Przejdź do treści Przejdź do menu
niedziela, 25 lutego 2024 napisz DONOS@

Ciekawe zajęcia dla każdego w MDK-DŚT

Zajęcia plastyczne, teatralne i wokalne. Zajęcia baletowe oraz gimnastyka artystyczna. Grafika, projektowanie graficzne, a do tego nowości: sketchnoting, mój blog, graffiti i taniec folkowy – Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych przygotował na nowy rok szkolny liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży, nie zapominając przy tym o dorosłych. – Mamy aż cztery nowe pozycje! – mówi Krzysztof Zemło, dyrektor MDK-DŚT, dodając, że prowadzona przez niego placówka cały czas stara się wzbogacać ofertę zajęć artystycznych dla różnych grup wiekowych.

Oferta MDK-DŚT na obecny sezon obejmuje liczne i bardzo zróżnicowane zajęcia, prowadzone przez 17. instruktorów, etatowych oraz regularnie współpracujących z łomżyńską placówką. Cotygodniowe zajęcia teatralne dla dzieci w wieku 7-12 lat poprowadzi Julia Sacharczuk, a dla młodzieży liczącej 12-17 lat Rafał Swaczyna, aktorzy Teatru Lalki i Aktora. Pracownia Plastyczna MDK przy ul. Dmowskiego 2c zaprasza w swe podwoje aż trzy razy w tygodniu, dzieci ze szkół podstawowych oraz młodzież z ponadpodstawowych, rozwijające się plastycznie pod kierunkiem Agnieszki Chojnowskiej, instruktorki ds. plastyki MDK- DŚT i następczyni Anny Bureś.

– Pani Anna Bureś udała się już na emeryturę, ale takich diamentów nie wypuszcza się z dłoni i prowadzi ona zajęcia plastyczne dla dorosłych – zaznacza Krzysztof Zemło. – Jedna grupa jest już zebrana i działa, ale z czasem, jeśli pojawią się chętni, nie wykluczamy powstania drugiej.


Zajęcia graficzne, skierowne do uczestników powyżej 12 roku życia, poprowadzi Magdalena Rusiecka, artystka i pedagog. Trudno też wyobrazić sobie MDK bez zajęć wokalnych. Prowadzą je kilka razy w tygodniu doświadczeni i doskonale w Łomży znani instruktorzy: opiekująca się Studiem Wokalnym eMDeK Magda Sinoff (uczestnicy 7-19 lat) oraz Bernard Karwowski, prowadzący Studio Piosenki PopArt (9-16 lat). Są też zajęcia wokalne dla dorosłych, ponieważ w MDK od jakiegoś czasu pod kierunkiem dyrygentki, aranżerki i nauczycielki łomżyńskiej PSM Anny Kurowskiej działa kameralny chór Amici. W MDK ma również próby Łomżyńska Orkiestra Dęta, od 15 lat pracująca z dużymi sukcesami pod kierunkiem Waldemara Borusiewicza, wspieranego przez syna, również trębacza, Kamila Borusiewicza. Projektowanie graficzne na urządzeniach mobilnych przybliżyć uczestnikom zajęć grafik i ilustrator Łukasz Bagiński. Nie zabraknie również gimnastyki artystycznej dla dzieci w wieku 3-10 lat – zajęcia prowadzi Lilia Grigoryan, doświadczona instruktorka gimnastyki artystycznej.

Są też nowości. Sketchnoting – twój mózg to polubi, to zajęcia aktywizujące i ułatwiające uczenie się dla grupy wiekowej 10-15 lat pod kierunkiem trenerki Katarzyny Zając-Malinowskiej. Do grupy wiekowej 14-18 lat są adresowane zajęcia Mój blog, odbywające się pod kierunkiem Karoliny Niewiaromskiej. Zajęcia taneczne dla dorosłych Folk-okrąglak-jazz poprowadzi choreograf i nauczyciel tańca Kazimierz Trzaska. Ostatnia nowość to zajęcia graffiti (13-19 lat), prowadzone przez Radosława Jastrzębskiego, absolwenta warszawskiej ASP.

– Ta bogata oferta pozwala nie tylko wybierać, ale również dawać osobom zainteresowanym nowe możliwości rozwoju – zauważa Krzysztof Zemło. – Sketchnoting to rodzaj formy notowania, która sprzyja technice zapamiętywania, co było wcześniej stosowane przy szkoleniach firmowych, a teraz przechodzi do edukacji i kultury – uważam, że jest to dobre, bo może pomóc dzieciom w uczeniu się i zdobywaniu wiedzy. Mój blog to to nie tylko realizacja własnego bloga, ale też korzystanie z bezpłatnych zasobów internetu, tekstowych i wizualnych. Folk - okrąglak - jazz to zarówno nauka tradycyjnych tańców w kole, ale również tańca w parach, a prowadzący zajęcia zapewnia, że będzie bardzo elastyczny w kwestii ich doboru, zgodnie z oczekiwaniami uczestników. Nie było też u nas dotąd takiego pójścia w street art, bo zajmiemy się również graffiti, poznając techniki i materiały, co mam nadzieję, zakończy się zrobieniem grafiki naszego MDK-u gdzieś na mieście.


Do oferty MDK-DST wracają również zajęcia baletowe, cieszące się wcześniej dużym powodzeniem. – Po pewnej przerwie udało nam się znaleźć instruktorkę do baletu, co na pewno ucieszy wiele zainteresowanych nim osób – mówi Krzysztof Zemło. – W okolicy nie ma kogoś takiego, a instruktorka przyjeżdżająca z Białegostoku już nie mogła prowadzić tych zajęć, ale znaleźliśmy Olhę Shcherbakovą, która przyjechała do nas z Ukrainy. Zajęcia będą tu prowadzone w trzech grupach wiekowych od czterech do 13 lat.

Część zajęć jest bezpłatna, a do tego są one adresowane do różnych grup wiekowych, również do seniorów oraz osób dorosłych aktywnych zawodowo. Z dokładnym wykazem oferowanych przez MDK-DŚT zajęć dla dzieci, młodzieży i dorosłych można zapoznać się na stronie tej instytucji, łącznie z opcją pobrania katalogu pdf, lub obejrzeć go tutaj.

- Wydaje mi się, że nasza oferta kulturalna w kontekście zajęć jest ciekawa i różnorodna – podkreśla dyrektor Zemło. – Jest też przekrojowa, zawiera również nowe media, a do tego skierowana do różnych grup wiekowych, od dzieci do seniorów. Myślę, że jest to naturalna sprawa, bo nasze społeczeństwo żyje dłużej i na emeryturze znajduje czas na robienie czegoś,o czym nie mogło myśleć wcześniej, choćby z racji obowiązków zawodowych czy rodzinnych, a teraz ludzie mogą już sobie pozwolić na hobby czy rozwój osobisty i my im to umożliwiamy.

- Korzystając z okazji chciałbym też zaanonsować inne wydarzenia w MDK, bo już 8 października zaczynamy nową odsłonę akcji „Poranek z Kulturą“, który spotkał się z dużym zaintreresowaniem, obejmując spektakl czy koncerty dla dzieci oraz powiązane z nimi tematycznie warsztaty plastyczne. Na pierwszy ogień pójdzie wyjątkowy spektakl Teatru w Ogrodzie „Improwizowana Księżniczka”, gdzie będzie to budowane z niczego. Oczywiście czeka nas Off Road, którego gwiazdą będzie duet Waglewski/Pospieszalski, a bardzo kulturotwórczym wydarzeniem, jeśli chodzi o nasze środowisko, będzie otwarcie wystawy poplenerowej „Polaryzacje“, efektu ogólnopolskiego pleneru fotograficznego – takiego pleneru w MDK-DŚT nie mieliśmy od dawna i sam jestem bardzo ciekawy tej wystawy.

 

 

240206081801.gif

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę