Przejdź do treści Przejdź do menu
poniedziałek, 05 czerwca 2023 napisz DONOS@

Chrzanowski dorabia w spółce w Toruniu

Główne zdjęcie
Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski i poseł RP Aleksandra Szczudło po podpisaniu umowy na zakup ciepłowni Zakładu Karnego z Czerwonego Boru (19 listopada 2021 roku)

- Mariusz Chrzanowski od 31 maja 2021 roku jest Członkiem Rady Nadzorczej Geofizyka Toruń S.A. - potwierdza informację biuro prasowe Ratusza. W ubiegłym roku z tego źródła prezydent zarobił ponad 30 tys. zł. Sprawa "dorabiania" w państwowej spółce ma związek z koneksjami partyjno-samorządowymi.

Prezydent Łomży Mariusz Chrzanowski w 2021 roku, jak podaje Radio Białystok, zarobił prawie 260 tys. złotych. Prezydent sześciokrotnie większego Białegostoku zarobił (wg RB) o ponad 6,5 tys. mniej od włodarza Łomży. Mowa jest o wszystkich dochodach prezydentów, także tych dorabianych w Radzie Nadzorczej Geofizyki Toruń, jak jest w przypadku prezydenta Łomży.

Prezydent Chrzanowski w Radzie Nadzorczej 
„Mariusz Chrzanowski od 31 maja 2021 roku jest Członkiem Rady Nadzorczej Geofizyka Toruń S.A. Jego wynagrodzenie, zgodnie z Ustawą z dnia 19 listopada 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2021 oraz Ustawą z dnia 9 czerwca 2016 r. o zasadach kształtowania wynagrodzeń osób kierujących niektórymi spółkami, stanowi jednokrotność podstawy wymiaru przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale 2016 roku, które określone zostało na poziomie 4403,78 zł (brutto).” - czytamy w odpowiedzi z Ratusza w sprawie Rad Nadzorczych, w których zasiada prezydent. Wnioskować należy, bo wprost na to pytanie odpowiedź nie pada, że to jedyna w której zasiada włodarz. 

Geofizyka Toruń należy do Grupy PGNiG i jak czytamy na stronie internetowej, firma „pomaga firmom multienergetycznym w rozwiązywaniu ich najtrudniejszych wyzwań w sektorach upstream, energii geotermalnej, energetyki wiatrowej, budownictwa i górnictwa oraz magazynowania energii”. Zadaniem Rady Nadzorczej zaś jest nadzór nad działalnością spółki, najczęściej akcyjnej. Członkowie RN powoływani są najczęściej przez walne zgromadzenie np. na wniosek akcjonariuszy reprezentujących min. 20% kapitału, choć statut może dopuścić inny sposób, a kadencja nie może być dłuższa niż 5 lat. 

Kotłownia w lesie
Z pewnością mieszkańców Łomży zainteresuje droga, jaką pokonał prezydent Mariusz Chrzanowski na stanowisko Członka Rady Nadzorczej Spółki Akcyjnej, państwowej. Kluczem jest partia Solidarna Polska i jej posłanka Aleksandra Szczudło. Geofizyka Toruń to spółka z grupy PGNiG, gdzie w PGNiG Obrót Detaliczny Sp. z o.o. wiceprezesem ds. Operacyjnych jest mąż posłanki, Marcin Szczudło. W biurze poselskim poseł Aleksandry Szczudło pracuje Kinga Chrzanowska, prywatnie żona prezydenta Łomży.
Ta siła kreacji posłanki Szczudło ma o wiele większe skutki. 19 listopada 2021 roku, podczas podpisywania umowy na zakup „kotłowni w lesie” w Czerwonym Borze od jednostki podległej Ministerstwu Sprawiedliwości, posłanka mówiła dziennikarzom, że to ona była „inicjatorem tej umowy”.
Ta korelacja poselsko - prezydencko - rodzinna budzi wątpliwości i obawę o zarządzanie miastem nad Narwią. Ponadto w tej układance partyjno-samorządowej zwraca uwagę doradca prezydenta Chrzanowskiego Dariusz Wojtkowski, brat miejskiego radnego Andrzeja Wojtkowskiego i sekretarz Solidarnej Polski w województwie podlaskim.

100% podwyżki
Warto przypomnieć, że w ubiegłym roku, po nowelizacji ustawy, samorządowcy otrzymali podwyżkę. 13 radnych z ówczesnej większości prezydenckiej poparło wniosek o maksymalną możliwą stawkę i od sierpnia 2021 roku Mariusz Chrzanowski jako prezydent miasta zarabia prawie 20 tys. zł miesięcznie - czyli podobnie jak prezydent prawie milionowego Krakowa.

Na koniec 2021 roku Łomża miała ponad 167 milionów długu, a już w tym roku na jego obsługę przesunięto prawie 8 mln zł. Ponadto na 2022 rok w budżecie zaplanowano kolejne 33 miliony kredytu.  

„Zastępcy prezydenta nie zasiadają w radach nadzorczych” – informuje Ratusz. 

Marek Maliszewski 

tel. red. 696 145 146

biuro@4lomza.pl

 

Miejski MPEC kupuje ciepłownię w Czerwonym Borze

Kto robi łomżyniaków z kotłownią w lesie w balona?

Kotłownia w lesie

Wyższe ceny ciepła w Łomży (posłuchaj zapewnień prezydenta)

Prawie 100% podwyżki wynagrodzenia dla Chrzanowskiego

Chrzanowski dostał 100% podwyżki

Coraz większe pieniądze na obsługę długu Łomży

 


 
 

W celu świadczenia przez nas usług oraz ulepszania i analizy ich, posiłkujemy się usługami i narzędziami innych podmiotów. Realizują one określone przez nas cele, przy czym, w pewnych przypadkach, mogą także przy pomocy danych uzyskanych w naszych Serwisach realizować swoje własne cele i cele ich podmiotów współpracujących.

W szczególności współpracujemy z partnerami w zakresie:
  1. Analityki ruchu na naszych serwisach
  2. Analityki w celach reklamowych i dopasowania treści
  3. Personalizowania reklam
  4. Korzystania z wtyczek społecznościowych

Zgoda oznacza, że n/w podmioty mogą używać Twoich danych osobowych, w postaci udostępnionej przez Ciebie historii przeglądania stron i aplikacji internetowych w celach marketingowych dla dostosowania reklam oraz umieszczenia znaczników internetowych (cookies).

W ustawieniach swojej przeglądarki możesz ograniczyć lub wyłączyć obsługę plików Cookies.

Lista Zaufanych Partnerów

Wyrażam zgodę