Przejdź do treści Przejdź do menu
piątek, 22 listopada 2024 napisz DONOS@

Łomża zaczęła obchody Święta Wojska Polskiego

Spotkanie władz miasta oraz powiatu z kadrą oficerską jednostek wojskowych i przedstawicielami organizacji kombatanckich rozpoczęło łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego. Okazja była szczególna: setna rocznica, przełomowej dla wojny polsko-bolszewickiej, Bitwy Warszawskiej i poprzedzającej ją bohaterskiej obrony Łomży. – Jestem z Kraski i od najmłodszych lat obserwowałem żołnierzy 33 Pułku Piechoty, bo ich strzelnica była tuż obok działki mojego ojca – wspomina 90-letni pułkownik Leon Wagner. – Jako dziecko uczestniczyłem też przed wojną w spotkaniach i uroczystościach upamiętniających bohaterów roku 1920, jak Marian Raganowicz czy Jerzy Sawa-Sawicki – cieszę się bardzo, że nasze władze i wojsko kultywują tę tradycję!

Już od lat, przed obchodzonym 15. sierpnia Świętem Wojska Polskiego, prezydent Łomży organizuje w ratuszu spotkania środowisk wojskowych i kombatanckich. W tym roku jego gospodarzami byli zastępca prezydenta Andrzej Garlicki oraz wicestarosta łomżyński Maria Dziekońska.

 – Nasza współpraca z wojskiem i kombatantami przebiega bardzo dobrze – podkreślał wiceprezydent Garlicki, akcentując też jej bardzo wymierny charakter w czasie pandemii oraz dumę z faktu, że łomżyńskie jednostki wojskowe mają tak bogate tradycje. Wicestarosta Dziekońska oraz poseł Lech Antoni Kołakowski również odwoływali się do bohaterskich walk na ziemi łomżyńskiej w 1920 roku, podkreślając znaczenie pięciodniowej obrony piątnickich fortów dla ostatecznego zwycięstwa. – To była jedna z najbardziej przełomowych bitew w historii świata, kiedy po latach zaborów młode państwo polskie musiało znowu bronić swej niepodległości– mówił poseł Kołakowski. Podobny ton dominował również w wypowiedziach posła Pawła Krutula oraz senatora Marka Komorowskiego, podkreślającego też bohaterstwo polskich żołnierzy na frontach II wojny światowej. Sporo mówiło się też o roli wojska w życiu miasta, zarówno przed wojną (prężna działalność Domu Żołnierza, udział orkiestry wojskowej w licznych imprezach oraz wojska w zagospodarowaniu terenu i powstaniu pierwszego stadionu) jak i obecnie. – 18 Pułk kontynuuje tradycje 33 Pułku Piechoty – mówił płk Paweł Gałązka, dowódca 18 Łomżyńskiego Pułku Logistycznego, podkreślając, że już miesiąc po przyjeździe do Łomży wnioskował o dodanie do jego nazwy członu Łomżyński, a płk Marian Raganowicz (1892-1940), dowódca obrony Łomży w 1920 roku, zamordowany w Charkowie podczas zbrodni katyńskiej, powinien stać się docelowo jego patronem. – Pułk się formuje, przybywa żołnierzy i pracowników, co jest z pożytkiem dla miasta – zauważał dowódca jednostki, deklarując aktywny udział wojskowej społeczności w różnych inicjatywach na terenie miasta. Nie zabrakło też wspomnień o innych bohaterach roku 1920: zarówno zwykłych żołnierzach, jak też dowódcach: choćby majora (późniejszego pułkownika) Jerzego Sawy-Sawickiego (1886-1922), dowódcy jednego z batalionów 33 PP. – O jego sercu stanowił fakt, że grób ufundowali mu starzy, łomżyńscy podoficerowie, uczestnicy niedawnej wojny z bolszewikami – opowiadał Jerzy Wnorowski, podkreślając przy tym, jak ważne jest kultywowanie pamięci o dawnych bohaterach.

 

Wojciech Chamryk

 

Łomżyńskie obchody Święta Wojska Polskiego 2020:

piątek 14 sierpnia:

godz. 10:30 – złożenie kwiatów przed pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty (Al. Legionów 133)

godz. 11:00 – uroczysty apel 18. Łomżyńskiego Pułku Logistycznego (Jednostka Wojskowa, Al. Legionów 133)

 

sobota 15 sierpnia:

godz. 9:00 – odsłonięcie tablicy upamiętniającej Bitwę Warszawską 1920 roku, przekazanej przez prezydenta RP Andrzeja Dudę i złożenie kwiatów przed tablicą marszałka Józefa Piłsudskiego (Domek Pastora, ul. Krzywe Koło 1)

godz. 9:30 – złożenie kwiatów przed pomnikiem żołnierzy 33. Pułku Piechoty (Pl. Papieża Jana Pawła II)

godz. 10:00 – msza św. w intencji ojczyzny i żołnierzy Wojska Polskiego (katedra)

godz. 11:30 – symboliczne odsłonięcie muralu „Harcerzom Łomży 1920” (ul. Polowa 33)

godz. 12:00 – zapalenie zniczy na mogiłach polskich żołnierzy, poświęcenie odbudowanych staraniem Instytutu Pamięci Narodowej nagrobków żołnierzy wojny 1920 roku, harcerzy – uczniów łomżyńskiego gimnazjum Franciszka Penkali i Janka Żbikowskiego (cmentarz przy ul. Kopernika)

godz. 13:00 – otwarcie wystawy plenerowej IPN „Wojna polsko – bolszewicka 1919-1920, kierunek północno – wschodni” (Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma, ul. kard. Stefana Wyszyńskiego)

godz. 15:00 – Rodzinny Piknik Patriotyczny (Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma)

godz. 19:00 – koncert Filharmonii Kameralnej im. Witolda Lutosławskiego „Witaj Ojczyzno”: Andrzej Bator – baryton, Małgorzata Marczyk – fortepian, Piotr Sawicki – skrzypce (Park Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma)


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę