźć się wśród rówieśników, jeden z chłopaków ma z kolei kłopoty miłosne ze swoją niewierną wybranką. Na szczęście drugi namawia ich do wewnętrznej, wręcz przemiany... Spektakl, zdaniem jurorów białostockich i łomżyńskich, jest na tyle aktualny i ciekawy, że mógłby stać się kanwą do wartościowej dyskusji na lekcji, i to nie tylko wychowawczej. Ha! Ale kto zorganizuje pokazy dla licealistów...? W każdym razie - szczere gratulacje!
Mirosław R. Derewońko
P.S. Gwoli kronikarskiej ścisłości dodać należy, że w XI Konfrontacjach wzięły też udział grupy: Grot z I LO i Makarioi z III LO. Do zobaczenia za rok (o ile i te ostatnie bezcenne perełki nie znikną ze szkolnej sceny...)! 

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę