Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 21 maja 2024 napisz DONOS@

„Staliśmy się sztafetą ludzi dobrej woli”

Główne zdjęcie
Renata Szymańska, dyrektor WOPiTU

Po tygodniu rywalizacji w plebiscycie Podlaska Marka Konsumentów w piątek zawiesił się serwer w Urzędzie Marszałkowskim. Setki ludzi chciały połączyć się z panelem do oddania głosu, np., na Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. WOPiTU na 29 kandydatur ma 2. miejsce – 2 905 głosów i gratuluje zwycięzcom: Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej Bajka w Suwałkach – 3 214. - Oczami wyobraźni widziałam czek na 10 tysięcy złotych, by do ZOL zakupić chorym dwa materace przeciwodleżynowe – opisuje emocje psycholog Renata Szymańska.

Głosujący odezwali się do nas z uwagami: nie mogą wpisać numeru telefonu, bo „serwer zawiesił się”. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku organizatorzy nie byli przygotowani na inwazję głosów w takiej skali. - Dziękuję Czytelniczkom i Czytelnikom 4lomza.pl za szybką chęć pomocy w zdobyciu prestiżowego tytułu dla Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży – uśmiecha się psycholog. - Nie zawiodłam się na Łomżyniankach i Łomżyniakach. Moja wiara w ludzi bardzo się umocniła. Apelowaliśmy: zagłosujcie z rodzinami i przyjaciółmi, a Nasi Głosujący stanęli w pełni na wysokości zadania. Urzędy, instytucje, placówki medyczne, szkoły, uczelnie wyższe, firmy spisały się na medal. Szpital Wojewódzki, Policja, Pogotowie Ratunkowe, pielęgniarki, lekarze, nauczyciele, urzędnicy z Łomży, Nowogrodu, Wysokiego Mazowieckiego, Ostrołęki, Zbójnej, Jedwabnego – środowiska, których nie sposób wymienić, a którym serdecznie i szczerze, z wdzięcznością dziękuję za docenienie nas, w imieniu terapeutów i personelu WOPiTU.

Cenna perła na mapie Podlaskiego

Głosujemy z Łomży na Ośrodek WOPiTU z Łomży – to było hasło, które podchwycili mieszkańcy i sympatycy Łomży. Od 31 lat placówka świadczy pomoc leczniczą mieszkańcom miasta, powiatu i województwa. Pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną w 2022 r. dostało w Ośrodku prawie 3 600 osób, w tym rodzin, dzieci, młodzieży i seniorów z Łomży, powiatu łomżyńskiego, Podlaskiego i z kraju. Wpośród głosujących mogło być wielu pacjentów lub krewnych, wdzięcznych za okazane serce, poświęcony czas, wysłuchane problemy, udzielone rady, rozpoczęte leczenie. O roli Ośrodka dla prawidłowego kształtu życia społecznego najlepiej świadczą pacjenci, którzy przestali sięgać po alkohol. Najwięcej skorzystali na tym oni sami, ale również ich bliscy, rodziny, współpracownicy i środowiska, w których zaangażowali się do posługi, niesienia nadziei innym chorym uzależnionym.

 

Zasłużona satysfakcja 2 905 ludzi

Jaka jest rola rywalizacji podczas głosowania w plebiscytach? Jak wspólne emocje mogą wpływać na poczucie więzi w społeczeństwie? Czy sukces w „zabawie na głosy” może pozytywnie oddziałać  na życie psychiczne człowieka w pojedynkę i grupie...? - Oczywiście, wspólnie przeżywane emocje są rodzajem spoiwa w społeczeństwie: we wspólnotach narodowych, religijnych, podczas wydarzeń na stadionach i w trakcie głosowania na Podlaską Markę Konsumentów – dzieli się refleksjami po zakończeniu głosowania w Internecie psycholog Renata Szymańska. - Wielu z nas, głosujących, w piątek po południu czuło radość z wyniku. Przynajmniej 2 905 ludzi odczuło satysfakcję, że wynik jest imponujący po zaledwie tygodniu, kiedy prawie 1 / 3 głosów była oddana tylko w czwartek.

Spontaniczne gesty solidarności 

Gdyby WOPiTU Łomża znajdował się pod koniec listy 29 kandydatur, być może, entuzjazm i zapał do sięgnięcia po telefon i użycia komputera byłyby mniejsze. Ludzie zdaliby sobie sprawę, jak dużo pracy i energii trzeba jeszcze włożyć, żeby nasz kandydat zbliżył się do czołówki. Jednak WOPiTU miało godny start, plasując się od razu w okolicy podium, stąd nie zniechęcała liczba konkurentów, a odwrotnie: oczyma wyobraźni głosujący widzieli na szczycie faworyta. Pobudziło to adrenalinę i dało poczucie radosnej przyjemności, że sukces jest realny, na wyciągnięcie ręki. W trakcie zachęty do głosowania odradzały się znajomości, narodziły pomysły i nawet wydział edukacji skontaktował się ze szkołami, a dyrektorzy z nauczycielami i rodzicami. - Staliśmy się sztafetą ludzi dobrej woli, którzy angażowali się w promowanie placówki wartościowej, pomagającej tysiącom mieszkańców w życiowych trudnościach, potrafiącej pomóc im odmienić trudne wcześniej życie – podsumowuje dyrektor WOPiTU Renata Szymańska. - Spontaniczne gesty solidarności i lokalnego patriotyzmu to  pokarm dla organizmu społecznego, który wzmacnia również nasze dusze. Pozytywna energia daje siłę do pokonania trudności. Gdy dążymy do osiągnięcia wspólnego celu, przestajemy być samotni. Dziękujemy Czytelniczkom i Czytelnikom 4lomza.pl oraz Każdemu z Głosujących. Otrzymaliśmy Wasze głosy i poczuliśmy się docenieni, zauważeni, ważni. Kiedy murarz stawia dom, widzi ściany, jedną, drugą, trzecią aż po dach, a gdy pracują terapeuci, wewnętrznej budowli nie widać od razu... 

 

Mirosław R. Derewońko

tel. red. 696 145 146

 

Głosujemy z Łomży na Ośrodek WOPiTU z Łomży

30 lat pomocy, terapii i serca dla pacjentów WOPiTU

Jubileusz 30 lat WOPiTU w Łomży dla trzeźwości Narodu

Nowoczesna siedziba WOPiTU otwarta i poświęcona


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę