Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 26 maja 2024 napisz DONOS@

Coraz mniej mieszkań w zasobie Miasta Łomża

Główne zdjęcie
Zamurowywanie drzwi do kamienicy przy ul. Polowej 65, grudzień 2018 rok

Kurczy się zasób mieszkań komunalnych i na koniec 2022 roku zasób własności Miasta Łomży obejmował 962 lokale i 95 w zarządzie. Wszystkie obecnie dostępne lokale mają bieżącą wodę i kanalizację, ale nie wszystkie mają WC, łazienkę czy ciepłą wodę.

Mieszkania komunalne służą do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych mieszkańców, których nie stać na opłacenie lokalu prywatnego. To jedno z zadań własnych samorządów. Zgodnie z uchwałą RM 289/XXXIV/13 kilka z nich (konkretnie 5 szt.) może zabezpieczać potrzeby mieszkaniowe osobom zatrudnionym przez Miasto Łomża lub jej jednostki. Warunkiem jest posiadanie specjalistycznych kwalifikacji niezbędnych do wykonywania zadań własnych gminy. Takim równiez miasto może wynająć lokal komunalny i na chwilę obecną 1 mieszkanie zasiedlone jest w ten sposób. 

Miasto Łomża w swoim zasobie na koniec 2022 roku miało 962 mieszkania komunalne i 95 w użytkowaniu w budynkach prywatnych (w zarządzie). Do sytuacji sprzed ponad roku ich ilość spadła o 30. Spadek zasobów wynika z bardzo złego stanu technicznego części budynków, a co za tym idzie wyłączania z użytkowania oraz ze sprzedaży mieszkań. 

Wyprzedaż mieszkań
Do wiosny 2022 roku obowiązywała uchwała, na mocy której najemca mógł wykupić zajmowany lokal z 70% bonifikatą. To z pewnością duża pomoc kupującemu, ale obniża zasób miejski. W 2022 z w ten sposób sprzedano 29 mieszkań, w 2021 – 15, a w 2020 roku - 24. W latach 2014-2022 z bonifikatą Miasto „pozbyło się” 178 mieszkań inkasując za to prawie 7,7 mln zł. Jednak wartość rynkowa tego majątku Miasto Łomża wyceniło na ponad 25,5 mln zł - tak wynika z odpowiedzi prezydenta udzielonej radnemu Dariuszowi Domasiewiczowi. 

- W wyniku dużej wyprzedaży majątku komunalnego podczas urzędowania Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego w latach 2014- 2022 powstała jeszcze większa luka dostępnych mieszkań komunalnych, która w obecnej sytuacji finansowej miasta Łomża będzie w najbliżej przyszłości bardzo trudna do uzupełnienia – ocenia Domasiewicz. - Przekłada się to na brak dostępnych mieszkań komunalnych dla osób w trudnej sytuacji życiowej. Szumnie zapowiadany przez ekipę Prezydenta Mariusza Chrzanowskiego plan budowy mieszkań plus na terenach należących do PKP okazał się w mojej ocenie zabiegiem propagandowym – podsumowuje radny.

Z informacji Ratusza wynika, że jeszcze toczą się procedury dotyczące sprzedaży 34 lokali komunalnych, w tym 28 lokali do sprzedaży z bonifikatą 70%. Co do nadziei prezydenta na możliwość pozyskania terenów po kolei, to na chwilę obecną miasto nie ma na co liczyć. Każdy wariant kolei idzie tzw. rezerwą kolejową, czyli tereny są potrzebne do inwestycji. Poza tym prezydent nie chciał za bardzo podejmować dialogu z planistami, a to raczej zmniejsza szanse na ich chęć przekazania gruntów, w sytuacji gdy mogą ewentualnie sprzedać.   

Standard komunalek
Średnia wielkość mieszkania komunalnego w Łomży wynosi około 40 m2. Z tych co należą do Miasta centralne ogrzewanie ma 807 lokali, a 155 ogrzewa się dzięki piecom. Jest to o 14 mniej jak pod koniec 2021 roku. W budynkach prywatnych, a będących w zarządzie miejskim, tylko 7 lokali ma  C.O., a 88 lokali piece węglowe. Instalacja wodociągowa jest we wszystkich mieszkaniach, ale kanalizacja już nie. Z informacji przekazanych przez Ratusz wynika, że w 2 mieszkaniach nie ma kanalizacji. W 961 lokalach z zasobu Miasta Łomża i 91 w budynkach prywatnych znajduje się WC. Łazienki są w 951 mieszkaniach miejskich i 91 prywatnych. Wyposażenie w ciepłą wodę jest 585 lokali zasobu Miasta Łomża i 7 lokali w budynkach prywatnym, a w zarządzie miejskim. 

W ciągu ostatnich 5 lat z użytkowania wyłączono: 15 mieszkań przy ul. Polowa 65 (zasób Miasta Łomża, 2018 rok) i 14 mieszkań z budynku przy ul. Wojska Polskiego 19 (budynek prywatny w zarządzie, 2019 rok). Jeśli do tego dodamy mieszkania sprzedane z bonifikatą, to zasób miejski skurczył się o 138 mieszkań. W tym czasie do zasobu nie włączono nic. 

Trwa remont budynku przy ul. Polowej 65. Po oddaniu do użytku ma się tam znaleźć 17 mieszkań. Miasto Łomża posiada także aktualne pozwolenia na przebudowę, rozbudowę i nadbudowę budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Polowej 19. Ratusz w tym przypadku mówi też o dostosowani do celów mieszkaniowych poddasza. Na realizację tego przedsięwzięcia planuje w tym roku złożyć wniosek o wsparcie z Funduszu Dopłat w ramach realizacji przez Bank Gospodarstwa Krajowego rządowego programu budownictwa komunalnego, ale to plany. Formalnie budynek ten zostanie wyłączony z użytkowania z końcem lutego 2023 roku.

W ostatnich 5 latach mieszkania komunalne otrzymało 63 mieszkańców z rodzinami. W 2018 przydzielono 17 mieszkań komunalnych i 1 lokal socjalny. W 2019 zasiedlono 12 mieszkań komunalnych i 2 lokale socjalne. W roku 2020 było 11 mieszkań komunalnych,  2021 – 7, a w 2022 - 16. 

Deficyt lokali komunalnych istnieje od lat, a ciągle nierozwiązana pozostaje sprawa zakupionego w 2016 roku dawnego hotelu robotniczego przy Wesołej 117. Mimo wielokrotnych obietnic sprawa nieruchomości ciągle jest w punkcie wyjścia. Na koniec 2022 roku oczekujących na przydział mieszkań komunalnych było 228 osób, na lokali socjalnych – 71, a na pomieszczenia tymczasowe 11.

- Kupiony "okazyjnie" hotel na  Wesołej, za ponad 1.200.000 zł, zamiast służyć mieszkańcom w postaci mieszkań komunalnych aktualnie drenuje kieszenie kosztami utrzymania niszczejącego pustostanu oraz utratą podatku od nieruchomości jaki otrzymywało miasto od prywatnego przedsiębiorcy - zauważa radny Dariusz Domasiewicz i podsumowuje, że „mieszkań jak nie było tak nie ma”.

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę