Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 04 marca 2021 napisz DONOS@

Wystawa Jerzemu Swoińskiemu (1944 – 2005) w Galerii Pod Arkadami.

Główne zdjęcie
Jerzy Swoiński

W rocznicę śmierci, która minęła 4 września A.D. 2006, wspomnijmy Jerzego Swoińskiego, grafika, rysownika i malarza – autora logo portalu 4lomza.pl. Od 1969 roku, czyli od ukończenia Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, mieszkał i tworzył w Łomży. Tutaj w 1974 r. zaczął tworzyć oddział Biura Wystaw Artystycznych, które po latach przekształciło się w do dziś istniejącą Galerię Sztuki Współczesnej.

Jerzemu Swoińskiemu będzie poświęcona wystawa Jego prac w Galerii Pod Arkadami przy Starym Rynku w Łomży. Z inicjatywy Przemysława Karwowskiego, kierownika GPA, przy współpracy z Romanem Borawskim, dyrektorem MDK-DŚT, i Karoliną Skłodowską, kierownikiem GSzW, już 15 września br. zobaczymy kilkadziesiąt obrazów, grafik i rysunków artysty, chętnie mówiącego o sobie, że „sercem i duszą w połowie był znad Wisły, w połowie jest znad Narwi”. Eksponowane prace pochodzą głównie ze zbiorów Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży, MDK-DŚT i z kolekcji prywatnych.

Urodził się drugiego dnia świąt Bożego Narodzenia 1944 r. w Chełmnie. Zmarł po bezlitosnej chorobie 4 września 2005 r. w Łomży. Znad Narwi wrócił nad Wisłę... Jego ostatnią wystawą indywidualną było „Pożegnanie z...” w lutym 1999 r. w Galerii Pod Arkadami. Jeszcze przed jej otwarciem stwierdził, że „w tej formie chciałbym serdecznie podziękować miastu Łomża (...), osobom, które przez lata wspierały moją skromną osobę”.

Jerzy Swoiński przez ponad 30 lat obdarzał nas swoją obecnością, błyskotliwością i poczuciem humoru na wernisażach, koncertach i spektaklach. A także - na ulicach miasta, gdy kuśtykał, nie tracąc fasonu, znajdując dla znajomych i przygodnie spotkanych ludzi dobre słowo i uśmiech. Nierzadko obdarowywał tworzoną od ręki karykaturą czy zabawnym obrazkiem.

Rocznica Jego ostatniego westchnienia to zapewne naturalna okazja do wyrażenia życzliwej pamięci i zmówienia modlitwy. Wystawa w Galerii Pod Arkadami w piątek, 15 września br. o godzinie 18 to okazja do serdecznego spotkania z Jerzym. Takim, jakim zapisał się w naszych wspomnieniach. I takim, jakim zapisał się w swojej twórczości...

Mirosław R. Derewońko.

210204100642.gif

 
Zobacz także
 
4lomza.pl Regionalny Portal Copyright © Speed s.c. 2005r - 4too v.1.0

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę