Przejdź do treści Przejdź do menu
czwartek, 30 maja 2024 napisz DONOS@

10 i pół miliona złotych za remont Starego Rynku

Finalizacja przebudowy nawierzchni centralnego placu starówki w Łomży domyka porządkowanie i unowocześnianie wyglądu placów i ulic w najstarszej części miasta. - Całkowity koszt modernizacji Starego Rynku wynosi 10 milionów 428 tysięcy 690 złotych 99 groszy brutto – informuje Łukasz Czech, główny specjalista w łomżyńskim ratuszu. Kasa Miasta Łomża wydała na realizowane przez 3 lata przedsięwzięcie 5 mln 69 tys. 784 zł 24 grosze, czyli prawie połowę kosztów remontu placu.

Po zdjęciu w maju 2020 r. kostki czerwonego polbruku, wiosną i latem archeolodzy z Firmy Izis w Białej Podlaskiej prowadzili prace wykopaliskowe pod kierunkiem Mieczysława Bienia. W sumie na badania archeologiczne pod egidą Stowarzyszenia Starożytników inwestor wydał 730 tysięcy zł. Na prace budowlane Spółki Granit Dariusza Pylaka ze Strzegomia wydatkowano 1 milion 703 tys. 250 zł 15 groszy. Jednak Granit wycofał się z dalszych prac, tłumacząc to wzrostem cen materiałów budowlanych i kosztu wynagrodzenia dla robotników. Po nieudanych negocjacjach strzegomian z urzędnikami magistratu i perturbacjach ze znalezieniem innego wykonawcy, po przetargu wyłonił się wybawca z opresji: Zakład Drogowy Kafil, prowadzony przez Wiktora Chyczyńskiego. Wartość prac Kafilu po aneksach wynosi prawie 8 milionów: 7 milionów 995 tysięcy 440 złotych 84 grosze.

Fontanna za prawie 2 miliony złotych
Fontanna kolista z dwoma pierścieniami granitowymi (na razie zbudowano wewnętrzny) i głowicą na bloku kamiennym w centrum wodotrysku kosztuje wraz z całą technologią – jak np. obieg wody, strumienie wodne ze środka budowli i z 4 ramion krzyża na posadzce - około 1 miliona 900 tys. zł. Tlenodajne i ożywiające kamienną pustynię drzewa z wycinkami i nasadzeniami to zaledwie 95 tys. zł, w wyniku czego mamy na 3 pierzejach łącznie 15 klonów kulistych: 8 stoi w dotychczasowych gazonach, zaś 7 na poziomie posadzki pod kratownicami. Wywalczyliśmy tę symboliczną zieleń po wielu scysjach z urzędnikami pod betonową buławą wiceprezydenta A. Garlickiego i publikacjach, w których Czytelnicy domagali się stanowczego odporu niezależnej redakcji 4lomza.pl. Przysługę zrobiła  łomżyniakom prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski konserwator zabytków, przez co mamy choć o 7 drzewek więcej, niż w projekcie architekta Zenona Zabagło z Atelier Zetta w Białymstoku.

W pobliżu Hali Kultury wyeksponowano podziemia wieży ratuszowej z XV/XVI wieku - skansen archeologiczny pod 18 szybami, tworzącymi taflę (w tym obudowa płytami, zabezpieczenie reliktu) - 950 tys. zł. Obok, na wprost wejścia do niedawnej targowej wyrosła nadbudowana studnia ceglana za ok. 150 tys. zł. W sumie te 4 nieliczne atrakcje na placu kosztowały ponad 3 miliony złotych.  

Współfinansowanie przez Unię Europejską Całkowita wartość „Projektu Kultura – kontynuacja rewitalizacji Starego Rynku w Łomży” wynosi 10 428 690, 99 zł brutto. Wydatki kwalifikowalne: 6 698 633, 49 zł brutto. Dofinansowanie 80%: 5 358 906, 75 zł brutto (w tym 4 689 043, 39 zł wkładu ze środków Unii Europejskiej oraz 669 863, 36 zł z budżetu państwa). Remont Starego Rynku jest współfinansowany przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020 Oś Priorytetowa VIII Infrastruktura dla usług użyteczności publicznej. Działania 8.5 Rewitalizacja. W niedzielę Łomżyńska Wieczerza Wigilijna.

Mirosław R. Derewońko
tel. red.  696 145 146

 

Tajemnica fontanny pod białym namiotem

Betonowa wizytówka prezydenta Garlickiego

Wreszcie ruszą prace na Starym Rynku

Sen o Starym Rynku prysł jak bańka mydlana

Adrian wywozi ziemię ojczystą ze Starego Rynku

Na Starym Rynku rośnie Puszcza Łomżyńska

Ratusz z XV wieku i 4 studnie na Starym Rynku

Stary Rynek się zmieni?

Fontanienka wytrysnęła z bruku na Długiej

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę