Przejdź do treści Przejdź do menu
środa, 06 grudnia 2023 napisz DONOS@

Familijne święto Farnej dla młodszych i starszych

Ulica Farna ożyła w czwartkowy i w piątkowy wieczór. Stało się tak dzięki Inicjatywie Społecznej Kulturalna Farna, która zorganizowała dwudniową imprezę integracyjną – Zamysł tego był taki, żeby było bardzo fajnie i bardzo kulturalnie! – podkreślała Magda Sinoff, prowadząca całą imprezę i śpiewająca na jej finał. Były też inne koncerty, w tym bardzo utalentowanych młodych wokalistek Kaliny Luchcińskiej i Oliwii Szmitko, warsztaty i zajęcia plastyczne. Ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego dla dzieci i młodzieży „Łomża – moja mała Ojczyzna”, a głównym wydarzeniem drugiego dnia święta jednej z najstarszych łomżyńskich ulic było otwarcie w Galerii na Farnej dorocznej wystawy środowiskowej lokalnych artystów.

W Łomży nie brakuje licznych imprez i inicjatyw kulturalnych czy społecznych, jednak takie jak dwudniowe święto jednej ulicy to wydarzenie bez precedensu – wcześniej odbywały się inne wydarzenia tego typu, jak choćby cykliczne imieniny ulicy kardynała Stefana Wyszyńskiego, nie były jednak rozłożone na dwa dni. Kulturalna Farna, dzięki Budżetowi Obywatelskiemu 2022 i współpracy z Miejskim Domem Kultury-Domem Środowisk Twórczych, przygotowała imprezę dla wszystkich, z naciskiem na jej familijny wymiar. Stąd różnorodne warsztaty i zajęcia plastyczne dla najmłodszych, prowadzone przez Ewę Gąsiorowską, Adama Twardowskiego i Ivaylę Żivkovą Roszak. Nie zabrakło też warsztatu nauki piosenki z Magdą Sinoff i pianistą Dawidem Perkowskim oraz na jego finał wspólnego wykonania „My z Łomży”, prelekcji „Uliczka Farna i jej historia” Wojciecha Winko z LOT Ziemia Łomżyńska czy konkursu wiedzy o Łomży poprowadzonego przez Wojciecha Błachnio, w którym najlepsze okazały się siostry Szmitko, Anna Modzelewska i siostry Godlewskie.

Walor historyczny miał też czwartkowy pokaz zdjęć „Łomża w dawnej fotografii”, dopełniony muzyką w wykonaniu Dawida Perkowskiego, z „My z Łomży“ na finał, a do miasta odnosiły się też dwa konkursy, zorganizowane przez Szkołę Podstawową nr 2 im.Władysława Broniewskiego. Poza prezentacją prac z konkursu plastycznego „Hanka Bielicka w oczach dzieci” ogłoszono również wyniki konkursu fotograficznego dla uczniów szkół podstawowych „Łomża – moja mała Ojczyzna”. W kategorii uczniów klas I-IV zwyciężył Aboubakar Barry, druga była Dominika Szabłowska, a trzecia Amelia Wiszowata. W kategorii starszej klas V-VIII najlepsza okazała się Łucja Baczewska, kolejne miejsca zajęły Julia Smugarzewska i Magdalena Duchnowska.

Nie brakowało też wydarzeń muzycznych: każdy dzień rozpoczynały występy wokalistów Studia Wokalnego eMDeK, a jego trzy wokalistki miały recitale solowe. Kalina Luchcińska zaprezentowała „Piosenki tylko z dobrych płyt”, Marta Perkowska „Piosenki Osieckiej i nie tylko…”, a Oliwia Szmitko „Recital niezapomnianych piosenek”. Z kolei Julia Kuzyka i Łukasz Bojaczuk wykonali program „Farna na jazzowo”, ale akurat jazzu było w nim najmniej, przeważały balladowe utwory pop, a problemy z zasilaniem nie wpłynęły korzystnie na jego dynamikę. Finałem drugiego dnia imprezy był koncert „Nie tylko rock & roll“ Magdy Sinoff z zespołem i czteroosobowym chórkiem.

Poprzedziło go otwarcie tradycyjnej wystawy środowiskowej łomżyńskich artystów w Galerii na Farnej. – Cieszę się bardzo, że udało nam się w tym roku spotkać, i to jeszcze przy takiej okazji, że ulica Farna jest gwarna, wesoła, roześmiana i rozśpiewana! – podkreślała komisarz wystawy Ivayla Żivkowa Roszak. Ta doroczna ekspozycja dokonań lokalnych twórców, zarówno profesjonalnych jak i amatorów, ma promować ich dokonania w nieszablonowy sposób, bowiem Galerii na Farnej to jedno z pomieszczeń chętnie odwiedzanej przez licznych gości z kraju i ze świata restauracji. W tym roku swe prace prezentują w tej wyjątkowej galerii Teresa Adamowska, Weronika Adamowska, Michał Adamowski, Anna Bureś, Roman Borawski, Zbigniew Ciborowski, Agnieszka Chojnowska, Andrzej Cwalina, Anna Dąbrowska, Hubert Dolinkiewicz, Anna Filipkowska-Wybranowska, Artur Filipkowski, Grzegorz Gwizdon, Alicja Kamieniczna, Gabor Lörinczy, Mieczysław Mazur, Przemysław Karwowski, Grażyna Kędzielawska, Maciej Kędzielawski, Stanisław Kędzielawski, Zbigniew Kruszewski, Iwona Rafałowska, Robert Sokołowski, Urszula Sępkowska, Ewa Skłodowska, Beata Szczecińska, Iwo Świątkowski, Adam Twardowski, Adam Tymiński, Przemysław Wojewoda, Ivayla Żivkowa Roszak i Andrzej Żmuda. Wśród obrazów, fotografii, ceramiki, rzeźb, biżuterii czy witraży zwracają uwagę zabawki i rękodzieło uchodźczyni z Kijowa Alony Hilenko. Z kolei umieszczenie wśród wyeksponowanych prac autoportretu Henryka Osickiego ma wymiar symboliczny, bowiem zmarły w lutym tego roku w wieku 93 lat nestor łomżyńskich artystów brał udział w poprzednich pięciu edycjach wystawy środowiskowej.

Uczestnicy dwudniowego święta Farnej nie kryli zadowolenia z faktu, że zostało ono zorganizowane; nie brakowało też głosów, że powinna doczekać się kontynuacji, bo jest to inicjatywa wartościowa i wielce pożyteczna, ale powinna zostać dopracowana pod względem organizacyjnym – faktycznie, finałowy koncert rozpoczął się z 50-minutowym opóźnieniem, a przedłużająca się próba skutecznie wypłoszyła część publiczności. 

Wojciech Chamryk

 

Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:
Foto:

 
Zobacz także
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę