Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 28 lipca 2024 napisz DONOS@

Łomżyniacy spotkali się po 5 latach na XVII Zjeździe

Przez trzy dni wspominali młodość, zwiedzali miasto i bawili się w Łomży uczestnicy XVII Zjazdu Wychowanków i Nauczycieli Szkół Ziemi Łomżyńskiej. Pierwszy zjazd Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej zorganizowało w 1958 r., zaś 16. - w 2018 r. Początkowo spotkania odbywały się co 4 lata, później co 3 lata, ale zawsze miały wspólny mianownik: radość widzenia się z ludźmi, których poznało się w latach szkolnych. Pandemia koronawirusa 2020 r., izolacja i reżimy sanitarne spowodowały, że TPZŁ do tradycji wrócił dopiero po 5 latach. Nieubłagany czas policzył szeregi...

Chęć uczestnictwa w 17. Zjeździe wyraziło ok. 90 osób. Niektóre z Łomży i Polski, inne z Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. W piątek byli honorowo gośćmi zakończenia roku szkolnego w swoich szkołach lub szkołach, które mieściły się w dawnych budynkach. Później wybrali się ze Starego Rynku na spacer z wiceprezydentem Andrzejem Garlickim. Odwiedzili Halę Kultury, Park Jana Pawła II i Filharmonię Kameralną – 4 miejsca, które w ciągu 5 lat diametralnie zmieniły wygląd, za sprawą funduszy unijnych i rządowych. W jeździe pomocny był autobus MPK – elektryczny, również z funduszy UE. Na grobach nauczycieli, koleżanek i kolegów zapalili znicze na starym cmentarzu... Na godzinę 17. dotarli do auli w I Liceum Ogólnokształcącym im. Tadeusza Kościuszki przy ul. Feliksa Bernatowicza. Zaśpiewali piosenkę „My z Łomży” Hanki Bielickiej, a najstarszy 97-letni Henryk Wagner z Łomży zadzwonił tradycyjnym szkolnym dzwonkiem na znak, że Zjazd oficjalnie się rozpoczął.

W auli był obecny poprzedni dyrektor I LO Zygmunt Zdanowicz (lat 86), który kierował TPZŁ 24 lata przez 8 kadencji i jego następca Jerzy Łuba. Józef Babiel to nowy prezes TPZŁ (wcześniej wiceprezes TPZŁ z Wawrzyńcem Kłosińskim), dlatego witał gości i przedstawił dzieje Zjazdów. Z powagą zebrani słuchali imion i nazwisk ponad 70 osób, zmarłych od poprzedniego spotkania łomżynianek i łomżyniaków w 2018. Młodzież LO pod kierunkiem Doroty Przestrzelskiej wyrecytowała łagodnie wiersze i czytała nostalgiczne wspomnienia o Łomży i Ziemi Łomżyńskiej. Oliwia Borawska grała na pianinie, gdy śpiewały: „Powrócisz tu...” - Weronika Łada, „Tyle było dni do utraty sił” - Amelia Borusiewicz i na finał „My z Łomży” - Wiktoria Rutkowska.

Marysia z Burzyna w powiecie łomżyńskim zdała maturę w Liceum Pedagogicznym w 1965 r. Po 5 latach studiów matematyki w UW przez 40 lat pracowała w LO w Mławie. Była na koniec roku w II LO przy placu Kościuszki – w 123-letnim gmachu do 1970 r. działało jej Liceum Pedagogiczne. - Wszyscy nasi profesorowie byli kochani – wspomina ich z wdzięcznością po 58 latach od matury. - Matematyk Andrzej Olszewski, filozof  Włodzimierz Fedyszyn, historyk Władysław Kozikowski...

Łomżynianka, Łomżyniak i Łomżyniątko

Edward Matejkowski przypomina, że na 50-leciu jego matury w 2019 r. jedynym nauczycielem z „Pedagogika” była Maryla Ogrodnik. - Pogodne wspomnienia z dzieciństwa i młodości dodają sił i chęci do życia – wyjaśnia b. wiceprezydent Łomży. Uczestnicy Zjazdu  stanęli na schodkach sceny do pamiątkowej fotografii, którą wykonał Sławomir Klimczuk z Foto Gabs. Przy kawie, herbacie i pączkach powspominali dawne i niedawne dzieje, oglądając na dużym ekranie zdjęcia ze zjazdów

W sobotę pojechali do Szczepankowa z Edytą Zawojską ze Starostwa Łomżyńskiego. O kościele św. Wojciecha i pracach renowacyjnych opowiadał proboszcz ks. Dariusz Wyzner. W Klubie Fortu III w Piątnicy płk. Ludwik Zalewski przybliżył carskie fortyfikacje i walki na odcinkach Narwi od Wizny przez Łomżę do Nowogrodu. Zwiedzali Muzeum Przyrody Dwór Lutosławskich i gościli na pikniku z grochówką i kiełbaskami w Łomżyńskim Parku Krajobrazowym Doliny Narwi. Wieczór spędzili na rozmowach, tańcach i zabawach w auli II LO, gdzie zorganizowano mini bal. Niedziela to msza w Katedrze, sprawowana przez proboszcza ks. Mariana Mieczkowskiego i pożegnalny grill w ogrodzie Łomżyńskiego Centrum Medycznego przy ul. Kardynała Wyszyńskiego, gdzie zaprosili Anna i Waldemar Pędzińscy. Redaktor pisma TPZŁ Wawrzyniec Kłosiński:  - Rośnie tu już sosna Łomżynianka, jest świerk Łomżyniak, od niedzieli obok nich będzie kolejny iglak – Łomżyniątko.

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Wychowankowie i nauczyciele szkół w rodzinnej Łomży

Współczesna i dawna Łomża wzrusza gości z Polski i świata

Hitler, Stalin, Bierut i... śmiech po 60 latach

Zacny Prezes TPZŁ Zygmunt Zdanowicz ma 85 lat

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę