Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 25 czerwca 2024 napisz DONOS@

Wyręby drzew w Lesie Giełczyńskim oburzyły Czytelników

- Serce się kraje, gdy widzimy, co służby leśne wyprawiają z drzewostanem w Lesie Giełczyńskim! – zadzwonił zdenerwowany Czytelnik portalu 4lomza.pl. - Z zewnątrz ludzie takiej masakry drzew nie widzą, bo nie poruszają się po ścieżkach w środku lasu. Czy ktoś może zatrzymać ten horror?!

Czytelnik 4lomza.pl opowiada, że odwiedzał ze znajomymi regularnie Las Giełczyński przez cały rok, jednakże od ponad 5 lat nie widział dotychczas wyrębu drzew aż na taką skalę. - Latem ludzie pracujący przy wyrębie tłumaczyli nam, odwiedzającym las, że wycinają tylko drzewa suche, słabe i chore. Ale w miarę upływu czasu wycinali coraz więcej, i to nie chore, ale bardzo dorodne drzewa.

W związku z następnymi sygnałami od Czytelników, poprosiliśmy o wyjaśnienia na temat wyrębów drzewostanu w Lesie Giełczyńskim nadleśniczego Dariusza Godlewskiego z Nadleśnictwa Łomża.

Przebudowa gatunkowa składu drzewostanów

Nadleśnictwo Łomża prowadzi gospodarkę leśną na powierzchni ok. 21 tysięcy hektarów, chociaż w 1976 r. było to około 14 i pół tys. ha.  Powierzchnia lasów stale rośnie. Kompleks leśny Giełczyn zajmuje około 2 200 hektarów. W roku 2023 zostało pozyskane na tym obszarze 13 tysięcy metrów sześciennych drewna. W tych drzewostanach zabiegi wykonuje się raz na 10 lat. 20 % pozyskanego drewna z kompleksu Giełczyn było uszkodzone przez czynniki biotyczne – m.in. grzyby i owady i abiotyczne, głównie przez wiatr, suszę, pożar, okiść. Część pozyskanego drewna – tj. 15 % - została przeznaczona na opał dla lokalnej społeczności. Na powierzchniach pozrębowych w okresie od 2 do 3 lat Nadleśnictwo Łomża dokona odnowienia gatunkami drzew: głównie dąb, brzoza, olsza, sosna,  zgodnymi z warunkami siedliskowymi i klimatycznymi. Przebudowa składu drzewostanów odbywa się najczęściej na powierzchni pół hektara - nigdy nie większej niż 4 ha. Czytelnicy widzą czasami wycięte co kilka, kilkanaście drzewo, a czasami prześwity, polany, dobre dla przewietrzenia lasów. 

„W roku pozyskujemy mniej drewna, niż go przyrasta” 

Pobieranie pożytków na zrębach w postaci drewna następuje w okresie, gdy drzewo zaczyna proces starzenia się. Dla sosny w warunkach Nadleśnictwa Łomża jest to około 100 lat. Taki wiekowy las stopniowo traci swoją stabilność. Zaczyna być podatny na czynniki abiotyczne – w szczególności na wiatr. W ostatnich latach w lasach w okolicach Giełczyna wichury wyrządziły znaczące szkody. Drewno w wiekowych drzewostanach traci właściwości. Gospodarka leśna produkuje drewno, tak jak rolnictwo uprawia zboża. Zboże należy ściąć, zanim z kłosów wypadnie i zmarnuje się ziarno. I dlatego usuwa się drzewa dojrzałe, chore, zasiedlone przez owady, powodujące niebezpieczeństwo.  Szkopuł w tym, aby robić to w sposób zrównoważony, bez szkody dla środowiska przyrodniczego.

Rozmiar pozyskania drewna określony jest w planie urządzenia lasu, zatwierdzanym przez Ministra Środowiska, który sporządzany jest dla każdego nadleśnictwa na 10 lat. Zapewnia on pozyskiwanie drewna w ilościach, nieprzekraczających możliwości produkcyjnych lasu i powiększających zapas drewna, pozostającego w lasach - zapas na pniu. O wielkości pozyskania drewna decyduje rozmiar cięć - etat określony w planie urządzenia lasu. Jest to ilość drewna do wycięcia w drzewostanach na określonej powierzchni w okresie 10 lat, które obejmuje plan. Etat jest niższy, niż przyrost drewna w tym samym okresie, więc następuje stały wzrost zapasu „drewna na pniu”. W Polsce pozyskuje się około 65 procent przyrostu. Oznacza to, że w roku pozyskujemy mniej drewna niż go przyrasta. 

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę