Przejdź do treści Przejdź do menu
sobota, 09 grudnia 2023 napisz DONOS@

Café Kultura, SmakOFF Piątnica i średniowieczny festyn na weekend

Główne zdjęcie
Zdjęcie ilustracyjne

W najbliższy weekend nie zabraknie w Łomży i w jej okolicy licznych imprez i wydarzeń kulturalnych. Najciekawsze to trzydniowy cykl Café Kultura na Starym Rynku, sobotni festiwal smaków regionalnych SmakOFF Piątnica oraz niedzielny „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży. Wstęp na te wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, a poza nimi można też wybrać się na inne koncerty czy do kina plenerowego.

Pierwszy weekend sierpnia upłynie na Starym Rynku przy dźwiękach bardzo różnorodnej muzyki, dzięki organizowanemu przez Miejski Dom Kultury-Dom Środowisk Twórczych cyklowi imprez pod nazwą Café Kultura. W piątek 5 sierpnia na scenie przed Galerią Pod Arkadami zagrają o godzinie 18:00 znakomici jazzmani: napierw kwartet saksofonisty Szymona Łukowskiego, a jako gwiazda wieczoru sekstet gitarzysty Michała Sołtana, wykonujący utwory legendarnego zespołu The Doors w jazzowych aranżacjach. Następnego dnia o 18:00 wystąpi Jacek Dewódzki Band, którego lider  zastąpił w Dżemie Ryszarda Riedla po jego przedwczesnej śmierci. Dlatego w programie koncertu poza repertuarem autorskim nie zabraknie też kultowych przebojów legendy polskiego bluesa. Niedzielny koncert, również rozpoczynający się o godzinie 18, zatytułowano „Rock and Rollowo i lirycznie”, a jego bohaterem będzie Janek Samołyk, doskonale znany miłośnikom przebojowej i zarazem ambitnej muzyki. Wcześniej, bo o 11:00, przed galerią odbędzie się spektakl w ramach cyklu „Café Teatr dla najmłodszych“, podczas którego Teatr Chrząszcz w Trzcinie pokaże przedstawienie „C jak Cyrk“. Wstęp na te wszystkie wydarzenia jest wolny. 

Festiwal smaków regionalnych SmakOFF Piątnica rozpocznie się w sobotę o godzinie 12:00 na boisku przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piątnicy. Poza konkursem głównym SmakOFF Piątnica, w którym jurorami będą Jan Kuroń,  Aneta Kuroń i  Dariusz Sienicki, zaplanowano również konkurs Kół Gospodyń Wiejskich na najlepsze stoisko regionalnych smaków. Będą też liczne atrakcje dla młodszych i starszych oraz występ wokalistki Racisovej, łączącej disco polo z muzyką ludową. Wstęp wolny. 

Kolejnym dużym wydarzeniem będzie niedzielny, całodniowy „Festyn kultury średniowiecznej na św. Wawrzyńca” w Starej Łomży. Rozpocznie go msza święta na Wzgórzu Św. Wawrzyńca o 10:30, po czym odbędą się przemarsz orszaku paradnego ze wzgórza na teren dawnego grodziska na Górze Królowej Bony, bieg na dystansie 9 kilometrów, pokazy średniowiecznych tańców, łuczniczy, białej broni, walk pieszych i konnych z turniejem rycerskim na czele oraz warsztaty dawnego rzemiosła. Zaplanowano też turniej kuszniczy dla publiczności oraz wybór mocarza gminy Łomża czy księcia i damy festynu. Pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami będą odbywać się koncerty Kapeli Kurpiowskiej Gminy Łomża, zespołu muzyki dawnej Viatores oraz Skiela Kapela, której występ o godzinie 19:00 zakończy imprezę. Tu również wstęp jest bezpłatny.

Biletów nie trzeba również kupować na piątkowy seans w ramach Letniego Kina Plenerowego. W Parku Jana Pawła II – Papieża Pielgrzyma o godzinie 21:30 zostanie wyświetlona komedia akcji „Baby Driver”. 

Również w piątek 5 sierpnia, ale o 20:00, w Black Sheep wystąpi DJ Edd Max, w lokalu można zarezerwować stolik. Z kolei rozpoczynający się o tej samej godzinie koncert zespołu Mr. Pollack w pubie „Pod Ratuszem” jest biletowany (przedsprzedaż 25 zł, przed koncertem 35 zł). Będzie to pierwszy koncert grupy w Łomży po przedwczesnej śmierci gitarowego wirtuoza Jacka Polaka, zastąpionego przez wieloletniego przyjaciela i współpracownika braci Polaków Marka Kozika i zarazem prezentacja na żywo utworów z albumu „Siedem źródeł”, płyty-hołdu dla Jacka Polaka, ostatniej powstałej z jego udziałem. 

Wojciech Chamryk

 


 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę