Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Poseł Truskolaski i radni PO o nieudolnościach PiS

Główne zdjęcie
Jacek Piorunek, Krzysztof Truskolaski i Piotr Serdyński

Między wiatą Hali Targowej a torami kolejowymi w Łomży stanęli działacze PO: poseł Krzysztof Truskolaski z Białegostoku i radny Rady Miejskiej Łomży Piotr Serdyński oraz łomżyniak Jacek Piorunek, radny Sejmiku Województwa Podlaskiego. Dwaj pierwsi działacze mówili o nieudolności rządu PiS i fiasku programu Mieszkanie Plus w Łomży, zaś trzeci o rychłych dofinansowaniach dla Łomży i powiatu łomżyńskiego.

Poseł PO Krzysztof Truskolaski nazwał miejsce spotkania symbolicznym, przypominając, że w tym  miejscu miały stać budynki z programu Mieszkanie Plus. - Ten program zacznie oddychać dwoma piersiami na początku przyszłego roku – zadeklarował 5 i pół roku temu wiceminister infrastruktury Tomasz Żuchowski i podpisał w Łomży list intencyjny Mieszkania Plus z prezydentem Mariuszem Chrzanowskim i Tomaszem Tomalą, pełnomocnikiem Krajowego Zasobu Nieruchomości. List miał otworzyć drogę projektową i finansową do budowy 2 bloków: przy ulicy Rubinowej  i na terenie Publicznego Przedszkola nr 5 przy ulicy Sikorskiego. Połowa z 62 mieszkań bloku nad PP 5 miała być wynajmowana za 10 do 20 zł za mkw., a połowa sprzedana.

- Nic z tego nie wyszło, widzimy, jak to miejsce dzisiaj wygląda – wskazał poseł Truskolaski za siebie na składnicę złomu i drewna opałowego z górującym nad nimi przy ul. Gen. Władysława Sikorskiego nowoczesnym biurowcem Parku Przemysłowego Łomża. - Tutaj widać jak na obrazku, że nieudolność jest również w Łomży. 

Poseł Truskolaski przywołał propozycję programu mieszkaniowego PO „Kredyt 0%” dla Polek i Polaków do 45 roku życia. Tłumaczył, że inicjatywa wynika z drożyzny, inflacji, przez co młodych ludzi nie stać na zakup ani na wynajem własnego lokum, i dlatego 75% mieszka z rodzicami. Idea opiera się na obciążeniu kosztami państwa i BGK, aby mieszkańcy płacili raty bez odsetek i marży. 

„Były wielkie zapowiedzi z Polskiego Ładu...”

Radny Piotr Serdyński przypomniał epizod z listopada 2017 r., kiedy podpisano list intencyjny na skwerku przed Przedszkolem nr 5 m.in. z udziałem prezydenta Łomży Mariusza Chrzanowskiego i ówczesną posłanką PiS Bernadetą Krynicką (obecnie dyrektor MPGKiM). Oprócz planowanych bloków nad „Piąteczką” i przy Rubinowej, następne bloki miały powstać na terenie kolejowym, tzw. rezerwy PKP (za plecami radnego). - Niestety, nic z tych zapowiedzi nie wyszło – zmartwił się radny Serdyński, podając, że ponad 300 rodzin z Łomży zapisało się do programu Mieszkanie Plus i „ich nadzieje zostały oszukane”. Radny wspomniał o niepewnej przyszłości „szprychy” kolejowej z Ostrołęki przez Łomżę do Pisza i wirtualnym Centralnym Porcie Komunikacyjnym, i brakujących 40 milionach zł na budowę bulwaru nad Narwią, choć Miasto Łomża poniosło „ogromne koszty na wykup działek. Były wielkie zapowiedzi z Polskiego Ładu, a nie mamy pieniędzy z KPO”. Radny Piotr Serdyński przypomniał na koniec mowy: „Łomża jako pierwsza dołączyła do sztandarowego programu PiS Mieszkanie Plus. Niestety, osoby, które zapisały się do programu, zostały oszukane”. 

„Drożyzna paraliżuje życie społeczne”

Łomżyński radny Sejmiku Podlaskiego Jacek Piorunek opisał swoją wtorkową wyprawę w miejsce, gdzie odbyło się spotkanie przy torach w jedną stronę donikąd: w Hali Targowej i pod wiatą widział mało klientów, mimo okresu przedświątecznego. - Drożyzna paraliżuje życie społeczne, nie tylko w całym kraju, ale tutaj w Łomży w szczególności - podał przykład z cenami odzieży wyższymi o 100%, w porównaniu z cenami sprzed roku i 2 lat. Zwrócił uwagę, że „prawie 300 miliardów złotych stracili ludzie w Polsce i na drożyźnie”, jeżeli posiadają pieniądze na koncie oszczędnościowym w banku. Wartość oszczędzanych pieniędzy osłabła – mówił radny Piorunek – o 30 - 40%. - Jeszcze raz apelujemy: rządzie Rzeczpospolitej, weź się za inflację, drożyznę, która paraliżuje nasze życie. 

Jacek Piorunek poinformował o głosowaniu 6 projektów dla Łomży i powiatu łomżyńskiego: dla Łomży półtora miliona zł do ukończenia budowy hali sportowej przy SP nr 5; milion zł dla powiatu na drogę Drogoszewo – Rybaki; dla Nowogrodu 700 tys. zł na drogi do Skansenu Kurpiowskiego; dla Zbójnej 500 tys. zł i dla Przytuł 400 tys. zł na drogi; na modernizację świetlic gminy Jedwabne Sejmik może przekazać nawet 750 tys. zł.

Na spotkanie przy torach wystarczyło zaledwie 10 minut.

Mirosław R. Derewońko

tel. red.  696 145 146

 

Łomża pilnie potrzebuje nowych mieszkań komunalnych

Połowa komunalnych mieszkań nie ma ciepłej wody, co piąte łazienki...

Przedszkole nr 5 na parterze nowego bloku mieszkalnego?!

Nie będzie „Mieszkania Plus” w Łomży Chrzanowskiego

Wydłuża się kolejka po mieszkania komunalne w Łomży

Nowe Przedszkole nr 5 ze żłobkiem za ponad 15 milionów zł

Coraz mniej mieszkań w zasobie Miasta Łomża


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę