Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 23 marca 2023 napisz DONOS@

Łomża w moim sercu… Nagrody czekają!

Główne zdjęcie
Łomża od strony Narwi

Po raz X, w 65 roku działalności, wystartował konkurs na wspomnienia „W mieście, co było mi rajem…” organizowanego przez Zarząd Główny Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Objętość prac dowolna, byle pamięć i wyobraźnię zharmonizować.

Organizatorom zależy na pozyskaniu pisemnych wspomnień, relacji, reportaży, opisów, refleksji dotyczących Łomży i Ziemi Łomżyńskiej w różnych latach. Konkurs ma charakter bardzo otwarty - autorami prac mogą być wszyscy, którzy mają swoje przemyślenia na ten temat. 

„Spodziewamy się jednak, że konkurs wzbudzi szczególne zainteresowanie osób, które urodziły się w Łomży lub na Ziemi Łomżyńskiej, tu założyły rodziny, budują swoją tożsamość lub też w różnym okresie życia wyjechały poza Łomżę i Ziemię Łomżyńską i patrzą na rodzinne strony z perspektywy oddalenia” - pisze Wawrzyniec Kłosiński wiceprezes TPZŁ, dziennikarz i juror.

Dotychczasowe edycje konkursu wykazały, że szczególnie cenne są opisy zdarzeń i sytuacji, których Autorzy byli świadkami lub spotkań z ludźmi szczególnie zasłużonymi dla naszego regionu. Pomysłodawcy czekają na wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar okupacji niemieckiej i sowieckiej, wywózki na Sybir – ważne tu będą także wspomnienia spisane przez potomków tych, którzy osobiście byli uczestnikami tych dramatów. Cenne mogą być opisy zdarzeń z życia partyzanckiego, a także czasów „utrwalania władzy ludowej”, w tym działalności funkcjonariuszy Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego w Łomży. Może odezwą się ofiary ubeckiej katowni przy Nowogrodzkiej 5 lub członkowie ich rodzin, pamiętający osobiste doświadczenia poszkodowanych. Organizatorzy liczą także na teksty osób, które przypadkiem zetknęły się z Łomżą lub Ziemią Łomżyńską (np. na szlaku wakacyjnych wędrówek) i zechcą podzieli się swoimi wrażeniami. 

Dodatkowego waloru nadsyłanym pracom dodadzą fotografie lub inne ilustracje.

Z konkursu wyłączone są wiersze, piosenki i im podobne utwory w jakiejkolwiek postaci.

Organizatorzy nie wykluczają z grona autorów członków i sympatyków Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, z wyjątkiem osób bezpośrednio zaangażowanych w organizację konkursu i ich rodzin. 

Termin nadsyłania prac upływa 31 grudnia 2023 roku. 

Objętość prac konkursowych jest dowolna i nie będzie w żaden sposób ograniczana. Ich oceny dokona jury powołane decyzją Zarządu Głównego Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Towarzystwo także wyznacza z grona jurorów koordynatora konkursu, który oprócz funkcji jurorskich zajmuje się organizacją konkursu i jego podsumowaniem. Funkcję koordynatora, ze względów organizacyjnych i logistycznych, pełni przedstawiciel TPZŁ.

Nagrody funduje Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej i Prezydent Miasta Łomży. Przewiduje się nagrody główne za trzy pierwsze miejsca i wyróżnienia. W przypadku, gdy w danej edycji konkursu znajdzie się praca o wybitnych walorach literackich lub dokumentacyjnych, jury może przyznać Nagrodę Specjalną.

Nagrodami głównymi w każdej edycji konkursu są prace malarskie łomżyńskich artystów – plastyków, przedstawiające łomżyńskie plenery. 

Dodatkową nagrodą w konkursie jest publikacja prac w wydawnictwach Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej. Organizatorzy dołożą starań, by najlepsze prace (także nienagrodzone) zostały wydrukowane w roczniku „Ziemia Łomżyńska”.

Warto przy tej okazji dodać, że w tej chwili trwają prace jury (Karolina Skłodowska, Adam Dąbrowski, Wawrzyniec Kłosiński) nad oceną materiałów nadesłanych na IX edycję tego konkursu. Termin honorowania laureatów nie został jeszcze ustalony. 

źródło: TPZŁ

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę