Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 06 maja 2024 napisz DONOS@

Inwestowanie w nieruchomości – poznaj wady i zalety

Lokowanie kapitału w nieruchomościach, nie tylko mieszkalnych, to stosunkowo bezpieczna inwestycja, która może być bardzo opłacalna w dłuższym okresie. Podpowiadamy, jak inwestować w nieruchomości, dlaczego warto to zrobić i od czego zacząć.

Inwestowanie w nieruchomości – jak zacząć?

Pierwszym krokiem na drodze do lokowania kapitału w nieruchomościach powinno być określenie budżetu inwestycyjnego. Następnie dobrze zrobić wstępne rozpoznanie rynku, żeby wiedzieć, jakie możliwości są dostępne. Spróbuj już na tym etapie oszacować, jaka może być rentowność przedsięwzięcia i dowiedzieć się, co na nią wpływa (później wykonasz dokładniejsze szacunki dla konkretnej nieruchomości).

Najpopularniejszą formą inwestowania w nieruchomości jest zakup lokali mieszkalnych na wynajem krótko- lub długoterminowy. Inna opcja to condohotele czy aparthotele. Warto jednak pamiętać, że nie są to jedyne możliwości.

Coraz chętniej wybierane przez bardziej zasobnych inwestorów są nieruchomości komercyjne, czyli pod działalność gospodarczą. Są to różnego rodzaju lokale użytkowe, w tym na przykład budynki usługowe i biurowe. Jeśli interesują Cię tego typu inwestycje, sprawdź poradnik na stronie Nieruchomości Orange: https://www.nieruchomosci.orange.pl/blog/rynek-nieruchomosci-komercyjnych-przewodnik.

Od czego zależy, jak inwestować w nieruchomości?

Najważniejsze zasady inwestowania mogą się różnić nie tylko w zależności od rodzaju nieruchomości, lecz także wybranej strategii. Popularne jest nastawienie na stały zysk z wynajmu. W przypadku budynków biurowych, usługowych lub innych komercyjnych, dobrym rozwiązaniem może być też zakup pod określony rodzaj najemców, a nawet konkretny biznes.

Swoją specyfikę ma też inwestowanie z myślą o zwiększeniu wartości nieruchomości. Najczęściej oznacza to podzielenie, remont lub przystosowanie lokalu do jakiejś działalności, których koszty trzeba uwzględnić w planie inwestycyjnym.

Najważniejsze kwestie, które trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze nieruchomości, mogą zależeć od potrzeb potencjalnych najemców. Niemal zawsze kluczowe są jednak zalety lokalizacji, cena i stan techniczny nieruchomości. Istotne będą też między innymi przeznaczenie budynku w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego oraz metraż i układ pomieszczeń.

Jeśli szukasz nieruchomości komercyjnych, sprawdź ofertę nieruchomości Orange. Znajdziesz w niej atrakcyjnie położone lokale użytkowe, budynki biurowe, usługowe i o charakterze mieszanym (np. biurowo-magazynowe czy mieszkalno-użytkowe) oraz inne podobne inwestycje.

Inwestowanie w nieruchomości – wady i zalety tego rozwiązania

Lokowanie kapitału w nieruchomościach ma wiele korzyści, do których należą zwłaszcza:

  • Wysokość zwrotu z inwestycji w porównaniu do ograniczonego ryzyka. Zysk jest zwykle wyraźnie większy niż przy lokatach i innych inwestycjach o dużym poziomie bezpieczeństwa, a ryzyko, zwłaszcza biorąc pod uwagę ciągle rosnące ceny nieruchomości, stosunkowo niewielkie.

  • Dobre zabezpieczenie środków. Inwestycja w ubezpieczoną nieruchomość bardzo dobrze chroni przed całkowitą lub znaczną utratą kapitału.

  • Względna stabilność. Rynek nieruchomości jest dość odporny na gwałtowne wahania.

  • Lokale użytkowe i mieszkalne zapewniają regularny dochód pasywny z wynajmu.

  • Nieruchomość może być zabezpieczeniem kredytu, co otwiera dodatkowe możliwości inwestycyjne.

Inwestowanie w nieruchomości ma również wady, z których najważniejsze to:

  • Stosunkowo duży kapitał potrzebny na start.

  • Długi okres zwrotu z inwestycji.

  • Rosnąca konkurencja na rynku, który przyciąga coraz więcej inwestorów.

  • Ewentualne problemy z najemcami i ich wypłacalnością.

  • Mała płynność finansowa. Wynajem, a zwłaszcza sprzedaż nieruchomości w dobrej cenie może wymagać dłuższego czasu.

Warto też stale rozwijać swoją wiedzę na temat rynku, jego uwarunkowań i przepisów, żeby coraz lepiej wiedzieć, jak inwestować w nieruchomości.

Artykuł sponsorowany


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę