Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 29 września 2023 napisz DONOS@

Przedszkole nr 5 na parterze nowego bloku mieszkalnego?!

Główne zdjęcie
Przedszkolaki malują szlaczki a za oknem prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski podpisuje list intencyjny z wiceministrem infrastruktury Tomaszem Żuchowskim o realizacji w Łomży, na działce przedszkola, programu Mieszkanie Plus

- Ten program zacznie oddychać dwoma piersiami na początku przyszłego roku – deklarował jasno wiceminister infrastruktury Tomasz Żuchowski, który podpisał w Łomży list intencyjny o realizacji w Łomży programu Mieszkanie Plus z prezydentem miasta Mariuszem Chrzanowskim i Tomaszem Tomalą, pełnomocnikiem ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości. List ten otwiera drogę projektową i finansową do budowy 2 nowych bloków: przy ulicy Rubinowej (w pobliżu też nowego bloku socjalnego przy Kamiennej) i na terenie Publicznego Przedszkola nr 5 przy ulicy Sikorskiego. Połowa z 62 mieszkań w bloku ma być wynajmowana za 10 do 20 zł za mkw., a połowa sprzedana.

Wiceminister infrastruktury i budownictwa z pełnomocnikiem ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości spóźniali się ponad pół godziny, więc poprosiliśmy wiceprezydenta ds. inwestycji Andrzeja Garlickiego o przybliżenie zamiarów władzy. Wiceprezydent uważa uczestnictwo Łomży w programie Mieszkanie Plus za „alternatywę, żeby zatrzymać młodych lub przyjeżdżających na studia”. Tłumaczy powody połączenia Publicznego Przedszkola nr 5 z mającym powstać w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus budynkiem: przedszkole o powierzchni 280 mkw. dla 125 dzieci wymaga modernizacji, natomiast ulokowanie go na parterze pozwoli skorzystać z funduszy KZN, z którym miasto utworzy spółkę celową, wniesie do niej działkę i projekt. Wstępna koncepcja zakłada, że 3- lub 4-piętrowy budynek na 62 mieszkania z parterem 700 mkw. przedszkola miałby kształt litery L: jej dłuższy bok byłby równoległy do ul. Sikorskiego, a krótszy do ulicy prostopadły. Wiceprezydent nie chce na razie rozstrzygać, gdzie miałyby znaleźć się ogród PP 5 i parkingi bloku. Zapewnia, że dzieci będą mieć nowoczesny plac zabaw. Kosztem przestrzeni wśród zieleni i drzew. Wartość „przedszkola pod blokiem” ocenia jako podobną do bloku przy Kamiennej – ok. 6 mln zł. Wiceprezydent Łomży widzi tereny pod kolejne bloki komunalne m. nową halą targową a ulicami Sikorskiego i Kolejową (równoległa do alei Legionów). Szacuje, że należące do PKP 3 i pół hektara gruntu warte jest około 10 mln zł (odkup ziemi i zapłata za nakłady PKP, jak tory i umocnienia). W miejscu koło dworca PKS władze Łomży widzą perspektywicznie budownictwo niskoczynszowe.

Tajemnice listu ministra, prezydenta i KZN

Prezydent Chrzanowski w przemowie pd chmurką mówił, że za sprawą programu 500 + „z roku na rok urodzeń więcej, musimy być przygotowani, aby przedszkole było komfortowe i nowoczesne”. Posłużył się terminami: budowa bloku niskoczynszowego przy ul. Rubinowej ma zacząć się wiosną 2018 (marzec, kwiecień lub maj), pierwsze mieszkania pod koniec roku 2019. Blok z przedszkolem przy ul. Sikorskiego – od jesieni 2018 do połowy 2020. Prezydent uspokajał dyrekcję, nauczycieli i rodziców dzieci „Piąteczki”, że budowa w ogrodzie nie zakłóci funkcjonowania przedszkola, które za tydzień świętuje 70-lecie działalności, i że nie będzie ono przeniesione gdzie indziej... Dyrektor PP nr 5 Jadwiga Juchniewicz nie chciała komentować zamiarów władzy samorządowej i rządowej.
Minister infrastruktury Tomasz Żuchowski potwierdził, że Łomża jest pierwszym z 10 miast, gdzie są podpisywane listy intencyjne w ramach spółek celowych z KZN; następne będą w Małopolsce i jednym z miast wojewódzkich. Przypomniał, że mieszkania mają być na wynajem, na przykład, na 15 lat, a najem przez 30 lat ma prowadzić do nabycia prawa własności. Powtórzył, że w ciągu 180 dni mają być podpisane umowy inwestycyjne, zaś standard mieszkań jak na rynku deweloperskim. Prosiliśmy o omówienie treści listu intencyjnego, którego nie udostępniło biuro prasowe ratusza. - List ma charakter trochę techniczny, pozwalając na dalsze działania, jak umowa celowa samorządu z Krajowym Zasobem Nieruchomości – uchyla rąbka tajemnicy Tomasz Żuchowski. - Dopiero ona określi bardzo szczegółowo, kto co wkłada do spółki, ile wkład jest wart i kto kogo w finale spłaca.

Mirosław R. Derewońko

Foto: Przedszkolaki malują szlaczki a za oknem prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski  podpisuje list intencyjny z  wiceministrem infrastruktury Tomaszem Żuchowskim o realizacji w Łomży, na działce przedszkola, programu Mieszkanie Plus
Foto: Wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki
Foto: Tomasz Tomala, pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości
Foto: Pełnomocnik ds. organizacji Krajowego Zasobu Nieruchomości Tomasz Tomala, poseł Bernadeta Krynicka, wiceminister infrastruktury Tomasz Żuchowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki
Foto: W ogrodzie przedszkola zostanie pobudowany blok
Foto: Poseł Bernadeta Krynicka, wiceminister infrastruktury Tomasz Żuchowski, prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i wiceprezydent Łomży Andrzej Garlicki
Foto: W ogrodzie przedszkola zostanie pobudowany blok
Foto: W ogrodzie przedszkola zostanie pobudowany blok
Foto: W ogrodzie przedszkola zostanie pobudowany blok
Foto: W ogrodzie przedszkola zostanie pobudowany blok

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę