Przejdź do treści Przejdź do menu
wtorek, 28 maja 2024 napisz DONOS@

Szalet miejski w parku zamknięty na zimę

- Czy redakcja portalu może zainteresować się tematem i opisać sytuację w Parku Jana Pawła II, gdzie setki mieszkańców miasta korzystają na co dzień podczas zimowych spacerów czy podczas drogi do pracy? - pisze Czytelnik 4lomza. - Na skraju parku przy placu zabaw znajduje się miejska toaleta, która, nie wiem, czemu, jest zimą zamknięta, a powinna służyć mieszkańcom cały rok.

Czytelnik argumentuje, że „koszt budowy tej ubikacji wyniósł około 400 tysięcy złotych, czyli tyle, ile kosztowałaby budowa domu w tamtych czasach bądź zakup dużego mieszkania, zatem dlaczego ubikacja nie może być czynna cały rok? Naprawdę uważam, że koszty poniesione przy tej inwestycji były duże i powinna ona służyć mieszkańcom cały rok”. Jak szacuje Czytelnik, dziennie przez Park Jana Pawła II przemieszczają się setki mieszkańców na spacerach i w drodze do pracy. W podpisie Autor maila określił stan emocji: „Zbulwersowany czytelnik i mieszkaniec miasta”.

Ratusz odpowiada na pytania o szalet w Parku JP II
Poprosiliśmy o wyjaśnienia w Urzędzie Miejskim w Łomży. „Szalet w Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma każdego roku czynny jest w okresie wiosna – jesień” - czytamy w odpowiedzi, którą publikujemy w całości. „W 2022 roku funkcjonował on od 11. kwietnia do 31. października. W 2020 r. toaleta była otwarta od 1. kwietnia do 31. października, zaś w 2021 roku od 30. kwietnia do 31. października. Jej uruchomienie w 2023 roku planowane jest nie później niż na Wielkanoc, ale może nastąpić wcześniej, jeżeli będą ku temu sprzyjające warunki atmosferyczne. Ponieważ korzystanie z obiektu jest bezpłatne, nie ma możliwości prowadzenia statystyk odnośnie ilości osób z niego korzystających. 

Szalet obsługiwany jest przez MPGKiM i nie posiada oddzielnego konta rozliczeniowego. Dlatego według szacunków zakładu budżetowego, w 2021 roku koszt roboczogodzin wyniósł 26 tysięcy 716 zł, a pozostałe koszty (woda i odprowadzenie ścieków, środki czystości) około 3 500 zł (bez kosztów energii elektrycznej), zaś w 2022 roku było to odpowiednio 29 tysięcy 620 zł i około 7 500 zł (z kosztami energii elektrycznej).

W Łomży szalety publiczne znajdują się także na Placu Niepodległości i Placu Pocztowym, których utrzymanie kosztuje około 49 tys. zł. Jest też ogólnodostępna toaleta na dworcu, której utrzymanie, z uwagi na brak oddzielnego konta rozliczeniowego, szacowane jest na 82 tys. zł rocznie. Ogólnodostępne toalety są również w Hali Kultury. W najbliższym czasie miasto nie planuje uruchomienia nowych toalet publicznych”.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146 

 

Szalet zostaje pod oknami, a place zabaw może się przesunie...

Złapani sprawcy uszkodzenia szaletu


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę