„Staliśmy się sztafetą ludzi dobrej woli”
Po tygodniu rywalizacji w plebiscycie Podlaska Marka Konsumentów w piątek zawiesił się serwer w Urzędzie Marszałkowskim. Setki ludzi chciały połączyć się z panelem do oddania głosu, np., na Wojewódzki Ośrodek Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży. WOPiTU na 29 kandydatur ma 2. miejsce – 2 905 głosów i gratuluje zwycięzcom: Niepublicznej Terapeutycznej Szkole Podstawowej Bajka w Suwałkach – 3 214. - Oczami wyobraźni widziałam czek na 10 tysięcy złotych, by do ZOL zakupić chorym dwa materace przeciwodleżynowe – opisuje emocje psycholog Renata Szymańska.
Głosujący odezwali się do nas z uwagami: nie mogą wpisać numeru telefonu, bo „serwer zawiesił się”. W Urzędzie Marszałkowskim w Białymstoku organizatorzy nie byli przygotowani na inwazję głosów w takiej skali. - Dziękuję Czytelniczkom i Czytelnikom 4lomza.pl za szybką chęć pomocy w zdobyciu prestiżowego tytułu dla Wojewódzkiego Ośrodka Profilaktyki i Terapii Uzależnień w Łomży – uśmiecha się psycholog. - Nie zawiodłam się na Łomżyniankach i Łomżyniakach. Moja wiara w ludzi bardzo się umocniła. Apelowaliśmy: zagłosujcie z rodzinami i przyjaciółmi, a Nasi Głosujący stanęli w pełni na wysokości zadania. Urzędy, instytucje, placówki medyczne, szkoły, uczelnie wyższe, firmy spisały się na medal. Szpital Wojewódzki, Policja, Pogotowie Ratunkowe, pielęgniarki, lekarze, nauczyciele, urzędnicy z Łomży, Nowogrodu, Wysokiego Mazowieckiego, Ostrołęki, Zbójnej, Jedwabnego – środowiska, których nie sposób wymienić, a którym serdecznie i szczerze, z wdzięcznością dziękuję za docenienie nas, w imieniu terapeutów i personelu WOPiTU.
Cenna perła na mapie Podlaskiego
Głosujemy z Łomży na Ośrodek WOPiTU z Łomży – to było hasło, które podchwycili mieszkańcy i sympatycy Łomży. Od 31 lat placówka świadczy pomoc leczniczą mieszkańcom miasta, powiatu i województwa. Pomoc psychologiczną i psychoterapeutyczną w 2022 r. dostało w Ośrodku prawie 3 600 osób, w tym rodzin, dzieci, młodzieży i seniorów z Łomży, powiatu łomżyńskiego, Podlaskiego i z kraju. Wpośród głosujących mogło być wielu pacjentów lub krewnych, wdzięcznych za okazane serce, poświęcony czas, wysłuchane problemy, udzielone rady, rozpoczęte leczenie. O roli Ośrodka dla prawidłowego kształtu życia społecznego najlepiej świadczą pacjenci, którzy przestali sięgać po alkohol. Najwięcej skorzystali na tym oni sami, ale również ich bliscy, rodziny, współpracownicy i środowiska, w których zaangażowali się do posługi, niesienia nadziei innym chorym uzależnionym.
Zasłużona satysfakcja 2 905 ludzi
Jaka jest rola rywalizacji podczas głosowania w plebiscytach? Jak wspólne emocje mogą wpływać na poczucie więzi w społeczeństwie? Czy sukces w „zabawie na głosy” może pozytywnie oddziałać na życie psychiczne człowieka w pojedynkę i grupie...? - Oczywiście, wspólnie przeżywane emocje są rodzajem spoiwa w społeczeństwie: we wspólnotach narodowych, religijnych, podczas wydarzeń na stadionach i w trakcie głosowania na Podlaską Markę Konsumentów – dzieli się refleksjami po zakończeniu głosowania w Internecie psycholog Renata Szymańska. - Wielu z nas, głosujących, w piątek po południu czuło radość z wyniku. Przynajmniej 2 905 ludzi odczuło satysfakcję, że wynik jest imponujący po zaledwie tygodniu, kiedy prawie 1 / 3 głosów była oddana tylko w czwartek.
Spontaniczne gesty solidarności
Gdyby WOPiTU Łomża znajdował się pod koniec listy 29 kandydatur, być może, entuzjazm i zapał do sięgnięcia po telefon i użycia komputera byłyby mniejsze. Ludzie zdaliby sobie sprawę, jak dużo pracy i energii trzeba jeszcze włożyć, żeby nasz kandydat zbliżył się do czołówki. Jednak WOPiTU miało godny start, plasując się od razu w okolicy podium, stąd nie zniechęcała liczba konkurentów, a odwrotnie: oczyma wyobraźni głosujący widzieli na szczycie faworyta. Pobudziło to adrenalinę i dało poczucie radosnej przyjemności, że sukces jest realny, na wyciągnięcie ręki. W trakcie zachęty do głosowania odradzały się znajomości, narodziły pomysły i nawet wydział edukacji skontaktował się ze szkołami, a dyrektorzy z nauczycielami i rodzicami. - Staliśmy się sztafetą ludzi dobrej woli, którzy angażowali się w promowanie placówki wartościowej, pomagającej tysiącom mieszkańców w życiowych trudnościach, potrafiącej pomóc im odmienić trudne wcześniej życie – podsumowuje dyrektor WOPiTU Renata Szymańska. - Spontaniczne gesty solidarności i lokalnego patriotyzmu to pokarm dla organizmu społecznego, który wzmacnia również nasze dusze. Pozytywna energia daje siłę do pokonania trudności. Gdy dążymy do osiągnięcia wspólnego celu, przestajemy być samotni. Dziękujemy Czytelniczkom i Czytelnikom 4lomza.pl oraz Każdemu z Głosujących. Otrzymaliśmy Wasze głosy i poczuliśmy się docenieni, zauważeni, ważni. Kiedy murarz stawia dom, widzi ściany, jedną, drugą, trzecią aż po dach, a gdy pracują terapeuci, wewnętrznej budowli nie widać od razu...
Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146
Głosujemy z Łomży na Ośrodek WOPiTU z Łomży
30 lat pomocy, terapii i serca dla pacjentów WOPiTU