Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 29 maja 2024 napisz DONOS@

Sadza pali się w kominach w Łomży i powiecie

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

- W całym 2022 roku odnotowaliśmy na terenie Łomży i powiatu łomżyńskiego 44 pożary sadzy w kominach: 8 w powiecie grodzkim i 36 w powiecie ziemskim – mówi brygadier Adam Kalinowski, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Łomży. - Wszystkie w budynkach mieszkalnych. Od początku roku 2023 mieliśmy aż 4 pożary z powodu sadzy: 2 w mieście Łomża i 2 w powiecie.

W żadnym z tych pożarów nie było osób poszkodowanych. Straty wahają się od 0 do 5 tys. złotych. Tegoroczne 4 pożary w kominach domów mieszkalnych wybuchały: 13. stycznia we wsi Obrytki w gminie Przytuły i 17. stycznia w Kajetanowie w gminie Jedwabne, a w jeden czwartek, 19. stycznia 2023, dwa pożary sadzy na terenie Łomży w budynkach przy Szosie Zambrowskiej i ul. Kwiatowej. 

Strażacy ugasili dwa pożary sadzy w Łomży
Patrol Straży Miejskiej zauważył silne zadymienie w okolicach ulicy Kwiatowej. Okazało się, że w kominie budynku mieszkalnego zapaliła się sadza. Komendant Straży Miejskiej Paweł Żebrowski przekazał, że „przebywający w tym czasie w budynku mieszkańcy nie byli świadomi zagrożenia”. Przypomnijmy, że podobnie było – choć bez pożaru sadzy w kominie – we wtorek, 6. stycznia, gdy z mieszkania z piecem przy Woziwodzkiej karetka zabrała mężczyznę w wieku około 70 lat. Dym z pieca widziała kobieta z MOPS - otworzyła okna, przewietrzyła mieszkanie i zadzwoniła po pomoc.  

Do pożaru w czwartek przy Kwiatowej wyjechały 3 zastępy z JRG Łomża. Czas akcji wynosił 1 h 19 minut. Po przybyciu na miejsce zdarzenia stwierdzono, że palą się sadze w kominie. Mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek i nie wymagali pomocy medycznej. Stwierdzono pęknięcia ścian w okolicach przewodu kominowego, miernik wielogazowy nie wykazał obecności tlenku węgla. Po rozpoznaniu strażacy dostali się na dach i sprawdzili drożność przewodu kominowego. Był drożny i podano prąd wody z lancy do gaszenia pożarów sadzy. Po ugaszeniu pożaru ponownie sprawdzono pomieszczenia domu pod kątem obecności tlenku węgla oraz temperatury przewodu kominowego.

Na miejsce pożaru przy Szosie Zambrowskiej wyruszyły 2 zastępy z JRG Łomża. Akcja odbywała się przez 1 godzinę 57 minut. Tutaj również stwierdzono, że palą się sadze w kominie. Mieszkańcy samodzielnie opuścili budynek. Nie wymagali pomocy medycznej. Pożar sadzy z komina ugaszono przy pomocy proszku gaśniczego. Po ugaszeniu pożaru dokładnie sprawdzono cały dom mieszkalny za pomocą czujnika wielogazowego oraz kamery termowizyjnej, lecz zagrożenia nie stwierdzono.

Mirosław R. Derewońko
tel. red. 696 145 146

 

Czujniki czadu ostrzegają przed trującym gazem

Zaczadzony (?) mężczyzna odwieziony do szpitala

Pożary od sadzy w kominach wybuchają w Łomży

Wybuchają pożary z powodu sadzy w kominie

Policzyli kominy w mieście

Kominiarz i zdun z ZGM odwiedzili rodzinę z dziećmi

Małe dzieci i rodzice wdychają dym z pieca i kuchni


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę